22 Nisan 2018 Pazar

Yoksul Çalgıcı Kitap İncelemesi


Yoksul Çalgıcı Kitap İncelemesi

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugünkü İnceleme yazımda yazarı GRILLPARZER olan Yoksul Çalgıcı kitabını inceleyeceğim. Keyifli okumalar dilerim.

Kitabın Adı: Yoksul Çalgıcı
Kitabın Yazarı: FRANZ GRILLPARZER
Sayfa Sayısı: 76
Yayınevi: Cumhuriyet (Cumhuriyet gazetesinin yanında verilmiştir.)
Önemi: Dünya Klasiği
Çevirenler: Basir Feyzioğlu – Şahap Sıtkı İlter

Kitabın Konusu

Diğer çalgıcılardan farklı, eski bir kemanla önünde notalar olsa da notalara bakmadan rastgele çalan Jacop’un ilginç hayatı. Jagop müzik sanatının notalara bakarak ezbere değil, içten, hissederek çalınması gerektiğini savunan bir adam. Kendi dünyasında hissederek çaldığı keman diğer insanlara kötü geldiği içinde para kazanamaz. Kısacası diğer insanlar tarafından dışlanmış dünyanın şartları yüzünden ciddi fakat mütevazi, ahlaklı bir insan olan Jacop’un hayatı.

Kitap Hakkında Düşüncelerim

Kitabı bitirdiğimde bizim Türk romanımız olan Kürk Mantolu Madonna kitabı geldi aklıma. Bu kitapta da Raif Efendi gibi, yaşlı, mütevazi, insanlardan uzak duran ve içine kapanık bir adam görüyoruz. Aynı şekilde Kürk Mantolu Madonna kitabındaki Raif Efendinin gizemini çözen Rasim gibi olan bir anlatıcı var o da Jacop’un farklı, ilginç ve beklenmedik hayatını öğreniyor. Jacop karakteri bazı yönlerden benim sanat anlayışıma yakın düşüncesi var, bende hissederek sanat yapmanın taraftarıyım fakat ünlü bestekarların: Mozart, Beethoven, Bach gibi büyük sanatkarların müziğini hissederek de çalınabilir yani önümüzdeki kağıtlara bakarak da hissedebiliriz. Bu kitap bir düşünce daha kazandırdı bana bu da insanların popülaritenin yanında olması, yani eğer bir kemanı aşkla, hissederek çalıyorsanız fakat tanınmıyorsanız kimsenin umurunda olmazsınız. Ama eğer sadece cızırtı da çıkartsanız popülerseniz ve tanınıyorsanız o zaman herkes sizin müziğinizi beğenir. Bu çoğu sanat dalının kötü talihsizliğidir. Fazlada lafı uzatmak istemiyorum, eğer Kürk Mantolu Madonna’yı beğendiyseniz bu kitabı da büyük ihtimalle beğeneceğinize eminim. Okuyacaklara şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
Benim için değerlisin, kendine değer ver. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.)
EleştirmenAdam. 
Paylaş:

1 yorum:

  1. Bana da farklı bir kitabı anımsattı ama tam hatırlayamadım. Okunacaklar listeme aldım.
    Elinize sağlık

    YanıtlaSil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.