9 Aralık 2017 Cumartesi

Çok para kazanmak için üniversite mi okumamız gerekir?

Üniversite - Mezun - EleştirmenAdam

Bugün ki Eleştiri yazımda, Çok para kazanmak için üniversite mi okumamız gerekir? bunu eleştireceğim.

Meslekler hakkında birçok video izledim ve fark ettim ki hayatınız boyunca ders çalışıp, bütün konuları ezberleyip, bütün zamanınızı test çözerek harcayıp gittiğiniz üniversite size 3-4 milyardan fazla kazandırmıyor. Bütün hayatınızı 3-4 milyar para kazanmak için harcıyorsun yani kısaca.
(Tabii ki bu yazım; hakimler, doktorlar, avukat gibi meslekler için değil. Çünkü bu meslekleri yapmak için bu işin profesyonel kişiler tarafından, öğrencilere öğretilmesi gerekir.)

Sakın yanlış anlamayın, “çalışmayıp da askeri ücretle mi çalışalım” diyor olabilirsiniz. Ama ben bundan bahsetmiyorum. Üniversite için çalıştığınız vakti, istediğiniz meslek konusunda kendinizi geliştirerek harcasaydınız. Hem sevdiğiniz işi yapmış olurdunuz hem de gençlik yıllarınızı ders çalışarak geçirmezsiniz.

Ben size ders çalışmayın demiyorum. Eğer yazılımla ilgili bir iş yapmak istiyorsanız, önce yazılımla ilgili bilgi edinin daha sonra algoritma tekniğini öğrenin en sonda programlama dillerini öğrenip, ortaya bir şeyler koymaya çalışın.

Birçok insan aile baskısı ile doktor, avukat oluyor fakat bu işi sevmiyor. Bu yüzden sevdiğiniz işi yapmak için sınavlara çalışmak yerine istediğiniz o meslek hakkında (her meslek değil) kendinizi geliştirin.

Öğretmenler üniversite okumamız için bizi zorlar fakat aldığı maaş 3-4 milyardır. İzlediğim yazılımcıların, sosyal medya uzmanlarının, editörlerin, grafikerlerin videolarında üniversite okumanın onlara bir şey katmadığını dile getiriyorlar ve bu mesleği yapan çoğu insan öğretmenden daha fazla para kazanıyor.

 Eğer günümüzün işlerini yapmak istiyorsanız; editör, grafiker, yazılımcı, web tasarımcı, youtuber ve hatta oyun yapmak istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden bu işler hakkında fikir edinmeye başlayın ve hatta bu işleri yapmaya bugünden yapmaya başlayın, bu işleri ilk başlarda amatörce yapmasanız da gün geçtikçe geliştiğinizi fark edeceksiniz.

Şunu da eklemem gerekir ki, yazılımcı olmak için çalışırken bol bol kitap da okuyun “Ben yazılımcı olmak istiyorum kitap neden okuyacağım ki” demeyin. Kitap okumak belirli meslekteki insanlar için değil bütün meslekler, bütün insanlar içindir.

Yazarın Notu:” Bol bol kitap okumak sizin öğrenme yetinizi açar ve daha kolay öğrenmeye başlarsınız.”
Okuduğun için teşekkürler, Kendine İyi Bak.
Benim için değerlisin… -Eleştirmen Adam.


Diğer yazıları kaçırmamak için isterseniz yukarı sağdaki abone ol butonuna tıklayıp mail adresinizi yazabilirsiniz. isterseniz de: sağ üstteki, üst üstte üç çizgi olan(Menü) olan yere tıklayın. açılan yerde isterseniz takip edin isterseniz izleyici kısmında yazan izleye tıklaya bilirsiniz.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.