18 Nisan 2018 Çarşamba

Taaşuk-ı Talat ve Fitnat Kitap İncelemesi


Taaşuk-ı Talat ve Fitnat Kitap İncelemesi

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugünkü inceleme yazımda ilk yerli roman olan ve yazarı Şemsettin Sami olan Taaşuk-ı Talat ve Fitnat kitabını inceleyeceğim.

Kitabın Adı: Taaşuk-ı Talat ve Fitnat
Kitabın Yazarı: Şemsettin Sami
Sayfa Sayısı: 140
Yayınevi: Say Yayınları
Önemi: İlk yerli roman / 100 Temel Eser
Günümüz Türkçesine Çeviren: Nuriye Bilici

Kitabın Arka Kapağındaki Açıklama ve Konusu

Modern anlamdaki ilk geniş kapsamlı Türkçe sözlük olan Kamus-ı Türki’nin de yazarı olan Şemsettin Sami, Tanzimat edebiyatının en önemli yazarlarından biridir.
Görür görmez aşık olduğu kadın uğruna, ona biraz daha yakın olabilmek için, kadın kılığına girmeyi dahi göze alan Talat ile, yıllardır evden dışarı adım atmasına izin verilmeyen Fitnat arasındaki aşk hikayesini konu edinen Taaşuk-ı Talat ve Fitnat, pek çok çevre tarafından Türkçe yazılmış ilk roman olarak kabul edilirken, dönemin kadın-erkek ilişkilerini ve geleneklerini betimlemesi bakımdan da dikkat çekicidir.


Kitap Hakkında Düşüncelerim

Kitap çok güzel ve tamamen anlaşılacak bir şekilde günümüz Türkçesine çevrilmiş. Okurken sanki olayın geçtiği yerdeymişsiniz gibi hissedeceğiniz, karakterlerin duygularını çok güzel ve derin bir şekilde anlayacağınız bir eser. Gayet akıcı, elinize alıp tek seferde okuyabileceğiniz bir kitap. Ustaca yazılmış, kitabın sonunda şaşıracağınız bir konuya sahip ve anlatımı zekice olduğu için okurken, kitabı bitirdiğinizde derin bir zevk duyacağınıza eminim. Kitap çok eskiden yazılmış da olsa şu anki çıkan kitapların çoğundan daha kaliteli, daha keyifli, daha anlamlı ve daha zekicedir. Bütün edebiyat sevenlere yürekten tavsiye ettiğim ve kesinlikle okuyun diyebileceğim bir kitap. Okuyacaklara şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.) EleştirmenAdam.

Paylaş:

2 yorum:

  1. Bu kitabı yeğenimden almış ve hızlıca bitirmiştim.Zamanına göre dili gayet akıcı.Teşekkürler :)

    YanıtlaSil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.