3 Ocak 2018 Çarşamba

Karanlıktaki Adam - Deneme Yazısı

Karanlıktaki Adam
EleştirmenAdam
Not: Bu yazı Paul AUSTER'in kitabından alıntı değildir. Bizzat EleştirmenAdam tarafından yazılmıştır.
Keyifli Okumalar dilerim.
İkinci bölümü okumak için tıklayınız

Bu şehrin en pis, en aşağılık barından çıktığımda yağmur yağıyordu. Üzerimde siyah deri, uzun bir palto vardı. Yağmur yağdığından paltomun üstü parlıyordu. Her gece bu pis bara gelip içmemin nedeni kadınlardı, kadınlar bana hiç ilgi göstermiyordu. Onları parayla dahi alamıyordum. Bunun nedeni görünüşümdü, koca vücutlu iri yarı çirkin bir adamdım. Cadillac Eldorado marka arabamı uzaklarda bir yere park etmiştim. Bir sigara yaktım, içime çektim ve üfledim. Yağmurlu bir gecede gök yüzüne süzülüşünü seyrettim. Yağmur hızlanmaya başlıyordu, fazla vakit kaybetmeden arabama gitmeliydim.

Arabama doğru yürümeye başladım. Bu pis mahallede her şey serbestti; kadın satıcılığı, uyuşturucu satışları bir sürü pislik serbestti. Bu pislik içindeki mahalleye polisler giremiyordu. Bu mahalleden ne kadar nefret etsem de bende bu mahallede büyümüş bir adamdım. Yağmur yüzümü ıslatmıştı, paltom da aynı şekil sırıl sıklam olmuştu. Yolda geçen insanların dikkatini, yakışıklılığımdan değil sadece bu iri yarı olan vücudumla çekiyordum.

Arabamın yanına nihayet gelmiştim, insanların bana böyle dikkatle bakması çok sinir bozucu bir şey, belki biliyorsun, belki de hiçbir zaman bilemeyeceksin. Arabama bindim, kontağı çevirdim ve gazladım. Cadillağım karanlık yolda bir panter gibi gidiyordu. Bu mahallenin yüksek bir yerine gidip oradan bu pislik içinde olan mahallemi seyretmek istedim.
Yüksek bir tepeye çıktım, mahalle buradan müthiş gözüküyordu. İşte bu mahalle böyle bir yerdi, dışarıdan bakıldığında cazibesi sizi çeker fakat içeride yaşarsanız, hasta bir fare gibi ölmeyi beklersiniz.

Arabamdan indim, cebimdeki sigara paketini açtım ve içinden bir tane aldım, zippomla yaktım. İçime sertçe çektim, fakat içimdeki bu acıyı dindirmiyordu. Ben neden yalnızdım, neden böyle iri cüsseli bir pislik bir adamdım. Neden hiçbir kadın beni sevmiyor, beni beğenmiyordu. Kız arkadaşlarım vardı elbet, onlarda hayatlarını kurtardığım için benle arkadaşlık yapıyorlardı. Hepsi güvenilir iyi insanlardı.

Sigaramın dumanı bu aşağılık mahalleyi boğarken, beni de bir yandan sakinleştiriyordu. Yağmur hafif yağıyordu, buradan hiç gidesim yoktu. Oturmak için sağıma soluma bakarken bir kaya gördüm ve üzerine oturdum. Bir sigara daha yaktım.

Siz benim kim olduğumu asla tahmin edemezsiniz, bu dertli adamın içinde bir canavar yatıyor ve bu canavar çok hasta, ne yaptığını bilmiyor, hatırlamıyor, anımsamıyor. Dışardan ucubenin teki, yobaz, kör cahil gibi görünebilirim ama içimdeki ben Beethoven, Mozart,gibi ünlü bestekarları dinler ve sever. Sigaram söndü, yağmurda başlamak üzere. Gök gürlüyor. Arabama bindim kontağı çevirdim, yağmur sanki benim arabaya binmemi bekler gibi hızlandı ve şiddetlendi. Teyibi açtım, biraz ses verdim. Hafif bir tınıyla Beethoven çalıyordu. Arabamın gazına yükledim, arka tekerler biraz yalpalanıp yola oturdu. Son gaz, bu yüksek tepeden, ölüme doğru hızlıca yol alıyordum. Evet, bu mahallede yaşamak gerçekten ölüm, mecaz anlamda değil, gerçek anlamda ölüm.

Cadillağımı park edip evime çıktım, paltomu astım. Soğuk bir duş yaptım. Çıktım, saçlarım kahverengi ve kısaydı. Kurulayıp yukarı taradım. Street Fighter’da ki Amerikan askerinin saçlarının kısası ve kahverengi gibi olanını düşünün. İşte ben buydum. Yatağıma girdim, odamın içinde hafif bir ses tınısı, Beethoven’dan Fur Elise. Bir sigara yaktım, bir, iki duman çekip penceren yağan yağmurun altına attım ve Beethoven eşliğinde güzel bir uyku çektim.
Okuduğun için teşekkür ederim, benim için değerlisin.
Kendine iyi bak, kendine değer ver. EleştirmenAdam.
Not: Eğer yazılarımı beğeniyorsanız, yukarıda sağda olan takip et veya izle butonuna tıklayabilirsiniz ve yazılarımı kaçırmadan okuyabilirsiniz.
Paylaş:

4 yorum:

 1. Devamı gelsin Kardeşim 😀

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuduğun ve yorum yaptığın için teşekkür ederim. Devamını beklemeniz beni mutlu etti :)

   Sil
 2. Ne demeli bilmem. Belki o doğduğu şehri terk etmeli. Böylece sigarayı da içkiyi de, kadınları da bırakabilir geri de. Bulunduğumuz çevre çok önemlidir. Peygamberimiz de salih insanlarla beraber olun buyurmuşlardır. İnsanlar birbirlerini etkilerler. Belki başta taklid olur ama sonra ihlas gelebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haklısınız, yorumunuz için teşekkür ederim. Web siteme gelerek şeref verdiniz

   Sil

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.