21 Şubat 2018 Çarşamba

Kime Göre Neye Göre ?


Kime Göre Neye Göre ?

Merhaba, ben EleştirmenAdam. Bugün deneme yazısı yazacağım. Konu: “Dünyada ki her şey göreceli midir?” Benim düşüncem her şey görecelidir. Kime göre/neye göre sorusu her şeye uyar. Yazıma başlamadan önce şu sözün altını çizerek söylüyorum burada yaşayanlar benim düşüncelerimdir, sizin düşüncelerinizle uyuşmaya bilir.  Bu deneme yazımı tamamen amatörlükle yazıyorum. Bu konu hakkında daha çok bilgi edinip bu deneme yazısının 2. Yazısını da daha sonra yazacağım.

Örnek olarak Dinleri ele alalım. Dinler görecelidir, benim için doğru olan “İslam”, Amerika’da yaşan biri için doğru olan “Hristiyanlık”, İsrail’de yaşan bir insan için doğru olan “Yahudilik”, bazı insanlar için de doğru olan “Ateistlik”. Ben ne kadar doğru dinin “İslam” dini olduğuna inansam da anlatsam da ispatlasam da bu insanlar yine kendilerine doğru olana inanacaklar. Aynı şekilde onlarda bana kendi dinlerinin doğru olduğunu kanıtlamaya çalışsalar da ben yine kendi bildiğimi “İslam dinine inanacağım”.

İkinci örnek olarak “İyiliği” ele alalım. Mesela bizim için sokak köpeklerini beslemek iyilik gibi gelir, fakat tavukları sokak köpekleri tarafından yenen bir çiftçi için, sokak köpeklerini beslemek iyilik değildir. Diyelim ki bir adam erik almak için dala uzanıyor fakat boyu yetmiyor, sizden yardım istiyor sizde eriği koparıp adama veriyorsunuz. Siz iyilik yaptım diyorsunuz, fakat sizin erik dalından erik koparttığınızı gören eriğin sahibi kötü bir şey yaptığınızı biliyor.

Yer çekimi de öyledir. Siz yer çekimini Newton’un bulduğunu biliyorsunuz. Fakat Afrika’nın bilmem hangi kabilesinde yaşayan yabanıl insanlar ne yer çekimini ne de Newton’u biliyor. Onlara göre belki de gök itiyor. Belki de başka bir şey.

Köpeklerin havlamasını biz Türkler “Hav-Hav” diye biliriz, İngilizlere göre “Woof”, Fransızlara göre “Waouh” gibi değişik şekildedir. Doğuştan sağır bir insan için ise köpek ses çıkartmaz.
Bizim için çimen yeşil renktedir, fakat doğuştan görme engelli bir insan için çimen bile nasıldır bilemez, ya da renk körleri için başka bir renktir.

Tabii konu sayılara ve matematiğe gelince işler değişiyor, mutlak doğru ortaya çıkıyor.
Yani Çoğu görecelidir, Çoğu şeye “Neye göre/Kime Göre” sorusu sorulabilir. Eğer sizin de fikriniz varsa yorumlara yazın ve tartışalım.

Okuduğun için teşekkür ederim, iyi ki varsın.
kendine iyi bak. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.) EleştirmenAdam.

Paylaş:

1 yorum:

  1. Maddede görece olabilir. Ben portakal severim bir başkası elma. Ama din de görece olmaz. Hz. Allah c.c. Maide suresinin 3. ayetinde " Bugün dininizi kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım. Size din olarak İslâmı beğendim." buyurduğuna göre islamdan başka din yoktur. Birilerinin uydurduğu inançlara din denemez.

    YanıtlaSil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.