1 Nisan 2018 Pazar

Hiç Kimse Mükemmel Değildir

Hiç Kimse Mükemmel Değildir

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Üç dört senedir, yaptığım bazı hareketlerden, sözlerden ve davranışlardan üzüntü duyuyorum. Bu üzüntünün sebebini de yine üç dört senedir düşünüyorum. Nedeniyse neden dört dörtlük bir insan değilim ve neden kötü bir davranış olduğunu bildiğim halde hala yaptığımdı. Geçenlerde film izlerken, bu üzüntüyü nasıl bitirebilirim diye düşünürken aklıma geldi ve bu deneme yazısını yazmaya karar verdim. Bu üzüntüyü giderecek cevap çok basit aslında, Kimse Mükemmel ve Dört Dörtlük değildir. İşte cevabı bu kadar basit. Nedenini soracak olursanız, anlatmaya başlayayım.

 1. Ünlü matematikçi Pisagor fasulyeleri hiç sevmemiş, bırakın sevmemeyi yanına bile yaklaştırmıyormuş. Bir gün düşmanları evini sarmış ve Pisagor evden kaçmayı başarmış fakat önüne fasulye tarlası çıktığı için girememiş ve düşmanları tarafından öldürülmüş.
 2. Ünlü gök bilimci Tycho Brahe misafirleriyle yemek yerken çişi gelmiş fakat sofradan kalkıp tuvalete gitmeyi büyük bir saygısızlık olarak gördüğü için bütün yemek boyunca çişini tutmuş, 11 gün sonra böbrek intihabından dolayı ölmüş.
 3. Nikola Tesla’nın endişe bozukluğu varmış. Azcık dahi kirli olan bir yüzeye ve inci küpelere dokanımıyormuş.
 4. Ünlü fizikçi Werner Heisenberg kendisini sadece teorik fizikte geliştirmiş, pratikte neredeyse hiçbir bilgisi yokmuş kendisine: akünün nasıl çalıştığı sorulmuş fakat kendisinden cevap alınamamış.
 5. Ünlü fizikçi Richard Feynman kendisi çok şakacı bir insanmış örnek olarak; saldırılara karşı olağanüstü korunan sistemlerine bir şekilde çok alakasız bir isimle girmeyi başarıp, kırmızı alarm verilmesine neden olmuş.
 6. Matematikçi ve elektrik mühendisi olan Oliver Heaviside evinin duvarlarını pembe taşlarla ördürmüş ve gün içinde boş zamanlarını bu pembe duvarlara bakarken süt içerek geçiriyormuş.
 7. Ünlü bestekar Beethoven çevresi tarafından huysuz, kaba, savruk ve pasaklı bir adam olarak görünüyordu.
 8. Cahit Sıtkı Tarancı, insanlar tarafından beğenilmek isteyen bir yazarımızdı. Beğenilmeme korkusuyla içine kapanmıştır, bu yüzden şiirlerinde karamsarlık ve yalnızlık işlemiştir.
 9. Victor Hugo’da aynı Tarancı gibi insanlar tarafından beğenilme ihtiyacı duyuyordu.
 10. Francis Scott Key Fitzgerald “ben alkol olmadan yazmam” sözünün sahibi, ölümü alkol yüzünden olmuştur.
 11. Mark Twain’in hastalığı uykusuzluktu. Uyuyamadığı geceler sabaha kadar çalışır daha sonra park, banyoda herhangi bir yerde uyuyakalırdı.
 12. Jane Austen ünlü yazar çalışırken aile fertlerinden birinin ona doğru yaklaştığını gördüğünde hemen yazıklarını saklardı.
 13. Alexandre Dumas başarılı bir yazarlığın ardında başarılı bir çapkındı da öyle -ki evliyken 40 kadar sevgilisi olduğu söylenir.
 14. Charles Dickens en fazla vakit geçirdiği yer kimsesizler morguymuş.
 15. Virginia Woolf hayatı hep psikolojik sorunlarla geçmiştir. Fakat bunun yanında zıt olarak konuşmayı çok seviyordu, öyle ki bir keresinde hiç aralıksız 48 saat konuşmuştur.
 16. Dostoyevski tam bir kumar bağımlısıydı, parası olmadığı zamanlar karısının parasını çalıyormuş. Ayrıca cinsel düşkünlüğü de aşırıymış.
 17. Ernest Hemingway bir keresinde kendine kötü eleştiri yapan bir eleştirmeni tekme tokat dövmüştür, kendisi çok sinirli bir adamdır.
 18. Tolstoy eşine karşı çok dürüstmüş, o kadar dürüstmüş ki kadınlarla yaşadığı cinsel hayatını kaleme almış ve evlendiği gün karısına okutmuş.
 19. Shakespeare yazarlığının yanında tefecilikte yapıyormuş.
 20. Dostoyevski ayrıca Ruslar hariç diğer ırklardan nefret edermiş.

Bu liste uzar da uzar ünlü düşünürlerin, yazarların, bestecilerin, bilim adamlarının böyle tuhaf özellikleri var. Bir de düşünün bu listeye aşırıya kaçan davranışları eklemedim. Bu kadar büyük insanların bile tuhaf huyları varsa, bırakın sizin de olsun. Tabi bırakın derken hepten de salıvermeyin kendinizi, kötü alışkanlıklarınızdan, huylarınızdan vazgeçmeye çalışın. Üzülmemem için sorunun cevabını bulsam da eminim, sevmediğim huylarımı, hareketlerimi tekrar yapacağım ve tekrar üzüleceğim. “Huylu Huyundan Vaz Geçer mi?
Okuduğun için teşekkürler, kendine iyi bak.
    benim için değerlisin, kendine değer ver.

Paylaş:

4 yorum:

 1. Gerçekten çok ilginç şeyler bunlar . Çok şaşırtıcı .😂 İnsanoğlu asla mükemmel değildir . Dört dörtlük olmaya çalışmanın sonucu hüsran olur , dört de üç olalım iyi olmayı istemek güzel ama mükemmli istemek insanı mutsuz eder ... Güzel bir paylaşımdı , elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız :D yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Kimse dört dörtlük değil, rahat ol 😊

  YanıtlaSil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.