6 Şubat 2018 Salı

Beni Başkasından Değil, Benden Dinle

Fısıldaşan İnsanlar
EleştirmenAdam
Merhaba, ben EleştirmenAdam. Geçen akşamların birinde, şu an tam olarak hatırlamıyor hangi gün, arkadaşımla muhabbet ederken aklıma bir konu geldi. Konu şuydu: “Beni Başkasından Dinleme, Beni Benden Dinle” diyen insanlar. Bu cümleyi kendim içinde çok düşündüm, sonra fark ettim ki her insan kendine göre zaten farklıdır.

Arkadaşlarımıza veya bir ortamda olmak istediğimizin tam tersini oluruz. Mesela ben kendi başımayken çok ciddi bir insanım fakat arkadaşlarımla olunca, hep onları güldürmeye çalışırım. Bundan da aslında mutluyum, arkadaşlarımın gülmesi benim için, Allah'ın bana verdiği bir hediye. Kaç kişi dostunu güldürebiliyor ki şu dünyada. Allah bozmasın. Bazen de onlara bir konu hakkında bilgi ve tavsiye veririm. 14 yıllık arkadaşım var, fakat tamamen benim hislerimi bilemez, benim bildiğim, beni bilemez. Çok tuhaf bir cümle oldu ama siz anladınız. 😊

Benden örnek verelim. Beni nasıl biri olduğumu öğrenmek isteyen insan, gidip benim 14 yıllık arkadaşıma, beni sorsa. 14 yıllık arkadaşım ne anlatır kim bilir? İyi şeylerde anlatsa tamamen beni anlatamaz dimi, her insana da böyle geliyor. Ya da 14 yıllık arkadaşımdan dinler, sonra gider birde 1 yıllık arkadaşıma gider daha farklı dinler.

Gelin bu makale daha fazla kafa karıştırmadan, asıl konuya gelelim.
İnsanlara, kendi olduğumuz gibi davranmalıyız, onların istedikleri gibi değil. Eğer kendiniz gibi davranırsanız emin olun sizi tanımak isteyen insana kendiniz bir cümle kurmadan, arkadaşlarınız öyle anlatır ki siz bile mest olursunuz.

Yani uzun lafın kısası şu: insanlara kendiniz gibi davranın ki, başkasına sizi anlattığında düzeltmeye çalışmayın. Sizi çok iyi tanımasına izin verin.

Eğer sizi tanımak isteyen insan gelip sizi sizden dinlerse siz kendinizi anlatmazsınız. Nasıl biri olmak istediğinizi, sanki o insanmış gibi anlatırsınız. Bu yüzden birini tanımak istiyorsanız gidin ve onun çok yakın arkadaşlarına sorun. Sonra tanıştıktan sonra onu tanımaya başlarsınız.

Çok kafa karıştırıcı bir yazı olduğunu biliyorum ama bunu daha farklı nasıl yazabilirdim bilmiyorum.

Yazarın notu: “Kendinizi, olmak istediğin şekilde değil, olduğunuz gibi anlatın.”
Bu bir Eleştiri Yazısıdır.
Okuduğunuz için teşekkürler, kendinize iyi bakın.
kendinize iyi bakın. (Bu mesaj sadece iyi insan için yazılmıştır.) EleştirmenAdam.
Paylaş:

6 yorum:

 1. Kişinin kendisiyle de konuşsanız, onu tanıyamıyorsunuz. Zira olduğu gibi ifade etmiyor kendini, gizliyor. Yazınızda bahsettiğiniz gibi kişiler tam düşündükleri gibi görünmekten uzaklar.
  Hani denir ya; bir kişiyi gerçekten tanımak istiyorsan ya yolculuğa çıkacaksın, ya da parayla ilgili bir iş yapacaksın.
  Bunun sebebi insanlar yalan söyleyebilir ama olaylar karşısında gerçek yüzünü gösterebilir.

  YanıtlaSil
 2. Yazınızı belirtmiş olduğunuz üzere kendimce ifade edersem şayet Kimse tam anlamıyla kendi olamıyor. Derim :) Bende buna benzer bir yazı karaladığım bakmak isterseniz beklerim Gayet güzel olmuş ellerinize sağlık paylaşım için....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim, en kısa zamanda makalenize bakacağım. :)

   Sil
 3. Derler ya "Kimse göründüğü kadar iyi, anlatıldığı kadar kötü değildir" diye...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız, yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.