7 Nisan 2018 Cumartesi

Hastalık Hastası Kitap İncelemesi


Hastalık Hastası Kitap İncelemesi
Bu resim temsilidir.

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugünkü inceleme yazımda: Moliere’inin Hastalık Hastası adlı tiyatro kitabını inceleyeceğim. Ders niteliğinde bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Fazla uzatmadan başlayalım, keyifli okumalar.
Kitap Yazarı: Moliere
Kitabın Adı: Hastalık Hastası
Tür: Tiyatro: Komedi-Bale
Sayfa Sayısı: 152
Yayın Evi: Cumhuriyet (Cumhuriyet gazetesinin eskiden, gazetenin yanında dağıttığı kitaplardan)

Konusu

Hasta olmasa da kendini hasta sanan bir adamın; hekimlere ve eczacılara olan bağlılığı, kendiyle sadece parası için evli olan karısı ve sırf kendi için kızını bir hekimle evlendirmeye çalışması.

Kitap Hakkında Düşüncelerim

Kitabın bazı yerlerinde o kadar heyecanlandım ki kalbimin atışını duydum diyebilirim. Hastalık hastası olan adam hekimlere ve eczacılara o kadar bağlı ki onlara hiç kötü davranmıyor, hekim veya eczacı onla dalga geçse bile, onlara bir şey dersem beni tedavi etmezler düşüncesiyle korkuyor. Aslında adam hasta değil fakat onu bu hale getiren hekim ve eczacıdır. Hastalıklar hastasına birçok hastalık söyleyerek, bir bakımdan kendine bağlıyorlar. Hastalık hastası ayrıca bencildir, kızını sırf, ona bakabilsin diye aptal bir hekimle evlendirmeye çalışıyor. Kitabı okul kütüphanesinde okudum, cumhuriyet gazetesi, yabancı kitapları Türkçeleştirip, gazetelerinin yanında dağıtmış çok eskiden, bu yüzden kitabın şu an cumhuriyet baskısı yok. Ama internetteki bir çok kitap satan internet sitelerinden alabilirsiniz.

Alıntı

  BÉRALDE - Ben tıbba karşı savaşmak için ortaya atılmış değilim, ağabey; insanlar, kendilerinde kalmak koşuluyla, iyi kanıyı da kötü kanıyı da istediği gibi taşımakta özgürdür. Aslında, ben de bunları aramızda kalmak üzere söylüyorum. Amacım sizi şu yanlış yoldan çevirmek ve biraz da eğlendirmiş olmak için, Moliére'in hekimlerden söz eden güldürülerinden birine götürmek.
  ARGAN - O senin Moliére dediğin herif, edepsizin biri; yerin dibine batsın güldürüleri! Dünyada alay edecek adam bulmamış bulmamış da, hekimler gibi kutsal insanları bulmuş... Edepsiz herif!
  BÉRALDE - Ama Moliére hekimlerle değil hekimliğin gülünç yönleriyle alay ediyor.
  ARGAN - Fenn-i celîl-i tıbba burnunu sokup denetime kalkışmak ona kalmıştı sanki! Amma kakavan, amma edepsiz şey... Kalkmış da muayeneyle alay eder, reçeteyle alay eder, heyet-i etibbaya saldırır, etibba-yi kirâm hazerâtı gibi muhterem şahsiyetleri sahneye çıkarır. (1)
  BÉRALDE - Sahnesinde insanlığın türlü mesleklerini göstermesin de ne göstersin? Bütün tiyatrolarda her gün krallar, imparatorlar sergilenip duruyor, sanırım, onların da hekimler kadar önemi vardır!
  ARGAN - Hay Tanrı cezasını versin o ilençli herifin! Ben hekimlerin yerinde olsaydım, Tanrı bilir ya, bu edepsizlikleri onun yanına bırakmazdım. Hasta olunca semtine bile uğramaz, kendi haline bırakır, gebertirdim! (2) Ne kadar yalvarıp yakarırsa yakarsın, kan almayı, tenkıyeyi ben ona düşünde bile göstermez, hem de karşısına geçer, "Çatla da patla, kıvran da geber! Nasıl, bir daha tıp fakültesini tefe koyar mısın?" derdim.
  BÉRALDE - Adamcağıza nasıl da öfken varmış!
  ARGAN - Olmaz olur mu? Zevzek herifin biri! Hem, doktorlarda akıl varsa, ona benim dediğimi yaparlar.
  BÉRALDE - Ama, belki de Moliére senin doktorlardan daha akıllı çıkar; o, dünyada onlardan yardım istemez.
  ARGAN - İstemezse kendi bilir, ilaçsızlıktan geberir.
  BÉRALDE - Onun da kendine göre bir takım düşünceleri var da onun için ilaç istemiyor. Onun ileri sürdüğüne göre hastalıktan başka bir de ilaca dayanabilmek, ancak güçlü kuvvetli koç yiğitlerin işiymiş; olur olmaz adamın harcı değilmiş! Kendi gücü de ancak kendi hastalığına yetermiş. (3)
  ARGAN - Ne aptalca nedenler bunlar! Aman kardeşim, artık şu herifin konusunu kapat. Vallahi saframı oynatıyor; sen beni hasta edeceksin!
   1-    … hekimler topluluğuna saldırır, saygıdeğer yüce tıp adamları gibi saygın kişileri sahneye çıkartır.
   2-    Zavallı Moliere’nin bu tuhaf ön görüsü sonradan gerçekleşmiş ve ölürken hekim değil, karısı bile semtine uğramamıştır. Onun böyle ölümü, hekimliğin manevi bir öç alması sayılmıştır.
  3-    Moliere, bu son yapıtında artık elden ayaktan düşmekte olduğunu duyumsuyor, bu nedenle kendisi için böyle şeyler yazıyordu.

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak. (Bu mesaj sadece iyi insanlara yazılmıştır.) EleştirmenAdam.

Paylaş:

6 yorum:

 1. Tiyatro kitaplarını okuman çok güzel kardeşim. Sana çok şey katacaklardır.

  YanıtlaSil
 2. Tiyatro kitabı çok severim ben de

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim.

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. Beğendiyseniz okumanızı tavsiye ederim :)

   Sil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.