14 Kasım 2017 Salı

Kendi Dini Kurallara Uymadan Başkalarına Suç Atan İnsanlar

sarhoş adam - EleştirmenAdam


Namaz kılmaz, oruç tutmaz ve diğer ibadetleri yapmaz. Küfür eder, haram yer her şeyi yapar ama Arapların Kuranları başlarının altlarına koymasına karşı çıkar. Nedeni ise saygıdan dolayı der, haklıdır da aslında fakat kendisi Allah'a hiçbir saygı duymadan insanlardan saygı duymasını istemesi garip bir olaydır. En ufak ayrıntılara takılır: Bu saygısızlıktır, bu ibadet böyle yapılmaz şu şöyledir bu böyledir der ama kendisi büyük ayrıntıları görmez ve kendinde uygulamaz.
Sadece Cuma namazlarına gider ve diğer bütün ibadetlerini yapan insanın küçük bir hatasını görünce hemen gün yüzüne çıkartmaya çıkarır.

Bu olay yanlıştır, önce kendimizi düzeltmeliyiz. Kendimize çeki düzen vermeliyiz. Hayatımızda ki yanlışları düzeltmeliyiz. Kendimiz tamamen doğru olduktan sonra, yanlışları fark edip düzeltmeliyiz.
İnsanların hatalarını yüzüne vurmak ya da gün ışığına çıkartmak yerine gece gibi karanlık olup, hatayı gizleyip, o hatayı yapan insana güzel, tatlı, öğretici bir dil ile ona hatasını anlatıp eğer biliyorsak da nasıl düzeltebileceğini anlatmalıyız.

Müslüman, Müslümana mecburdur bu dünyada ve her Müslüman diğer Müslümanın kardeşidir. Bu yüzden kardeşlerimizin hatalarını düzetmeliyiz(güzel bir dil ile).

İnsanlara karşı onların morallerini bozacak, onlara kötü hissettirecek cümleler kurmamalıyız. Dili ne kadar güzel kullanabilirsek o kadar insanla iletişim kurabiliriz.

Yazarın Notu:”Eğer siz de yanlış bir insansanız diğer insanların yanlışlarını düzeltmeden önce kendinizi düzeltin, daha sonra o insanın yanlışını düzeltin”

 HZ.MEVLANA ;


Sevgide güneş gibi ol, 

dostluk ve kardeşlikte
akarsu gibi ol,

hataları örtmede gece gibi ol,
tevazuda toprak gibi ol,

öfkede ölü gibi ol,
her ne olursan ol,

ya olduğun gibi görün,
ya göründügün gibi ol

Şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz
Şu tertemiz tarlaya başka bir tohum ekmeyiz biz...


Diğer yazıları kaçırmamak için isterseniz yukarı sağdaki abone ol butonuna tıklayıp mail adresinizi yazabilirsiniz. isterseniz de: sağ üstteki, üst üstte üç çizgi olan(Menü) olan yere tıklayın. açılan yerde isterseniz takip edin isterseniz izleyici kısmında yazan izleye tıklaya bilirsiniz.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.