23 Ocak 2018 Salı

Aylak Adam - Yusuf Atılgan İnceleme

Aylak Adam - Yusuf Atılgan

Merhaba, ben EleştirmenAdam. Bugün inceleyeceğim kitap: Yusuf Atılgan – Aylak Adam kitabı.
Sayfa sayısı:155
Yayın Evi: Yapı Kredi Yayınları
İçindekiler:
Kış – 7
İlkyaz – 45
Yaz – 89
Güz – 135

Kitabın Hakkında: 

Yusuf Atılgan, kitabın asıl karakterine yani Aylak Adama sadece “C.” Diyor. Gerçek adını kitapta hiç öğrenemeyeceğiz. C. Karakteri bütün alışagelmiş, sıradan, tekdüze olan her şeye karşı. Aslında, insanların yaptığı bütün şeylere karşı. Kimseye alışmak istemiyor, kimsede ona alışmasın istiyor. Mesela lokantaya gidince ona gülümseyen bir garson gelirse, onun yapmacıklığına dayanamıyor çıkıyor. Her zaman gitti lokanta, eğer C.’ye o istemeden, her zaman içtiği portakal suyunu getirirse kalkar gider. Hayatı boyunca hep doğruyu aramaya çalışıyor, bulamayacağını bildiği halde uğraşıyor. Kitabın arka kapağında yazdığı gibi “Zor bir karakter, zor bir yaşam, yalın bir roman”.

Kitap Hakkında Düşündüklerim:

Yusuf Atılgan'ın diğer iki romanını da okudum, bazı sitelerde kötüleyen olmuş. Yusuf Atılgan'ın romanları gerçekten akıl gerektiren kitaplar, anlamak için sadece okumak yeterli değil ayriyeten yorumlama özelliği de olmalı insanda. Bu kitap için “Enseste” içerikli diye okumuştum bir yerde, inanmadığım için okudum kitabı ve iyi ki de inanmamıştım dedim. Kitabın içinde hiçbir türlü “Enseste” bir düşünce yoktur. C. Roman boyunca hep “Zehra” teyzesini anımsıyor, hatta babasının Zehra teyzesine yaptıklarını gördükten sonra, her kadında Zehra Teyzesi geliyor aklına ve bir anda uzaklaşıyor. C. Zehra teyzesini kötü anlamda aramıyor, onun şefkatini, merhametini ve kucağında onun saçını okşarken ki huzuru arıyor. Yusuf Atılgan, Aylak Adamı yazarak aslında bizleri anlatmak istemiş ve alışagelmiş pis olayları gün yüzüne çıkartmış. Ben kitabı beğendim, kitap okumayı seven insanların okuması gereken bir kitap olarak görüyorum.

Okuduğun için teşekkür ederim. İyi ki varsın.
Kendine iyi bak. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.) EleştirmenAdam.
Paylaş:

2 yorum:

  1. Sağa sola bakmayıp kitabı okuduğun iyi olmuş.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet yoksa bu güzel kitabı okumayabilirdim.

      Sil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.