25 Ocak 2018 Perşembe

Halam Geldi Film İncelemesi

Halam Geldi Film

Merhaba, ben EleştirmenAdam. Bugün karşınıza bir film ile çıkıyorum. Film dediğime bakmayın, gerçekten olan bir olayın ekrana yansımış hali. Filmin adı Halam Geldi, Türk film sektörünün en duyarlı, en iyi filmidir bence. Oyuncuları da o kadar iyi oynamış ki gerçekten filmi hissederek, anlayarak izledim.

Filmin konusu doğu tarafından K.K.T.C(Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) devletine göç eden insanların, törelerini de yanlarında götürmesini anlatıyor. Bildiğimiz üzere doğu da erken evlilik ve akraba evliliği bolca olmaktadır. KKTC’ye doğudan göç eden bu insanlar, kızlarını evlendirme yarışına giriyor adeta. Kızını daha kız hazır değilken zorla evlendiriyor babası. Çocuğu daha ilk okul çağındayken zorla çok yakın akrabasıyla ve kızından çokça büyük bir insanla evlendiriyor. Kız babasına ne kadar yalvarsa da babası kızını döverek, kızın annesini döverek zorla kabul ettiriyor. Zorla evlenen kız, ilk gecesinde akrabası olan adama “ben senin bacınım” ve “abi” diyerek hitap ettiği için daha küçücük kızı zorla dövüyor… gerisini yazmak içimden gelmiyor.

Küfür edesim var sayfalarca, evrende ki bütün yıldızlar kadar. Ama bu yazıyı küfrü sevmeyen insanlarda okuyacağı için etmeyeceğim. Ben kendi kendime, sizin duymadığınız bir yerde ederim.
Bir töre deyip sürdürmüşler aptallığı. Akraba evliliği yapmışlar ve çocukları sakat doğmuş, belki de doğmadan ölmüş. Ama bu insanların beyinlerinin, akıllarının ve ahlaklarının olmadığına yüzde yüz eminim. Eğer aksini iddia eden varsa çıksın karşıma.

Ülkemizde azalsa da halan daha var, İnşallah tamamen çocuk ve akraba evliliği biter. İnşallah Halam Geldi gibi filmler çıkar ve insanlar farkındalık kazanır.

Bir buralarda rahatça gezerken, o küçük gelinlerin halini düşündükçe ciğerimden parçalar kesiliyor. Bunu yapan insanlar tez vakitte inşallah yok olur. Lafım dinlediği zamanlarda her zaman bu konuyu dile getireceğim. Tamamen bitene kadar çocuk gelinlere ve akraba evliliklerine karşı çıkacağım.

Okuduğun için teşekkür ederim, iyi ki varsın.
Kendine iyi bak. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.) EleştirmenAdam.


Paylaş:

2 yorum:

  1. Tam da sosyal bir yaraya parmak basılmış.Merak ettim filmi.Teşekkürler...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Rica ederim, izlerseniz iyi seyirler dilerim.

      Sil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.