30 Nisan 2018 Pazartesi

Yazarlık Hakkında


Yazarlık Hakkında - EleştirmenAdam

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugün yazarlık hakkında düşüncelerimi bir Eleştiri yazısı olarak sizlerle paylaşıyorum. Keyifli okumalar dilerim.

Yazarlık nedir? Yazarlık sadece yazmak mıdır? Hayır değildir. Yazarlık çok yüce bir kavramdır. Önüne gelen herkes yazar olamaz. Yazar denilen kişi insanların geleceğini aydınlatması gerekir. Eğer bir yazar bir insanı geriletiyorsa o yazar değildir. Bu gerileme sakın yanlış anlaşılmasın bazı doğrular, hatta çoğu doğrular geçmişte kaldı. Bu yüzden “geriletiyorsa” değil de “yanlış yönlendiriyorsa” demek daha doğru olur. Yazarlık, öyle iki güne olunacak bir şeyde değildir. İnsan yazar olmak istiyorsa bütün hayatını buna adamalıdır. Yani ben “gerçek bir yazar” değilim. Ben sadece kendimi yazmaya mecbur hissettiğim için yazıyorum. Yazar olan bir insan hissetmelidir. Öfkeyi, adaletsizliği, ahlaksızlığı, insanların doğru bildiği yanlışları, yanlış bildiği doğruları, aşkı, sevgiyi, yalanı, ihaneti, cahilliği bilmelidir. Görmelidir dünyadaki her ayrıntıyı. Yaşarken dünyanın derdini görüp acı çekerek yorulmalıdır. Yazar olmak kolay değildir. Yazar denilen insan zeki olmalıdır. Benim için çoğu gerçek yazarlar eski yazarlardır. Dönüp bir bakalım eski yazarlara: edebiyat mezunu, felsefe mezunu, sanat bölümlerinden mezunlar ve birçok dil biliyorlar sadece kendi dillerindeki kitapları değil birçok kitabı çevirip okuyabiliyorlar. Tabi yazar olmak için çok dil bilmeniz ya da üniversiteler bitirmeniz gerekmez. Gerçekten hissetmeli ve hissettiklerinizi yazmalısınız. Yazmaya aşık olmalısınız. Eski yazarlar eğitimli insanlardır, sanattan anlayan insanlardır. Bu insanların kitaplarını okursanız size bir şey katar. Fakat birde yeni nesil yazarlara bakalım: bazıları şarkıcı, bazıları sosyal medya fenomeni, kimi Survivor yarışmasında tuhaf hareketler sergiliyor. Kitaplarına bakarsak da bomboş, insana bir şey katmayan saçma sapan aşk hikayeleri. Bu kitapların çoğu ticari amaçlarla yazılmıştır, eski kitaplar ise yol gösterme amacıyla yazılmıştır. Bu kendi işlerinden başka işlere karışan insanlar yüzündense yeni nesilin düzgün yazarları yok oluyor. İşin kötüsü insanlar gerçek yazarların kitaplarını değil, bu ticari amaçlarla yazılan kitapları alıyorlar. Böyle olduğu içinde toplum salaklaşıyor, salaklaştıkça da yok oluyor. İnsanların görmesi ve gerçek yazarların çoğalması dileğiyle…

Not: Bu eleştiri bütün yeni nesil yazarlara değil, kendini yazar sanan asalaklar için yazılmıştır.

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
benim için değerlisin, kendine değer ver. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.) EleştirmenAdam.

Paylaş:

4 yorum:

 1. Çok haklısın Sinan. Ticari amaç güden her girişim, mutlaka kısa sürer. Getirisi var gibi görünüyorsa da, hiç öyle değildir. Tek kerelik kitaplar var artık. Herkes yazmaya başladı ama hiçbiri yazmıyor aslında, anlatıyorlar. Anlatacak şeyler de elbet biter. Yazmayı sevmek apayrı, yazabilmek bambaşka bir şey.
  Gayet açık yazmışsın. Düşüncene, eline sağlık.

  YanıtlaSil
 2. Bende size katılıyorum Ece abla, yorumun için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. Bir ego tatmini olarak başlasa bile zaman içinde eğer girdaplarından kurtulamayıp saçmalamalara devam etmesi halinde yazılanlar çok fazla ileriye gidemiyor zaten. Haklısınız elbette günümüz çalışmalarının çoğu tamamen ticari olarak düşünülen yazılı kağıt sadece. Dizilerden görüleceği üzere -dizilerde kocaman konak ve içinde yaşayan onlarca kadın, ne yaptıkları belli değil, yeyip, içip kavga etmekten başka- toplumun büyük kesiminin ne olduğunu bile anlayamadığı durumlar sergilenmekten çekinilmiyor. İşin ilginç yanı en çok da kadınlar seviyorlar galiba.
  Yazmak önemli bence de, kendisini tanıması gerekiyor insanın önce, sonra da gözlem ve deneyimlerinin analizini yapmış olması gerekiyor. Sonra yazıya döküldüklerinde elle tutulur yanları oluyor. Bir de dünyayı kucaklamadan yazar olabilmek oldukça zor sanırım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazar olmak için Dünyayı kuçaklamak şart :))

   Sil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.