18 Kasım 2017 Cumartesi

Hayvan Çiftliği İnceleme

Hayvan Çiftliği - EleştirmenAdam

Bugün George Orwell’in yazdığı Hayvan Çiftliği Kitabını inceleyeceğiz. Bu kitabın içindeki hikaye bana çok tanıdık geldi. Gerçekten bütün edebiyat sevenlerine bu kitabı tavsiye ederim. Eminim ki sizde bu kitapta hayatınızdan bir şeyler bulacaksınız.

Bu kitap fabl tarzında bir kitaptır. İnsana çok şey katan bu kitabı önermek büyük bir onur benim için.

kitap sizi alıp götürür hiç sıkılmadan okursunuz. Çevirmen(Can Yayınları) çok güzel çevirdiği için bu kitabı gerçekten anlayarak okuyorsunuz. Öyle baştan savma çevrilmemiş bu kitap.

Kitap günümüzde ki bazı devletleri, sistemleri çok güzel bir şekilde özetlemiş ve anlatmaktadır.

bu kitapta ki hayvanları insan olarak ele aldım ben bu kitabı okurken. Çünkü toplum ne zaman bir şikayet de bulunsa hemen kitapta olan “Squealer” gibi bir domuz(insan) gelip konuşup bütün insanları kandırır. Kitapta ki koyunlara ne denirse ona iniyorlardı. En çok çalışan hayvan(at) Boxer sakatlandığında Napolyon onu sakat at alan yere satıyor ve öldürüldüğünde Boxer’ı almaya gelen arabanın üstünde Bununla ilgili bir yazıyı gören hayvanlar arabanın peşinden koşuyor ama yetişemiyor daha sonra hayvanlar bunu dile getirdiklerinde aslında gelen arabayı adamın yeni aldığı ve üstünde ki yazıları sökmeyi unuttuğu söylenip hayvanları kandırıyorlar.

Kitabın içeriğini kabaca detaylara girmeden şöyle özetlersek;
Beylik çiftliği adında bir çiftlikte “Koca Reis” adlı bir domuz var bu domuz çok saygınlık kazanmış bir domuzdur. Bir gün bütün hayvanları bir araya toplayarak bir konuşma yapıyor. Devrim yapmalarını söylüyor ve yönetimi hayvanlar ele geçirmesini istiyor. Birde ayrılmadan önce onlara bir şarkıyı mırıldanır bu şarkı;
İngiltere ve İrlanda’nın hayvanları
Bütün ülkelerin, iklimlerin hayvanları
Kulak verin müjdelerin en güzeline
Düşlediğimiz Altın Çağ önümüzde.
bu çiftlikte en zeki hayvanların domuz olduğu gösteriliyor. Birkaç gün sonra koca reis ölüyor. Çiftlik sahibi hayvanların yiyeceklerini vermeyi unutunca da baruta ateşi atmış oluyor. Hayvanlar devrim yapıp çiftlik sahibini çiftlikten göndermeyi başarıyor. Hayvanların başında iki domuz vardır bunlardan biri “Snowball” diğeriyse “Napolyon
” dur. Çiftliğin girişinde yazan beylik çiftliği yazısını değiştirip “Hayvan Çiftliği” Yaparlar ve yeni ilkeler koyulur bu ilkeler;
1.     İki bacaklı canlılar bizim düşmanımızdır.
2.     Dört bacaklı canlılar dost ve mütefikimizdir.
3.     Hayvanlar asla giyinmeyeceklerdir.
4.     Hayvanlar asla yatakta yatmayacaklardır.
5.     Hayvanlar asla içki içmeyeceklerdir.
6.     Hayvanlar asla hayvanları öldürmeyeceklerdir.
7.     Bütün hayvanlar eşittir.

İlkeler bunlardır. Daha sonra Snowball Yel Değirmeni yapma kararı alır ama bunu Napolyon desteklemez. Napolyon kendi eğittiği köpekleri Snowball’ın üzerine salar ve Snowboll çiftlikten bir hızla kaçar gider.
Snowboll gittikten sonra Napolyon Yel değirmeni kararı alır buna şaşıran diğer hayvanlara da “Aslında Napolyon istiyordu, Snowball istemiyordu” diyerek hayvanları kandırırlar. Koca reisin hayvanlara öğrettiği şarkıyı yasaklar.

Gün geçtikçe hayvanları daha çok çalıştırır, aç bırakır Napolyon, insan gibi kıyafet giymeye, içki içmeye, hayvan öldürmeye başlar.
Bütün hayvanlar eşittir ilkesini “Bütün hayvanlar eşittir, Bazı Hayvanlar daha eşittir” olarak değiştirir.
Çoğu ilkeleri de kendine göre değiştirir Napolyon gittikçe insandan daha beter olur.
Diğer insanlarla iş yapmaya başlar. Çiftliğin adını da tekrar “Beylik Çiftliği” Yapar.

Kitabın sonunda Domuzlar ve İnsanlar bir araya gelirler ve içki içerler eğlenirler. Diğer hayvanlar da camdan bu varlıkları izlerken domuzların suratlarında bir şeyin değiştiğini söylerler fakat bulamazlar neyin değiştiğini. Tam oradan ayrılırken bir gürültü olur ve tekrar camdan baktıklarında Domuzlar ve insanların bir kart oyunu yüzünden kavga ettiğini görürler. Ve Domuzların yüzünde neyin değiştiğini anlarlar o sırada…

Yazarın Notu: “Biz hayvan değiliz bizi domuzlar yönetemez, biz düşünebiliriz. Bu yüzden başkası sizin için düşünmesin, buna izin vermeyin.”

Diğer yazıları kaçırmamak için isterseniz yukarı sağdaki abone ol butonuna tıklayıp mail adresinizi yazabilirsiniz. isterseniz de: sağ üstteki, üst üstte üç çizgi olan(Menü) olan yere tıklayın. açılan yerde isterseniz takip edin isterseniz izleyici kısmında yazan izleye tıklaya bilirsiniz.Paylaş:

2 yorum:

 1. Merhaba,
  Hayvan Çiftliği, uzun süredir okumak istediğim bir kitap ancak bir türlü fırsat bulamadım. En kısa zamanda okuyacağım ama, kendime söz olsun :)
  Sevgiyle...
  **Serazad

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdiden iyi okumalar, yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.