20 Ocak 2018 Cumartesi

Soraya'yı Taşlamak Film İncelemesi

Soraya'yı Taşlamak

Merhaba, ben EleştirmenAdam. Bugün film incelemesi ile karşınızdayım. Bu filmde beni derinden etkiledi, bazı konulara uyanmamı sağladı. Filmin adı Soraya’yı Taşlamak. Yine izlediğim en iyi, en güzel, en anlamlı filmlerden biri olarak listeme ekledim. Bu filmi sizlerde izleyin diye bloğumda paylaşma gereksinimi duydum kendimde. Sizlerde izleyin ve daha fazla farkındalık kazanasınız diye sizinle de paylaşıyorum. Neyse lafı daha fazla uzatmadan filmi şöyle kabaca bir inceleyelim.

Film ırakta bir köyde geçiyor. Bu köyde zinanın cezası taşlanarak ölmektir. Büyük ihtimal hala ırağın bazı bölgelerinde bu ceza gerçekleşiyordu. Bu köyde, hoca olan adam kendi çıkarları için iş yapıyor, terbiyesiz ve ahlaksız yani kısacası. Yine hoca yine dini kullanan insanları bu filmde göreceksiniz. Soraya’nın kocası Ali isimli bir erkek. Keşke Ali olmasaydı ismi ama gidip de şimdi bu filmi çeken insanları bulamayacağım için burayı geçiyorum. Ali, yaşı daha çocuk olan bir kızın babasını idamdan kurtarma şartıyla evlenmek istiyor. Fakat Soraya, Ali’den ayrılmak istemiyor çünkü eğer ayrılırlarsa açlıktan ölecekler ya da bu pislik hocanın eline düşecek. Kendince bunu sorun sayan Ali, karısını zinayla suçlayarak idam edilmesini istiyor, 2 tane de yalancı şahit tutuyor. Köyün muhtarı hemen inanıyor. Soraya’nın ellerini bağlıyorlar, çukur açıyorlar ve onun içine oturtturuyorlar. Etrafını toprakla kapatıp taşlayarak öldürüyorlar, kendi erkek çocukları bile taş atıyorlar…

Kısaca, kabaca konu bu. Köyün muhtarı: “Allah’ım eğer yanlış yapıyorsak bana bir işaret ver.” Diyor. Soraya’yı taşlamaya başladıklarında, ilk 2-3 taş denk gelmiyor. Muhtar bunun Allahtan gelen bir mesaj olduğunu anlasa da konuşamıyor.

Filmin sonunda da Ali'nin istediği kızın babasını idam ediyorlar ve Ali de hiçbir şey olamamış gibi hayatına devam ediyor. Çocuklar annesiz kalıyor.

Konuyu bitirmeden önce bir kadına daha değinmek istiyorum o da “Hala”. Soraya’nın Halası, her zaman Soraya’yı koruyor ve öğüt veriyordu.

Film de bir gazetecinin bu köye gelmesiyle başlıyor, Hala bu gazeteciyi eve çağırıyor ve bu olayları kaydetmesini söylüyor, gazeteci kaseti açıp kayıt ediyor.

Şimdi bu konu hakkında kendi düşüncelerimi yazmak istiyorum. Bu tür cahil ve yobaz insanlar kendi çıkarları için her zaman İslam dinini kullanıyorlar. Bu film gerçek bir olayı canlandırıyor, buradan da anlıyoruz ki bundan yüz yıl evvel de İslam dinini kullanıyorlardı şimdide.

Lafı fazla uzatmadan bitirmek istiyorum ve bir bilgiyi de sizlere iletmek istiyorum: İslam dininde zinanın cezası kırbaçtır. Taşlanarak öldürme değildir ve zinanın kadını erkeği yoktur, iki cinsiyette birdir.

Zina eden kadın ve zina eden erkeğin ciltlerine yüz vuruş vurun. Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah’ın dini konusunda bunlara acıma duygusu sizi yakalamasın. Müminlerden bir grup da bunların cezalarına tanık olsun. (24-Nur-2)

Okuduğun için teşekkür ederim, benim için değerlisin.
Kendine iyi bak, kendine değer ver. EleştirmenAdam.Paylaş:

6 yorum:

 1. İslamda recm cezası vardır. Sopa cezası bekarlar için uygulanır. Evliler için recmdir. Yani taşlanarak öldürülmesi. Tabiki zina edenlerin her ikisi de. Ama bununda bazı kaideleri var. Ben de tam bilmiyorum, 4 şahit olması gerekiyordu galiba, bakmak lazım fıkıh kitaplarına.
  Tabi burada yalancı şahitlik var. Namuslu bir kadına zina iftirası atmanın ne büyük bir günah olduğunu da Hz. Allah kelamında bildiriyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim, Allah razı olsun.

   Sil
  2. Bir de zaten iranlılar ehli sünnet değil. O yüzden farklılık olacaktır.

   Sil
 2. Çok ağlamıştım ben bu filmde.Hala da filmin adını duyunca için acıyor :(

  YanıtlaSil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.