20 Kasım 2017 Pazartesi

Kitap Okumamayı Erkeklik Gibi Görenler

Bugün ki eleştiri yazımız da ders çalışmamayı ve kitap okumamayı erkeklik gibi gören öğrenciler olacak. Genç öğrencilerin daha sonra bu hatalarını anladığını bilsem de bu hatalarını, belki bu makalede okuyup daha erken teşhis etmeleri için yazıyorum. İyi okumalar.
Çoğunlukla ortaokul ve lise de karşılaştığım bu olay gerçekten çok üzücü bir durum. Bunun nedenini önce öğretmenlere sonra ise velilere yüklüyorum.
Ders çalışmamayı erkeklik gibi görenler

Öğretmenin bir görevi de öğrencisine kitap okumayı sevdirmektir. Tabii ki kitaptan önce öğrencisine kendisini sevdirmektir, çünkü eğer öğrencisi öğretmenini sevmiyorsa onun sözünü dinlemez zaten. Bu yüzden de öğrencisine kitap sevdiremez. Bu yüzden ilk önce kendini sonra ise kitap okumayı sevdirmeli. Öğrencisine kitap oku deyip kendisi okumamazlık yapmamalı. O zaman da öğrenci öğretmeninin tutarsızlığı karşısında yine sevmez kitap okumayı. Öğretmen her yönüyle öğrencisine yararlı olmalıdır. Öğretmen, öğrencisine kitap sevdirmenin yanında yararlı kitaplar okumayı da öğretmelidir. Bazı kitaplar vardır ki vah o kitapları okuyup inananlara ve hayatında uygulamaya çalışanlara. Yani kısacası bir öğretmenin önemli özelliklerinden biri “öğrencisine yararlı kitapları sevdirmelidir.” Ve şuna da değinelim her okulda her gün bir ders, kitap okuma saati olmalı fakat öğretmenler öğrencileri kendi başlarına bırakmamalı ve onları takip etmelidir.
Aile - EleştirmenAdam

Velilerin de burada ki görevi çocuklarına okumaları önermek. Fakat kendisi okumuyorsa “Oğlum kitap oku” demesin lütfen, kitap okumanın yaşı ve cinsiyeti yoktur. Eğer çocuklarınız küçükse her gün yarım saat kitap okutun hatta siz ona okuyun. Ama lise çağındaysa zaten kitap okumuyorsa kitabı sevdirmeniz biraz zor ama siz yine de onu sıkmadan sevdirmeye çalışın. Eğer çocuğunuz kitap okuyorsa da “sen kitap okur muydun ya ?” gibi sözler söylemin çocuklarınıza.

Ortaokul son ve lise çağında ki çocuklar çevresinde hiç kitap okuyan görmeden büyüdüğü için ve o çağlarda ki çocukların daha çok kendini gösterme çabası olduğu için “ben kitap okumam ya ”, “ben ders çalışmam asla”, “Bu sene kitabın kapağını bile açmadım” gibi sözcükler kullanır. Bizim görevimiz bu düşüncelerin yanlış olduğunu anlatmak “güzel bir dille”.

Aslında bu yazımda ders çalışmamayı ve kitap okumamayı erkeklik gibi gören öğrencileri eleştirecektim. Fakat daha sonra aslında bu düşüncede ki öğrencilerin cahil olduğu aklıma geldi yani aslında ne yaptıklarının farkında değiller bu yüzden suçu onlarda bulmak yerine onları bu hale getirenleri eleştirdim hatta eleştirmekten daha çok onlara doğru olanı göstermeye çalıştım.

Yazarın notu:”Kim ne derse desin, kim küçümsüyorsa küçümsesin, siz okumaya devam edin ve unutmayın ki kitap okumayan insanın dünyası gözüyle gördüğü kadardır. Fakat okuyanın dünyası yere göğe sığmayacak kadar büyük.”
Kitap okumayı sevmeniz dileğiyle…

-EleştirmenAdam

Diğer yazıları kaçırmamak için isterseniz yukarı sağdaki abone ol butonuna tıklayıp mail adresinizi yazabilirsiniz. isterseniz de: sağ üstteki, üst üstte üç çizgi olan(Menü) olan yere tıklayın. açılan yerde isterseniz takip edin isterseniz izleyici kısmında yazan izleye tıklaya bilirsiniz.


Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.