27 Kasım 2017 Pazartesi

Sineklerin Tanrısı (İnceleme)

Sineklerin Tanrısı - EleştirmenAdam

Bugün ki inceleme yazımızda ele alacağımız yapıt Sineklerin Tanrısı kitabı ve Filmi. Sineklerin Tanrısı kitabı benim en sevdiğim kitaplar arasında fakat filmi için aynı şey diyemeyeceğim. William Golding’in yazdığı bu yapıtı yapabildiğimiz kadarıyla inceleyeceğiz.

İlk başta şunu belirtmeliyim ki bu kitap bütün herkes tarafından okunmalı, tavsiye edilmeli. Normal bir okur çok kolay bir şekilde okuyup anlayabilir bu eseri, okuyucunun hayatına da çok şey katacağından eminim. Bu yüzden de okumanızı öneririm.

Kitabın özeti kabaca şu şekilde: “Savaş çıktığı için çocukları bir uçağa bindirip başka bir yere yolluyorlar, uçak hedefine giderken bir arızalanma sonucu bir adaya düşüyor. Daha sonra aralarından Ralph adında bir çocuğu lider yapıyorlar, fakat daha sonra Jack adında ki bir çocuk ona karşı çıkıp kendi avcılar grubunu kuruyor. Jack avlanmak peşinde giderken, Ralph her zaman ateş yakıp yardım beklemenin peşindedir. Daha sonra Jack’in grubu Ralph’in grubuna durmadan sataşıyor. Bir akşam Simon adındaki çocuğu canavar sanıp üstüne atlıyorlar ve mızraklarıyla Simon’u delik deşik ediyorlar.

hızını alamayan grup daha sonra Domuzcuk adında ki bir çocuğun kafasında dev bir taş yuvarlıyor ve onu da öldürüyorlar. En son tek kalan Ralph onlardan kaçıyor fakat arkasından bütün ormanı yakan Jack’in grubu onu kovalıyor Ralph kendini sahilin yanına attığında bir denizcinin onları almaya geldiğini görüyor.”

Başında da yazdığım gibi kabaca bir özeti bu sakın yazdıklarımı hikayenin kendisi sanıp okumamazlık yapmayın yukarıda yazdığım sadece taslaktır.

Sineklerin Tanrısı - EleştirmenAdam

“Her insanın içinde kötülük bulunur, bu kötülükler şartlar gerçekleştiğinde ortaya çıkar” sözünün hikayesidir. Burada ilk geldiklerinde anlaşabilen ve dost olan çocuklar gün geçtikten sonra birbirlerini öldürmeye başlıyorlar.

Hiçbir kural olmayan bu ada da artık öldürmeler başlıyor. Lider olmadan önce Jack daha cana yakın davranıyordu fakat lider o olduktan sonra çocuklara daha gaddarca davranmaya, onların sözlerini dinlememeye, onlara ceza vermeye, nöbetler tutturmaya başlıyor. Jack artık insanlıktan çıkıp bir canavara dönüşüyor. Burada ki çocuklar istediklerini yapmalarının yerine, büyük insanların yaptığı gibi canavarlaşıyor.

Bu romana göre medeniyeti bırakan insanlar canavarlaşmaya başlar. Medeniyet olmadan insanlar, birbirlerini dinlemez, anlamaz. Güç kimdeyse ona itaat ederler. Medeniyet olmadan hiçbir sistem oturmaz, insanlar yabanileşir.

Bu kitabın filminde hiçbir ayrıntıya girilmemiştir bu yüzden filmi yerine kitabını tavsiye ederim. Filmde birçok yer kesilmiş sade bir şekle getirilmiştir. Kitabı ise her şey ince ayrıntısına kadar anlatılmıştır. Ayrıca Sineklerin Tanrısının anlamı İbranice de “Şeytan” demektir.
Kitabı okumanız dileğiyle….

Yazarın Notu:” Şartlar ne olursa olsun siz iyi olmayı bırakmayın.”
Okuduğun İçin teşekkürler, Kendine İyi bak… -EleştirmenAdam

Diğer yazıları kaçırmamak için isterseniz yukarı sağdaki abone ol butonuna tıklayıp mail adresinizi yazabilirsiniz. isterseniz de: sağ üstteki, üst üstte üç çizgi olan(Menü) olan yere tıklayın. açılan yerde isterseniz takip edin isterseniz izleyici kısmında yazan izleye tıklaya bilirsiniz.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.