24 Kasım 2017 Cuma

İnsanlar Her Şeyi Bilmek Zorunda Değildir.

Blaise Pascal

İnsanlar her şeyi bilmek zorunda değil

Bugün ki eleştiri yazım da her insanın her şeyi bilmek zorunda olmadığını, yetenekleri neyse insanların o yeteneklerinin üzerine gitmelerini yazacağım. Bildiğimiz gibi çoğu öğrenci, çoğu insan bundan rahatsız durumda.

Her insanın bir veya birden fazla yeteneği bulunmaktadır. Kimileri duyguları hisseder şairlik, ressamlık, yazarlık gibi meslekler yapar. Matematik zekâsı olan insanlar da matematik gerektiren meslekler yapmalıdır.

Bu sistem şair adamı zorla doktor yapmaktadır, doktoru da şair. Bu nedenle de yetenekli doktor ve yetenekli şairler yetiştiremiyoruz. Bizim eğitim sistemimiz de bir öğrenci hem sayısal işlem hem de sözel yapması zorunludur.

Sistemin çabası herkes her şeyi bilmesini sağlamaya çalışmak fakat insanları o kadar bıktırıyorlar ki insanlar bu sefer hiçbir şey öğrenmek istemiyor.

İnsanların yeteneklerini ilk okul ve orta okulda yetenekleri keşfedilmeli ve öğretmenlerin öğrencileri için yetenekleri doğrultusunda yardım etmelidir.

Öğrencilerin çoğu bu sistemden bıkıp okulu bırakmaktadır. Geç de olsa yaptıkları hataların farkına varırlar ama iş işten geçmiştir. Bu yüzden insanların bildikleri, yapabildikleri işler yapması çok önemli. Zevkle yaşaması için sevdiği işi yapmalıdır insan oğlu.

Şair ruhlu adama zorla sayıları veremezsin. Bu yüzden liseler bölünmelidir. Edebiyat okulları açılmalıdır. Fakat bu edebiyat okullarına mülakat ile alınmalıdır. Yazdığı şiire yazdığı makaleye, romana ve yaptığı eserlere bakılmalıdır. Gerçekten hissedebiliyor mu ona bakılmalıdır bu okullara öğrenci alırken.

Bir kişi çok çalışır edebiyat ağırlıklı bir üniversite kazanır fakat bu insanlar ‘hissedemez’. Fakat, çalıştığı için üniversiteyi kazanmıştır. Bu yüzden kazanmak yetmez mülakatlar da düzenlenmelidir.
İnsanların birde bir konu hakkında bir fikri olmadığı için, karşısındakini küçük görmesi de kötü bir olay, her insan her konuyu bilmek veya o konu hakkında fikir sahibi olmak zorunda değildir. Bu yüzden karşınızdakini küçük görmek yerine, fikir sahibi olmadığı konuyu güzelce anlatım ve onun da bu konu hakkında fikir sahibi olmasını sağlayın.

Yazarın Notu:” Unutmayın fikir ve düşünce paylaşılmadığı sürece hiçbir işe yaramaz ve unutmayın dünyanın en zeki saydığımız insanlarında bilmediği çok şey vardı...”

-EleştirmenAdam  Okuduğun İçin Teşekkürler. Kendine iyi bak…

Diğer yazıları kaçırmamak için isterseniz yukarı sağdaki abone ol butonuna tıklayıp mail adresinizi yazabilirsiniz. isterseniz de: sağ üstteki, üst üstte üç çizgi olan(Menü) olan yere tıklayın. açılan yerde isterseniz takip edin isterseniz izleyici kısmında yazan izleye tıklaya bilirsiniz.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.