2 Şubat 2018 Cuma

Benim Kalbim Temiz - Eleştiri

Kalp - EleştirmenAdam
EleştirmenAdam
Merhaba, ben EleştirmenAdam. Geçenlerde stajdayken aklıma bir konu geldi. Konu “Benim Kalbim Temiz” sözüydü. Bende hemen not alıp bir eleştiri yazısı yazmaya karar verdim. Bu sözü hemen hemen her insan kullanmıştır.

İçki içtiğimizde, kötü bir söz söylediğimizde veya kötü bir şey yaptığımızda hemen: “Olsun ya benim kalbim temiz, Allah biliyor.” Sözünü söyleriz hatta birde bu konu hakkındaki hadisi biliyorsak kendimizi kandırma oranımız daha da fazlalaşıyor. Hadiste şu şekilde 
"Allah sizin dış görünüşünüze ve mallarınıza bakmaz. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar." (Müslim, Birr, 33; İbn Mâce, Zühd, 9; Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539)

Kötü bir şeyler yaptığımızda bu tür hadislerle ve cümlelerle kendimizi avutuyoruz. Benim bu konuda ki fikrim ve olması gerektiğini düşündüğüm şey ise; kalbimizdeki, sadece bizim gördüğümüz güzelliği, temizliği hayatımıza da katmak.

Yukarıda yazdığım hadisi açıklamak gerekirse şu şekildedir: Allah insanın yakışıklı, güzel, bakımlı ve benzeri özelliklerine bakmaz kalp temizliğine ve yaptığı işlere bakar. Fakat biz bunu çok farklı, kendi çıkarlarımız doğrultusunda yorumluyoruz.

Sadece kalp temizliği yetmez aynı zamanda kalbimizdeki o temizliği dışarıda yansıtmamız gerekiyor. Dedikodu yaptıktan sonra “Olsun ya benim kalbim temiz” demenin bizlere katacağı hiçbir şey yoktur.

Çoğu insanda gördüğüm şeyde tam olarak bu, kötülük yaparlar yaparlar, hal ve hareketleri insanlara zarar verir daha sonra “ben aslında böyle bir insan değilim, benim kalbim temiz.”  Kuruyorlar. Sadece kendilerini kandırıyorlar bu sözlerle, hayır kardeşim senin kalbin falan temiz değil. Eğer gerçekten kalbinin temizliğine inanıyorsan, buyur meydan burada kanıtla. Davranışlarınla kanıtla ve bizleri şaşırt.

Bu cümleyi yani: “Benim Kalbim Temiz” cümlesini bende hayatımda çok kullanmışımdır ama artık farkına vardım ve kullanmamaya karar verdim. Aramızda bu kelimeyi kullanan çok insan vardır. Bana küfür etmeden önce, biraz düşünsün ve doğru yolu bulsun.

Sizlerde gelin yaptığınız kötülükler yüzünden bu tür teselli vermeyin kendinize. Kötülük kötülüktür. Kalbi pis olan insan, dışarıya da rahatsızlık verir.

Yazarın Notu:” Kalbinizin temizliği yetmez, önemli olan kalbinizin temizliğini dışarıya vurmaktır.”

Okuduğun için teşekkürler, kendine iyi bak.
iyi ki varsın. EleştirmenAdam (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.)
Paylaş:

10 yorum:

 1. Ay evet benimki de temiz. Arap sabunu ile yıkadım :)

  YanıtlaSil
 2. "Allah sizin dış görünüşünüze ve mallarınıza bakmaz. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar."

  Aslında bu hadisi şerif kalbim temiz diyerek kendisini ve etrafındakileri kandıran kişilere büyük bir darbe vuruyor. Yani siz ne kadar kalbim temiz deseniz de bu dışa vurulan sözlere değil; hakikatte kalbinizde ne niyet olduğuna bakıyordur Hz. Allah.

  Bir kalbin ne kadar temiz olduğunu yalnızca Hz. Allah bileceğinden bu söz insanları kandırmaktan ve sorumluluklardan kaçmaktan başka bir şey değil. Hani denir ya "şeriatsiz tarikat zındıklığın ta kendisidir." Şeriata uymadan, günahlardan kaçmaya çalışmadan kalbi temizlemek mümkün değildir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız, yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Kalbim temiz cümlesine çok fazla katılmıyorum. Kalbi temiz olan insanın dışına da bu temizlikten yansır diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel bir anlatım olmuş insanların benim kalbim temiz diyerek bunun arkasına saklanması tabiki kötü bişi ...

  YanıtlaSil
 5. "Dedikodu yaptıktan sonra “Olsun ya benim kalbim temiz” demenin bizlere katacağı hiçbir şey yoktur."
  Yaptıklarının kötü oldugu bile bile bide şey derler ya: "kötü anlamnda demedim onun iyiligi için" (ne yazık)
  Harika bir yazı bu arada elinize saglık.

  YanıtlaSil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.