7 Kasım 2017 Salı

Kendi Düşüncesi Olmayan İnsanlar

Düşünen Adam - Eleştirmen Adam


Bugün ki konumuz Kendi düşüncesi olmayan ve başkalarının ağzıyla konuşan insanlar.

Bildiğimiz üzere artık insanların kendi düşüncesi kalmadı, başkalarının düşüncesini benimseyip, hiç düşünmeden ona inanıyorlar.
Hofmannsthal'ın bir sözü olan "Kendinizin olamayan bir 'düşünce' varlığınızı bir' 'kefen' gibi örter." düşünmeyen, kendi düşüncesi, kendi yorumu olmayan insanlar yaşamayan insanlar, yaşadığını sanıp aslında ölü insanlardır.
Descartes'in "Düşünüyorum o halde varım." Sözü de bu düşünceyi kanıtlar.
Her insanın kendi düşüncesi olmalı veya benimsediği bir düşüncenin doğruluk payı ve yanlışlık payını bilmeli. İnsan düşündükçe vardır. Düşünmeden hareket eden insan cansız veya aklı olmayan bir yaratıktan farksızdır. 
Başkalarının ağzı ile konuşmakta buna benzer bir olaydır. İnsanların dili var bırakın da onlar kendileri konuşsunlar arkadaşlar. Siz kendiniz için konuşun.
Düşüncesiz insanlar her zaman topluma zarar verir ve aslında kendilerini bir şey sansalar da veya kendi yaptıklarını; giyimini, hareketlerini ve elinde ki telefonu bile kendi isteğiyle aldığını zanneder fakat onun o şekil giyinişini, o şekil hareket etmesini ve o telefonu veya eşyayı alması, toplumun ona dayattığı şeylerdir.
Bu yüzden bence modaya uyan insanlar tamamen başkasının düşüncesi ile hareket eden insanlardır ve onlar yerine başkaları karar vermektedir.
Not: Sadece kendiniz olun, bir düşünceniz, bir kişiliğiniz ve bir tarzınız olsun. 
Başkasının Kölesi Olmayın.
Makalemi Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim. Mutlu Günler Dilerim.

Diğer yazıları kaçırmamak için isterseniz yukarı sağdaki abone ol butonuna tıklayıp mail adresinizi yazabilirsiniz. isterseniz de: sağ üstteki, üst üstte üç çizgi olan(Menü) olan yere tıklayın. açılan yerde isterseniz takip edin isterseniz izleyici kısmında yazan izleye tıklaya bilirsiniz.


Paylaş:

2 yorum:

  1. katılıyorum size, kendinden bir şey katmak tabiri vardır ya, işte kendi düşüncesi olmayan insanlar yapamaz bu işi. dolayısıyla tadı olmaz yaptıkları hiç bir şeyin. :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Haklısınız, Yorumunuz için teşekkürler :)

      Sil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.