7 Aralık 2017 Perşembe

Hayatın İçinden - Cemal Suavi

Hayatın İçinden - EleştirmenAdam

Bugün, Cemal Suavi'nin yazdığı “Hayatın İçinden 1” kitabını inceleyeceğim. Aslında incelemeye çalışacağım. Uzun zamandır sizinle paylaşmak istiyordum bu kitabı, bugün yazar tanıtım yazısı yazacaktım fakat bu kitabı bir an önce bilmeyenlere tanınmam gerektiğini düşündüm.

Kitabın adından da belli olduğu gibi bu hikayeler hayatın içinden hikayeler. Bu kitaptaki hikayeleri okurken kendinizi bulacaksınız. Her hikayesini okuduğunuz da çevrenizde olan olayları anımsatacak bir kitap.

Okurken keyif almanızın yanında sizi hem eğlendirerek hem de hüzünlendirerek dersler verir. Yazar bazı hikayelerini hayatından almıştır. Yani kendi hayatında yaşadığı ders niteliğini taşıyan olayları anlatmıştır.

Çocuk, genç ve yaşlı demeden herkesin anlayabileceği bir dilde yazılmıştır.  Yazar vermek istediği mesajı uzatmadan, dolaylamaya kaçmadan direkt güzel ve sade bir biçimde yazıya dökmüştür.
Biz Cemal Suavi için “Yazar” desek de bu kitabın ön sözünde yazar kendi için “Ben Yazar değilim Yazamaz’ım” der.

Bu kitabı okurken kalplerinizin yumuşadığı hissedersiniz.
Eğer çocuğunuz varsa gece uyumadan önce bu kitaptan birkaç hikaye okumanız onu ruhsal ve kalben düzgün bir çocuk olması yolunda destekler.

Lafı fazla uzatmadan kitabın içinden kısa bir hikayeyi yazarak yazımı sonlandırıyorum.

Ziyaret

İhtiyar kadın, gelen misafirlerine süt ikram ederken:
“Sizler de olmasanız, kapımı hiç kimse çalmaz” diye seviniyordu. “Beni o kadar mutlu ettiniz ki.”
Kadıncağız, tek katlı bir ahşap evde yaşıyor ve eşinden kalan aylıkla geçiniyordu. Allah bereket versin, o para kendisine bol bol yetiyordu. İhtiyarlıktan da şikayet etmiyordu. Her yaşın güzelliği vardı elbette, yaşlılıkta öyleydi. Ama ah şu yalnızlık… Belini büküyordu. Hem de ne büküş…
evin biraz ötesindeki marketin çırağı, her sabah pencere önüne gelir, camı tıklatır ve o gün lazım olanları kendisine sorardı kadıncağız bu arda ona laf atar, sorular sorar; fakat ne yaparsa yapsın o çocukla konuşmayı başaramazdı. Market sahibi, inanılmaz derecede aksi bir ihtiyardı. Biraz dalga geçenleri yanında tutmaz, ayda birkaç adan değiştirirdi. Bu yüzden de yeni çırak ondan çekinir, siparişi alır almaz geri dönerdi. Yaşlı kadın bu durumda iyice mahzunlaşır ve kendisini ziyaret etmekten çekinmeyen vefalı misafirlerini beklemeye başlardı.
Çok şükür ki misafirler yine uğramışlardı.
kadıncağız onlara, duvardaki sararmış resmi gösterirken:
“Rahmetli eşim, melek gibi bir insandı” diye söze başladı. “En büyük desteğimdi. Onun yanında duranda oğlumdur. Bu resim çekildiğinde beş yaşındaydı. ‘Doktor olup yurt dışına gidecek ve annesini bir daha görmeyecek’ deselerdi, emin olun kimseler inanmazdı.” Misafirler, bu sözlere pek kulak asmıyordu. Çünkü be zaman gelseler, konu dönüp dolaşır aynı yere gelirdi.
kadın, yine duvardaki resme işaret edip:
“Benim kucağımdaki de kızımdır” dedi. “Bu resimde pek belli olmasa da, saçları altın gibi parıldardı. Zengin bir iş adamıyla yuva kurduktan sonra, nedense o da anneciğini unuttu.”
Kadının nemli gözleri duvardaki resme takılı kalmış, misafirlerse; sütlerini bitirerek yola koyulmuşlardı. Ahşap evin döşemesi rutubetin etkisiyle yer yer delindiğinden, gelen o misafirler, bir delikte aşağı inip kayboldular.
Yavru kediler, ertesi gün elbette ki yine geleceklerdi.
aynı şeyi dinlemek zorunda kasalar bile, böyle bir ziyafet hiç kaçar mıydı?

Yazarın Notu: “Öğretici metinler sizin ufkunuzu açar ve bazı konulara farklı gözden bakmanızı sağlar.”
Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak
benim için değerlisin…
-EleştirmenAdam


Diğer yazıları kaçırmamak için isterseniz yukarı sağdaki abone ol butonuna tıklayıp mail adresinizi yazabilirsiniz. isterseniz de: sağ üstteki, üst üstte üç çizgi olan(Menü) olan yere tıklayın. açılan yerde isterseniz takip edin isterseniz izleyici kısmında yazan izleye tıklaya bilirsiniz.


Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.