9 Nisan 2018 Pazartesi

Yabanlar Kitap İncelemesi


Yabanlar Kitap İncelemesi

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugünkü İnceleme yazımda Carlo Goldoni’nin yazdığı Yabanlar adlı Tiyatro oyununu inceleyeceğim. Bu eserde yine okuyup içinden ders çıkarılması gereken, küçükten yaşlıya herkesin okuması ve okullarda ders olarak verilmesi gereken eserlerden olduğuna inanıyorum.
Kitap Adı: Yabanlar
Yazarın Adı: Carlo Goldoni
Sayfa Sayısı: 109

Türü: Tiyatro
Yayınevi: Cumhuriyet (Kitabın başka basımı yok galiba alta bırakacağım linkten kitabı ikinci el olarak alabilirsiniz.)

Kitabın Konusu

Karısının ve kızının güzel giyinmelerine, dışarıya gitmesine izin vermeyen ve eve misafir gelmesinde hoşlanmayan geldiğinde ise misafirle konuşmalarını yasaklayan ve odalarına yollayan bir adam ve onun kafasında arkadaşlarının hikayesi. Bu adamların karılarının bir akşam yemeğinde onların arkasından oyun çevirmeleri.

Kitap Hakkında Düşüncelerim

Kitabı okuduğunuzda bu kadar da olmaz be diyeceğiniz bir kitap. Adam ne kızını dışarıya yolluyor ne de karısını, misafir geldiğindeyse odalarına yolluyor. Kızını kendi kafasına göre biriyle evlendiriyor ve evlendiği güne kadar ona söylemiyor. Kadınlarda bir akşam yemeğinde çocuğu kadın kılığına sokarak eve sokuyorlar. Gördüğünüz gibi eğer insanı ne kadar kısıtlarsanız ve ne kadar yasaklar koyarsanız arkanızdan iş çevirme oranı o kadar fazla olur. Zaten bu kitaptaki adam da saçma sapan bir sürü kural koyuyor, adamın arkadaşı yeğeninin bile eve gelmesinden rahatsız oluyor. Herkesin okuması ve okuyup ders çıkarması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Eğer tiyatro yazıları okumayı seviyorsanız bu kitabı okurken büyük bir zevk alacağınıza eminim.
Okuduğun için teşekkür ederim, Kendine iyi bak. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.) EleştirmenAdam.

Paylaş:

2 yorum:

  1. Tiyatro kitabı ise hemen alırım

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Tiyatro kitabı, çokta beğeneceğinizi düşünüyorum. Şimdiden iyi okumalar.

      Sil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.