15 Şubat 2018 Perşembe

Kürk Mantolu Madonna İncelemesi

Kürk Mantolu Madonna İncelemesi
Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali
EleştirmenAdam
Merhaba, ben EleştirmenAdam. Bugün, çok önceden beri okumayı istediğim bir kitabı okuyup bitirdim. Bu kitabın ismini birçok yerden duydum, bu yüzden aslında kitaba biraz ön yargılı baktım. Hatta kitabı okumadan önce baya baya sevmiyordum. Fakat kitabı okuduktan sonra anladım ki çok büyük ve değerli bir eser. Kitap şu an da en çok beğendiğim kitaplar arasında yerini aldı. Şimdiden acaba bir daha böylesine güzel ve anlamlı bir kitaba rastlar mıyım diye düşünüyorum. Neyse fazla uzatmadan kitabın incelemesine geçelim.
Kitap adı: Kürk Mantolu Madonna
Kitap Yazarı: Sabahattin Ali
Kitap Yayın Evi: Yapı Kredi Yayınları
Kitap Sayfa Sayısı: 160
Kitabın Açıklaması: Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarını zorla zapt ederek geziniyor; rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum ‘Kürk Mantolu Madonna’yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum.
Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz.
Yapıtlarında insanların görülmeyen yüzlerini ortaya çıkaran Sabahattin Ali, bu kitabında güçlü bir tutkunu resmini çiziyor. Düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğunu ve aşkın olanaksızlığına (?) dair, yanıtlanması zor sorular soruyor.

Kitap Hakkında Düşüncelerim:

Gerçekten ders niteliğinde bir kitap diyebiliriz ve çok gerçek bir kitap. Bu kitabın bana kazandırdığı bilgi: Dünyada hiçbir değeri yokmuş gibi yaşayan insanların dünyadan büyük hikayelerinin olduğu. Bu kitaptan sonra artık nerede ‘Raif’ gibi bir adam görsem düşünürüm: Acaba bu adamın hikayesi nedir? Diye. Uzun zamandır duygularını bana bu kadar geçiren bir kitap okumamıştım, bu kitap öyle güzel anlatıyor ki duyguları hissediyorsunuz. Canı gönülden ve en içten söylüyorum ki bu kitabı okumalısınız. Eğer okumadıysanız gerçekten çok şey kaybetmişsinizdir. Zaten çoğu insan okumuştur diye düşünüyorum. Kaliteli bir yazar, kaliteli bir roman.

Alıntılar:

“Bende yalnızım… dedi. Bu sefer benim ellerimi kendi avuçlarına koyarak ‘Boğulacak kadar yalnızım’ diye devam etti ‘Hasta bir köpek kadar yalnız…’”

“Ah Maria niçin seninle bir pencere kenarında oturup konuşamıyoruz? Niçin rüzgarlı son bahar akşamlarında, sessizce yan yana yürüyerek ruhlarımızın konuştuğunu dinlemiyoruz? Niçin yanımda değilsin?”

Okuduğun için teşekkürler, kendine iyi bak.
benim için değerlisin, kendine değer ver. (Bu mesaj sadece ‘İyi’ insanlar için yazılmıştır) EleştirmenAdam.Paylaş:

2 yorum:

  1. Ne yalan söyliyeyim bu kitabı ilk okuduğumda anlayamaştı içindeki yabancı kelimelerden dolayı (aslında yabancı kelimeler eski türkçe) sonra düşüne düşüne sindirmiştim.Çok güzel bir kitap boşuna hala en çok satanlar da değil yani :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Haklısınız, yorumunuz için teşekkür ederim. :)

      Sil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.