19 Mayıs 2018 Cumartesi

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı


19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugün 19 Mayıs yani ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI. Bilmeyenler için bugünün önemi, 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma vapuruyla Samsun'a çıkmıştır. 19 Mayıs 1919 bu nedenden dolayı Kurtuluş Savaşının başlangıcı olarak kabul edilmektedir. İlk başlarda Atatürk'ü Anma günü olarak kabul edilmiş daha sonra Gençlik ve Spor Bayramı da eklenmiştir.

Bazı tarih bilmez cahiller Atatürk'ü Padişah Vahdettin’in “Milli kuvvet hazırlaması” için gönderdiğini söylerler. -ki Padişah Vahdettin kendi ağzıyla “Mustafa Kemal’i Anadolu’ya gönderen kabineye uydum” diyerek aslında Mustafa Kemal’i Samsun'a kendi kararıyla değil Hükumetin kararıyla gönderildiğini açıklamıştır. Hükumet Mustafa Kemal Atatürk'ü Samsun'a İngilizlerin isteğiyle, ayaklanan Müslümanlardan silahlarını toplaması için ve DİRENEN Müslümanları durdurmak için göndermişti.

Damat Ferit Hükumetinin Atatürk'ü Samsun'a göndermesi mucize miydi? Hayır değildi. Atatürk yine zekasını kullanarak Damat Ferit'e ulaşmayı başarmıştı ve diğer komutanlarca Damat Ferit'e tavsiye edilmesinden sonra Samsun'a göndermek için seçildi. (Ayrıntısını merak ediyorsanız aşağıya kaynakça olarak linkini bırakacağım.)

Mustafa Kemal Paşa direnişi sonlandırmak için gitmişti fakat onun yüreğinde Türklük, bağımsızlık ve hürriyet yatıyordu. Bu yüzden daha öncede planladığı kurtuluş savaşı planlarını uygulamaya başladı. Halkımız baruttu ve Kibriti Mustafa Kemal Atatürk yaktı. Ve şanlı askerlerimiz ve Atatürk sayesinde bu ülkemiz şerefsizlerden kurtulmuş ve Cumhuriyet kurulmuştur.
Atatürk için İstanbul Hükumetini(Osmanlı) yıktı diyenler cehaletin içinde yüzerken, bizler eğer Atatürk olmasaydı o zaman İstanbul Hükumeti ve halkımızın İngiliz kölesi olacağını bilelim.
Kimse unutmasın ki Osmanlıda bizim Türküye de bizim. Bizden önce gelen Türk devletleri de bizim.  
Atatürk gençliğe çok önem verirdi, günümüzde “Ben Türk'üm”, “Vefalı Türk” gibi sözler söyleyen ya da söylemeyen çoğu gençlik Atatürk'ü sevmiyor ve onun düşüncelerini, fikirlerini bilmiyor. Neden Atatürk'ü sevmiyorsun diye sorulduğunda ya bilmiyorum diyorlar ya da o kadar saçma sapan sebepler söylüyorlar ki insanın içinden sen zaten sevme diyesi geliyor. Diğer üzücü olay ise Müslümanım diyenlerin Atatürkçüye düşmanlığı, Atatürkçü’nün de Müslümanım diyenlere olan düşmanlığı. Dünyanın en cahilce düşmanlıklarından biriside budur.

Televizyonda dini, imanı sorgulanmadan ünlü isimlere aşık olan gençler, Atatürk'ü neden sevmiyorsun diye sorulduğunda “Müslüman Değil” diye cevap veriyorsa eğer yazıklar olsun öyle gençliğe…

Gençler,
Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız.”

Atatürk Türk gençliğine bu kadar çok güveniyordu. Bu sözünden de anlayacağımız gibi terbiye ve kültürümüzü korumamız halinde insanlık değerlerinin ve vatan sevgisinin değerli örneği olacağız."

"Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz."
Atatürk gençliğe ne ümitlerle bakıyordu, fakat durum günümüzde ortada.

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Atatürk'ü ve Şanlı Askerlerimizi Anıyoruz...

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
Dünyaya gereklisin, bol bol kitap oku. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.)
EleştirmenAdam.


Paylaş:

2 yorum:

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.