5 Aralık 2017 Salı

Birbirlerini Dinlemeyen İnsanlar

Dostluk - EleştirmenAdam

Bugün ki, eleştiri yazımda, birbirlerini dinlemeyen insanları konu alacağım. Günümüz de hızla artmakta olan kendini beğenme ve çok bilmişlik duygusu yüzünden, insanların karşısında ki insanı dinlemeden, kendi düşüncelerini söylemesi çoğaldı.

Ben bunu hastalık olarak görüyorum. Bu hastalık eğer hızla artmaya devam ederse, dünya da sohbet gibi bir zevkin hızla biteceğini düşünüyorum.

Bu hastalıkta ki insanlar konuşur konuşur sonra susar ve tam karşısında ki konuşmaya başladığında, konuşan arkadaşının sözünü kesip tekrar kendisi konuşmaya başlar. Bu insanlar ayriyeten, bir saatlik bir muhabbetin elli beş dakikasını kendileri konuşarak geçirir. Ara sıra susup da karşısında ki dinleyicinin düşüncesini, fikrini sormaz hep kendi konuşur.

Dinlenmemek bazen tek taraflı da olmaz, işte bu durum benim en çok güldüğüm durumdur. İki arkadaş konuşuyor fakat birbirlerini dinlemiyorlar. Arkadaşı konuşurken, arkadaşı susunca ne söyleyeceğini düşünür. Tabii düşündüğü içinde ayrı bir aleme gider. Arkadaşının anlattığı hiçbir şeyden anlamaz. Arkadaşı sustuktan sonra düşündüğü konuları anlatmaya başlar ama bu sırada susan arkadaşı düşünmeye başlar. Bu şekilde birbirlerini dinlemezler, boş ve lezzetsiz bir muhabbet, sohbet olur.

Bu tür insanlarla konuşmak, bir duvarla konuşmakla eş değerdir. Bu yüzden sizi gerçekten dinleyen, size söz hakkı veren, düşüncelerinize değer veren arkadaşlarınızla konuşun. Tabi ki sizi dinleyen ve anlayan bir insanla konuşurken, sizde onu dinleyin, onun düşüncelerine değer verin. Tek taraflı dinlemek olmaz.
Aslında karşınızdaki insan, sizi dinlemese de siz yine de onu dinleyin. Bu sizin iyi bir insan olduğunuzu gösterir. Karşınızdaki, sizi dinlemeyi bilmeyen insan sizin bu iyiliğinize anlamaz ama neyse…

Bir konuşmada tek taraflı konuşma yapmayın, karşınızdaki insana da söz hakkı verin. Karşınızdaki insanı dinlermiş gibi yapmayın, gerçekten dinleyin.

Arkadaşlarınızı seçerken, sizi gerçekten anlayıp, dinleyen insan olmasına da dikkat edin. Sizde arkadaşınızı dinleyin. “Sen beni dinlemiyorsun deyip” kendiniz de dinlememezlik yapmayın.

Arkadaşınızın dertlerini dinleyin, konuşurken de ona söz hakkı vermeyi unutmayın. Arkadaşınız sizi dinlemiyorsa veya sözünüzü kesiyorsa, arkadaşınızı da güzel bir dil ile uyarın.

Yazarın Notu:” Arkadaşınızı iyi dinleyin, kurduğu her kelimesine ve her cümlesine değer verin ki o da sizi dinlesin ve sizin kurduğunuz her kelimeye, cümleye değer versin.”

Okuduğun İçin Teşekkür Ederim, Kedine İyi Bak…
Benim için değerlisin. -EleştirmenAdam

Diğer yazıları kaçırmamak için isterseniz yukarı sağdaki abone ol butonuna tıklayıp mail adresinizi yazabilirsiniz. isterseniz de: sağ üstteki, üst üstte üç çizgi olan(Menü) olan yere tıklayın. açılan yerde isterseniz takip edin isterseniz izleyici kısmında yazan izleye tıklaya bilirsiniz.Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.