17 Kasım 2017 Cuma

Yanlış Batılaşma

Yanlış Batılaşma - EleştirmenAdam

Bugün ki eleştiri yazımız da Yanlış Batılaşmayı İnceleyip, eleştireceğiz. Toplumumuzun batıdan iyi konuları almayıp, kötü olan konuları almasını ve bunu kendi tarzıymış gibi görmesini eleştireceğiz.
Batıdan alınan bazı konular, bizim lehimize mesela;  Roman, Tiyatro, Öykü, Eleştiri, Makale, Deneme ve fıkra gibi türleri batıdan almamıza iyi yönden bakılabilir. Çünkü  edebiyatımızın konuları bu sayede artmıştır. Ülkemizde de en çok okunan türlerden biri romandır. Eğer roman türünü almasaydık o güzel dünyalarda yaşayabilir miydik? Başka bir örnek olan medeni kanununu ele alabiliriz. Bu kanunda yararımıza işleyen bir kanundur. İyi örneklere birde şiir türleri ve biçimlerini de ekleyebiliriz. Eğer bu türler olmasaydı bizi kim anlardı? Bu türler şiiri özgürleştirmiştir.

Birde aleyhimize olan batıdan alınan hayatlar var. Bu hayatlar bilinçli olarak alınmamıştır batıdan ve resmi değildir. Tamamen bilinçsizlikten gelmiştir. Bunlar ne midir? Hemen anlatayım; insanımızın başka insanlara kötü davranması mesela bunu batıdan aldığımız kesinlikle kesindir. Nedenini sorarsanız ise Türkler her zaman hoş görülü, insan sever bir millet olarak görünmüş, madem hoşgörülüyüz, insan severiz neden kendi vatandaşımıza böyle kötü davranıyoruz. Gurbete gelmiş bir vatandaşımızı neden dolandırıyoruz. Ülkemizde asla böyle işler olmazdı, eğer yanlış batılaşmasaydık.

Başka bir yanlış batılaşma örneği gençlerimizdir. Tabii ki bütün gençlerimiz değil, sakın yanlış anlamayın. Bizim ülkemizin doğru dürüst insanı çok fakat yanlış batılaşmış insanlar toplumumuzda sırıtıyor. Gördüğümüz bazı gençlerimizin kendinden büyüklere saygısı kalmamış. Yanından kendinden büyük biri geçtiğinde elinde sigarası ağzında küfrü eksik olmayan gençlerimiz bunlar. Türk insanı eğer yanlış batılaşmasaydı ve aile terbiyesini çocuklarına verseydiler o zaman bu sorun ortadan kalkardı.

Çoğu doğru gibi gelen ama aslında yanlış olan bir çok şey var ülkemizde ve en kötüsü bu olayın yanlış olduğunu anlatmaya kalkıldığında linç edilme sıkıntısı var. Olmasa bile siz anlatsanız da bir kulağından girip diğer kulağından çıkıyor insanlarımızın. Bir şeyin yanlış olduğunu anlatmak imkansız gibi bir şey oldu.

Yazarın Notu:”Oysa Ülkemizde yaşayan her insan TÜRK olsaydı ve bir TÜRKÜN nasıl olmasını gerektiğini en azından geçmişini bilseydi, bu güzel ahlak varken bu berbat bataklığa batar mıydı?”
Okuduğunuz için Teşekkür ederim. -EleştirmenAdam


Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.