31 Mart 2018 Cumartesi

Ön Yargı Açıklama


Ön Yargı Açıklama

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Dün Ön Yargı başlığı altında paylaştığım hikâyeyi yanlış yerlere çeken olmuş. Sanki ben din düşmanıyım, şalvarlı giyinen adamları ve Cuma namazına giden insanları kötülüyormuşum gibi yorumlar aldım. Evet bu hikayeyi okurken düşünmezseniz bu hikayeden çıkaracağınız tek şey bu. Bende eğer bu hikayeyi eskiden okusaydım, yazar Cuma namazına giden insanları ve şalvar giyen insanları kötülüyormuş zannederdim. Ama benim bu hikayede anlatmak istediğim şey bu yorumlara yakından uzaktan hiçbir alakası yok. Benim bu hikayede anlatmak istediğim; her şalvar giyen, Cuma namazına giden, başını türbanla örten mümin değildir. Hikayedeki Refik karakteri okuduysanız da anlamıştırsınız zaten, at gözlüğü takmış birisi, kendi doğruları var ve bu doğrular üzerinde hareket ediyor. Ve hikayedeki Refik karakterleri yüzünden Müslümanlık yobaz, at gözlüklü bir din olarak görünüyor. Bu hikayeyi yazarak düzeltmek istediğimde buydu, müminlik bir şalvar ve Cuma namazına gitmekle olmaz. Bizim dinimiz hoşgörü dinidir.

Refik karakterini mümin olarak görenler oldu, onlara tek söyleyeceğim şey biraz daha mümin nasıl olunurmuş ve dinimizi biraz daha araştırsınlar.
Son olarak mümin bir insanın, bütün bu tesadüflerle karşılaşmasını eleştirdiler. Bunun içinde açıklamam: birincisi Refik karakteri Müslüman olsa da mümin değil (Müslümanlıkla, müminlik aynı şey değil mi? diyenler araştırsın.) bu kadar tesadüflerle karşılaşmasının nedeniyse kendini imanlı sanan insanları günümüzdeki yanlışlarını bir hikayede göstermek isteyişimdir.

Bundan önce yayınladığım çağdaşlık hikayesinde iyi olarak gösterdiğim şalvarlı bir adam kötü olarak gösterdiğim ise şık giyinen bir adamdı. O hikayeye kimse karşı çıkmadı, neden bir kişi çıkıp şık giyinen insanlar böyle değildir demedi ?

Okuduğunuz için teşekkürler, kendinize iyi bakın.

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.