23 Kasım 2017 Perşembe

Öğretmenler Günü - 24 Kasım

Öğretmenler Günü - EleştirmenAdam
Yarın öğretmenler günü olduğu için bugün ki eleştiri yazımı iptal ettim. Bugün ki makalemde öğretmenler günü ile ve gerçek öğretmen nasıl olunur kendimce onu açıklamaya çalışacağım. Şimdiden keyifli okumalar.

Öncelikle ilk olarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenler gününü kutlarım. Sonra da gerçekten öğretmenlik yapan öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım.

Peki gerçek öğretmen nasıl olunur? Gerçek öğretmen, derse girip müfredatta olan bilgileri öğretip çıkmak değildir. Gerçek öğretmen hayatı öğretendir, sadece ders anlatmaz gerçek öğretmen. Sizi hayata hazırlar, kendi tecrübelerinden yola çıkarak sizlere öğretir. Hayatta karşılaşacağız sorunları nasıl çözebileceğinizi, insanlara saygılı olmayı, “2+2=4”'den fazlasını öğretir gerçek öğretmen.
Ahlak bilgisini sadece ders olarak görmez, sadece söz olarak görmez gerçek öğretmen. Gerçek ahlakı öğretir, topluma ahlaklı ve akıllı bir insan kazandırır.

“Ben paramı alırım siz ne yapıyorsanız yapın!” demek değildir öğretmenlik. Düşük liseler de öğretmenlik yapıp “sizden bir şey olmaz, zaten en düşük okulla gelmişsiniz” demez asla. Çabalar, önüne hangi sorun çıkarsa çıksın pes etmez. Doğruyu öğretir her zaman.

Çok bilmişlik yapmaz gerçek öğretmen. Kendi değerlerine karşı çıkmaz, hangi dersin öğretmeni olursa olsun bu vatan sevgisini aşılar öğrencilerine gerçek öğretmen. Kendi bildiğini değil, doğru bildiğini anlatır.

Öğrencilerine hayata nasıl göğüs gerebileceklerini öğretir, öğrencisi bir konuyu bilmiyorsa onunla dalga geçmez veya alaycı bir tavırla anlatmaz işini ciddiye alır.

Öğretmenlik zamanımız da ki, öğretmenliğe olan bakış açısı kadar düşük bir şey değildir. Öğretmenlik dünya da ki en yüce, en güzel, en yararlı meslektir. Okulda derslere girerek öğretmen olunmaz. Her nerede olursan ol doğru bildiğin bilgiyi, karşındakine aktara biliyorsan öğretmensinizdir.

Evreni yaratan da bir öğretmendir, onun bu dünyaya gönderdiği elçiler de. Bu kadar kutsaldır öğretmenlik.

İşinizi iyi yapıyorsanız, gözünüz arkada kalmasın. Atatürk’ün sözüyle yazımı burada bitiriyorum: “öğretmenler gelecek nesil sizin eseriniz olacaktır.


Yazarın Notu: “Öğretmenlik bir meslek olmanın yanında, dünyanın en güçlü insanlığıdır. Çünkü bir neslin nasıl olacağı onların elinde” Gerçek Öğretmenlerinizi Sevin Ve Kendinize iyi bakın…
-EleştirmenAdam


Diğer yazıları kaçırmamak için isterseniz yukarı sağdaki abone ol butonuna tıklayıp mail adresinizi yazabilirsiniz. isterseniz de: sağ üstteki, üst üstte üç çizgi olan(Menü) olan yere tıklayın. açılan yerde isterseniz takip edin isterseniz izleyici kısmında yazan izleye tıklaya bilirsiniz.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.