2 Ocak 2018 Salı

Ludwig Van Beethoven Kimdir?

Ludwig Van Beethoven Kimdir


Merhaba, ben EleştirmenAdam. Bugün Ludwig Van Beethoven hakkında bilmeniz gereken bilgileri yazacağım. Fazla ayrıntıya girmeden büyük, sanat adamı Ludwig Van Beethoven’ın yani müziğin, sanatın büyük ustası hakkında bilgi vereceğim.

Almayanın Bonn şehrinde 9 kardeşin en küçüğü olarak doğdu.
8 kardeşi de engeliydi bu yüzden Beethoven’ın babası onun engelli olmadığı için seviniyordu.
Babası alkol sorunları yüzünden orkestradan atılmıştır.
Beethoven’ın babası O 4-5 yaşındayken daha elleri piyanoya değemiyorken ona ders vermeye başladı ve Beethoven’ın her yaptığı yanlışta o küçük ellerine kırbaç darbeleri indiriyordu, elleri hep yaraydı. Dünyanın nasıl bir yer olduğunu daha küçükken öğrenmiştir. 

Bir pazar günü kilisenin asıl piyanisti Pazar ayinine gelmeyince piyanonun başına Ludwig Van Beethoven geçer ve ertesi gün kiliseye piyanist olarak işe alınır. Küçük yaşında ailesine maddi yardımda bulunmuştur.

Kimseye ders vermeye layık görmeyen Mozart’tan ders almak için Viyana’ya gider. O zamanlar acemice yazdığı sonatları Mozart’ta dinleten Beethoven, Mozart’ın ilgisini çeker. Mozart’tan ders alırken bir mektup gelir eline mektupta şöyle yazmaktadır: “Anne Ölmek Üzere” mektuptan sonra Beethoven evine geri döner. Engelli kardeşleri ve alkolik babası onun sorumluluğu altına girmiştir artık, bu yüzden sabahları zengin kız çocuklarına ders veriyordu akşamlarıysa çello çalarak para kazanıyordu. Kazandığı parayı ise babasına veriyordu.
Yıl başı konserini Bonn’da dinleme kararı alan joseph Haydn’ın dikkatini çeker ve onu Viyana’ya çağırır. Bu olaydan 10 yıl sonra ilk senfonisini besteledi. Viyanın fakir mahallelerinden birinde kiraladığı yıkık, dökük bir salonda çaldığı 1. Senfonide ilk kez nefesli çalgılarda bulunuyordu.

Senfonisi ilgi çekince saray müzisyeni oldu. Ludwig Van Beethoven ne zaman güzel, hoş bir kadının dikkatini çekse heyecandan eli ayağı titrer, birbirine karışır ve oradan koşarak kaçardı. Bunun nedeni belki de aşık olduğu kadının onu terk etmesinden kaynaklanıyordu.

Yalnızlıktan beslenirdi Ludwig Van Beethoven, yalnızlıktan beslendiği zamanlar senfonilerini yazmaya devam etti.

Sağır olduktan sonra hiçbir şeyi duymuyordu. Sadece içindeki o müzikten başka hiçbir şey. Müzik böyledir işte duymasanız da içinizde, beyninizde çalmaya devam eder. Sağır olduğu için piyanosunun üstüne bir bardak su koyardı ve piyano çalarken suyun titreşimini izlerdi.

Bir gün son senfonisini yazmaya karar verdi. Yanlış duymadınız bir insan nasıl sağırken müzik besteler ki? Eğer bu adam gerçekten bir ustaysa, eğer bu adam LUDWİG VAN BEETHOVEN ise besteler. Sağırken 9. Senfonisini, yazının başındaki videoyu açtıysanız büyük ihtimal dinlediğiniz muhteşem, muazzam bir senfoniyi bestelemiştir. 9. Senfoniyi orkestra eşliğinde insanlara sunmuştur. Bittiğinde ise insanlar onu ayakta alkışlıyordur fakat o hiç duyamamaktadır. Orkestradan biri ona arkasını dönmesini işaret etmiştir. Ludwig Van Beethoven arkasına döndüğünde görmüştür ki insanlar onu ayakta alkışlamaktadır ve o an başardığını anlamıştır. Sanatın büyük ustası Ludwig Van Beethoven sağır haliyle başarmıştır.

5. senfonisini onu reddeden alkolik babasına yazmıştır.
3. Senfonisini monarşiye baş kaldırmak için yazmıştır.
7. Senfonisini kadere baş kaldırmak için yazmıştır.

26 mart 1827 yılında yatağında yarı ölü halde yatarken şimşek çakmıştır ve Beethoven sağ elini havaya kaldırıp hafif salladıktan sonra hayata gözlerini yummuştur. Vefat ettikten sonra bütün mal varlığını ve haklarını yeğeni Karl’a bırakmıştır.

Beethoven’ın sözlerinden:
Beni unutmayın. Bu dünyadan çekilip gittikten sonra ara sıra beni hatırlayın, düşünün; çünkü ben bütün ömrümce sizleri mutlu kılmanın yollarını aradım. mutlu olun!
Çocuğunuza paradan çok ahlak verin. / Ludwig van Beethoven

İnsanı sadece bilim ve sanat yüceltebilir. / Ludwig van Beethoven

İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde, ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği, içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır. / Ludwig van Beethoven
Mozart’ın Beethoven hakkında söylediği söz: “Bu çocuğa iyi bakın, bir gün tüm dünya onu tanıyacak.” (Beethoven daha 10 yaşındayken)

Uzun lafın kısası büyük besteci, sanatçı Beethoven dünyada çok dert ve kahır çekmiştir. Hayatı çok zordur ama büyük bestelerinin nedeniyse bu dertli oluşu ve yalnız oluşudur.

Okuduğun için teşekkür ederim, benim için değerlisin.
kendine iyi bak, kendine değer ver. EleştirmenAdam.
Not: Eğer yazılarımı beğeniyorsanız, yukarıda sağda olan takip et veya izle butonuna tıklayabilirsiniz ve yazılarımı kaçırmadan okuyabilirsiniz.
BEETHOVEN turkish march bu müziği dinlemeden ayrılmayın lütfen.
Paylaş:

8 yorum:

 1. Beethoven’ın hayatını anlatan bir film vardı.Güzel bir biyografiydi.Adını hatırlayamadım ama googledan bulunabilir sanırım.Ben de size onu tavsiye etmiş olayım :)Sevgi ve saygılarımla :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beethoven'ı araştırırken rastlamıştım izleyeceğim teşekkür ederim :D

   Sil
 2. Takdir ettim bu yazıyı paylaşmanızı. Ben de sanatçının 'Moonlight Sonata'sını çok severim; bestelerinin ardından hep kendi hayat hikayesi, kendi acısı ve kederi vardır...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yüzden diğer sanatçılardan daha çok seviyorum Beethoven'ı. Hissederek yapmış bütün eserlerini.

   Sil
 3. Beethoven'ı Anlamak bu filmi tavsiye ederim. Harika bir film... Müzik yaşamı farklı bir algılama şeklidir. Yaşamı tekdüze bir yer olmaktan kurtarıyor... Güzel bir yazıydı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ölümsüz sevgili filmini izleyecektim. Sizin adını verdiğiniz filmi öne alıyorum. Bugün izleyeceğim. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 4. Sağırken müzik bestelemek nasıl bir sanat aşkıdır ya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müziği hisseden insanlardandır. Gerçekten müzik kulakta değil kalpte ve beyinde olur.

   Sil

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.