8 Nisan 2018 Pazar

Hacı Murat Kitap İncelemesi


Hacı Murat Kitap İncelemesi

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugünkü İnceleme yazımda Tolstoy’un Hacı Murat kitabını inceleyeceğim.

Kitap Adı: Hacı Murat
Kitap Yazarı: Tolstoy
Sayfa Sayısı: 246
Yayınevi: İletişim Yayınları
Çevirmen: Leyla Soykut

Kitabın Konusu

Ruslara karşı canını dişine takarak savaşmış ve Ruslara karşı zaferler kazanmış Çeçen isyancı Hacı Murat’ın Çeçen’li isyancıların başı olan Şeyh Şamil ile anlaşmazlık yaşadıktan sonra Ruslara geçmesi ve Ruslara “eğer ailemi oradan getirirseniz sizin için savaşırım” teklifini sunar. İlk başta Ruslar ne kadar Hacı Murat’ı hoş karşılasalar da sonradan casus olarak geldiğini düşünerek bir yere kapatırlar. Hacı Murat’ın tek isteği ailesini kurtarmaktır.

Kitap Hakkında Düşüncelerim

Kitabı zevkle okudum, okurken de ustaca bir elden çıktığını anladım ve bundan büyük bir zevk aldım. Kitabı okurken sanki bende Hacı Murat’ın yanındaymışım ve onun dertlerini bende çekmişim gibi ve hatta savaşırken onun yanında bende savaşıyormuşum gibi hissettim. Fakat okuyacaklara şunu söylemeliyim ki bu kitap kurgusaldır. Yani Şeyh Şamil bu kitap da okuduğunuz gibi kötü bir insan değil Ruslarda yine bu kitapta okuyacağınız kadar iyi değil. Sonuçta kitabı yazan Tolstoy bir Rus. Bunu aklınızdan çıkarmadan okumanızı tavsiye ediyorum. Yani gerçek bir hikaye gibi değil de kurgusal bir hikaye gibi okuyun. Eğer kitap okuyarak kendinizi geliştiriyorsanız bu kitabı okumanız gerektiğini düşünüyorum, çünkü bu eser büyük bir eserdir. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.) EleştirmenAdam.

Paylaş:

2 yorum:

  1. Tolstoy'un böyle bir kitabı olduğundan bihaberdim. Sayenizde öğrenmiş oldum. Şeyh Şamil'se, Kafkas müziğinin simgesiydi sadece :) Kurgu olduğunu belirtmeniz iyi olmuş. Ve yazılanları okurken yaşadığınız hisse bakarak, Tolstoy'un yazarlıktaki ustalığını da görmüş oluyoruz bir kez daha.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yorumunuz için teşekkür ederim, eğer bir gün okursanız şimdiden keyifli okumalar dilerim.

      Sil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.