5 Şubat 2018 Pazartesi

Çocuklara Nasıl Davranmalıyız ?

Çocuklar
EleştirmenAdam
Merhaba, ben EleştirmenAdam. Bugün çocukları nasıl büyütmemiz gerektiğini, kendimce yazmaya çalışacağım. İyi okumalar dilerim.

Çocuklarınız bir iş yapmaya çalışırken yardım etmeyin.

Benim görüşüm olarak Dünya’da çocuklarına en çok yardım eden ülke biziz. Daha bebekken çocuk yürümesine yardım ederiz, koltuğa çıkmaya çalışırken tutup koltuğa kaldırırız. Büyüyünce de bu değişmez; ev ödevlerini yaparken yardım ederiz hatta bazı ana babalar kendilerini kaptırıp çocuğunun ev ödevlerini kendileri yapıyorlar. Tabii tamamen yardım etmeyin demiyorum, destek çıkın. Koltuğa çıkmaya çalışan bir bebeği siz tutup da çıkarırsanız çocuk çabalamayı ve çabalamanın sonucu zafer kazanmanın tadını hiçbir zaman bilemez. Çocuk büyüdüğünde bir yetişkin haline geldiğinde çabalamak yerine size sığınır. Sizde yardım edemeyince hayal kırıklığına uğrar ve o insandan büyün bir insan olamaz.

Çocuğunuz okula başlamadan önce Çocuğunuza; hafif, kolay anlaşılabilen hikayeler okuyun.

Bu benim için çok önemli olaylardan birisidir. Benim annemin bana okuduğu hikayeler geliyor aklıma bazen. Annem o hikayeleri okurken benim aklımda bir sürü olaylar geçiyordu, hayalimde o hikayeyi canlandırıyordum. Bu yüzden çok önemlidir benim için. Eğer çocuklarınıza hikayeler okursanız hayal gücü gelişir.

Çocuklarınıza üzülmesin diye yalan söylemeyin.

Çocuğu insan çocuğu üzülmesin diye yalan söyler, bu davranış çok yanlış bir davranıştır. Çocuğunuzun size karşı olan güveni zayıflar. Hayata hep şüpheci olarak bakar, kimseye güvenemez.

Gerektiğinde Çocuklarınızı Yetişkin Yerine Koyun.

Bu davranışta gerçekten çok önemlidir. Çocuğunuzun bir fikir edinme ve bu fikri karşısındakine iletme gücü artar. Çocukken benim fikrimi kimse sormadığı için çoğu zaman benden büyük birine fikrimi açıklarken zorlanıyorum. Bu yüzden ara sıra mahsustan da olsa sizde çocuğunuza fikir danışın.

Okuduğun için teşekkür ederim, iyi ki varsın.
kendine iyi bak. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.) EleştirmenAdam.
Paylaş:

10 yorum:

 1. On numara tespitler kardeşim.

  YanıtlaSil
 2. size katılıyorum, ebeveynler çocuklar için birer model olmasından dolayı onlara nasıl davranılırsa da genellikle taşıyorlar çoğunu; ömür boyu özellikle uğraşılsa bile çok azı değiştirilebiliyor alışkanlıkların.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız, yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Çocuğa kesinlikle yalan söylenmemeli. (Kimseye söylenmemeli tabi) Bununla ilgili bir hadisi şerif vardı. Tam olarak değil ama mana olarak yazmaya çalışacağım.

  Bir hanım çocuğunu çağırmak için "bak sana ne vereceğim" der. Rasulullah efendimiz de, "ona ne verecektin?" diye sorar. Hanım da "bir hurma verecektim" diye cevap verir. Sonra Rasulullah efendimiz "eğer bir şey vermeyecek olsaydın onu kandırmış olurdun" diyerek ikaz eder.

  En ufak bir yalan insanların birbirlerine güvenini sarsar. Ve bu hiç telafi edilen bir durum olmuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu güzel örnekli yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 4. Hikaye okumak ve yalan söylememek benim de çok üzerinde durduğum şeyler. Tespitleriniz gerçekten dikkat edilmesi gereken noktalar. Paylaşım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.