23 Aralık 2017 Cumartesi

Cesur Yürek Film İncelemesi

Cesur Yürek - EleştirmenAdam

Merhaba değerli okuyucum, ben EleştirmenAdam, bugün Cesur Yürek filmini inceleyeceğim. İzlediğim en güzel, en anlamlı ve en sürükleyici filmlerden biri oldu. Çok beğendiğim içinde siz değerli okuyucularıma inleyip tavsiye etmem bana görev oldu. Okumaya başlamadan önce çerezinizi ve çayınızı hazırlayın, arkanıza yaslanın ve okumanın keyfini çıkarın. (bu kabaca bir incelemedir.)
Bu film insanın hayatını değiştirmekte iddialı bir film. Bu filmi sadece izlemek yetmez, anlamak gerekir.

Cesur yüreğin baş rolü filmdeki adıyla “William’ın” 13. Yüzyılda İngilizlerin, İskoçların üstünde egemenlik kurduğu zamanlarda doğdu. Babası ve abisi İngiliz kralına karşı geldiği için savaşırken öldürülüyor. Küçük William babasının cenazesindeyken, küçük bir kız gelip ona çiçek veriyor. William’ın amcası onu alıp kendi evine götürüyor. William büyüdükten sonra doğduğu yere gelip, ona babasının cenazesinde çiçek veren kızla gizliden evleniyor. Gizliden evlenmesinin nedeni, İskoçlar evlendiğinde, o bölgeye sahip olan adam, İskoç’un karısıyla ilk geceyi geçiriyor. Yani İskoç gelin ilk günü kendi kocasıyla değil, bölge sahibiyle geçiriyor. Bir gün William’ın karısını bir direğe bağlayıp boğazını kesiyorlar, William bu duruma aşırı derecede sinirleniyor ve o bölgeyi yöneten İngilizleri öldürüyor ve karısını öldüren adamı aynı direğe yaslayıp boğazını kesiyor. Daha sonra gidip İskoçya’daki İngiliz kalesini ele geçiriyorlar. İngiliz kralı duruma çok sinirleniyor ve William’ın askerleriyle savaşa giriyorlar, William kazanıyor. William daha bitmedi deyip gidip İngilizlerin en güçlü sayılan kalesini ele geçiriyorlar. İngiliz kralı korkuyor ve anlaşma yapması için oğlunun karısını William’la görüşmesi için yolluyor. William’la konuşup geri dönen kadın, William’ın teslim olmadığını söylüyor. Kral askerlerini toplayıp kendi yönetimiyle William’ın askerlerine saldırıyorlar ve kazanıyorlar. William’ı götürürlerken ona ihanet eden İskoçyalı pişman oluyor ve William’ı almaya gelen İskoç askerine William’ı veriyor. Kralın oğlunun karısı William’a aşık oluyor ve ona tuzakları haber veriyor. Pişman olan İskoç adam William’ı anlaşmak için kendi kalesine çağırıyor. Fakat babası İngilizlerin dostu olduğu için William’a tuzak hazırlıyor William’ı yakalıyorlar ve İngiltere’ye götürüyorlar. Orada zindandayken, kralın oğlunun karısı geliyor onu görmeye geliyor. William’ı dışarıya halkın önüne çıkartıp işkence ediyorlar ondan kraldan özür dilemesini ve af dilemesini işitiyorlar. Af dilemeyen William’ın kafasını kesmek üzerelerken ondan bağırarak af dilemelerini söylüyorlar fakat William “ÖZGÜRLÜK!” diye bağırıyor. Kafasını kesiyorlar. Pişman olan adam yani Bruce kendi adamlarını toplayıp İngilizlerle savaşıyor ve kazanıyor. İskoçya özgür oluyor.

William’ın bir sözü “HERKES ÖLÜR AMA HERKES GERÇEKTEN YAŞAYAMAZ.”
bu söz beni düşündürdü gerçekten öyle herkes ölür ama herkes bu dünyada hiçbir iz bırakmadan sessiz sedasız gider. Önemli olan yaşamak için yaşamak değil; önemli olan gerçekten yaşamaktır, önemli olan özgürlük için, öğretmek için yaşamaktır. Gerçekten yaşamak Cesur Yürek gibi yaşamaktır.

Cesur Yürek filminin kabaca bir inceleme yaptım, atladığım çok ayrıntı var, filmi izlemenizi tavsiye ederim. Emin olun size de bir şeyler katacaktır.

Yazarın Notu: “Yaşamak için yaşamayın, öğretmek ve özgürlük için yaşayın.”
Okuduğun için teşekkür ederim arkadaşım, kendine iyi bak.
Kendine değer ver, benim için değerlisin. -EleştirmenAdam.Önemli!

Diğer yazıları kaçırmamak için: sağ üstteki, üst üstte üç çizgi olan(Menü) olan yere tıklayın. Açılan pencerede isterseniz takip edin isterseniz izleyici kısmında izle yazan butona tıklaya bilirsiniz.


Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.