5 Mayıs 2018 Cumartesi

Bu Bedenler Bizim Değil

Bu Bedenler Bizim Değil

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bayadır yazmayı düşündüğüm bir konuyu bugün Deneme yazısı şeklinde kendi düşüncelerimi, duygularımı ve fikirlerimi sizlere anlatmak istedim. Deneme yazımın konusu: Bu beden benim mi? ya da benim dediğin bedenin gerçekten senin mi?

Çoğu insan bedenin kendine ait olduğunu düşünür. Bu yüzden biri bizim bedenimizle dalga geçtiğinde mesela “Sivilceli”, “Kısa Boylu”, “büyük kafalı”, “Kepçe kulaklı” gibi… dalga amaçlı hakaretleri duyduğumuzda üzülürüz, depresyona gireriz hatta bazıları çok narindir intihar bile edebilir.

Yüzümüzde çıkan sivilceler yüzünden kendimize kızıyoruz, boyumuzun kısalığından dolayı depresyona giriyoruz. Bizim olmayan bir şey için kafayı yiyoruz. Bir insan, karşısındaki diğer insanla sivilceli, kısa boylu, kepçe kulaklı, kalın kaşlı, kara tenli (Dalga geçilen kelimelerin yumuşatılmışı yazılmıştır.) diye dalga geçiyorsa eğer, o insanın ciddi problemleri olduğunu düşünüyorum. Çünkü karşısındaki insanla, karşısındakine ait olmayan görünüşüyle dalga geçiyor. Bir insanın sivilceli ya da kısa boylu olması o insanı alçaltmaz, insanı ahmaklık, cahillik, edepsizlik alçaltır.

Bedenimi tanıyarak beni tanımış olmazsınız, ruhumu tanıyarak gerçek beni tanımış olursunuz. Ben bedenimle değil; fikirlerimle, düşüncelerimle ve duygularımla varım. Artık dış dünyaya o kadar bağlanmışız ki kendimizi tanımayı bırakmışız. Biz artık kendimizi aynada görünen bedenimiz sanıyoruz ve onu güzelleştirmeye ve çekici hale getirmeye çalışıyoruz. Fakat yüzlerce lira harcayıp güzelleştirmeye ve çekici hale getirmeye çalıştığımız bedenimiz bizim değil. Bunun yerine kitap okusak, kendimize biraz zaman ayırıp nelerden hoşlandığımızı, neleri sevdiğimizi, neleri sevmediğimizi düşünsek. Çeşitli konularda fikir sahibi olsak. Dış dünyanın büyüleyici masalından birazcık ayrılıp, gerçek ve derin olan, en önemlisi gerçekten biz olduğumuz ruhumuza dönsek. Edebimizi, düşüncelerimizi, duygularımızı, fikirlerimizi, ahlakımızı güzel ve çekici yapsak daha iyi olmaz mıydı?

Aynada gördüğümüz insana bakarak övünmeyelim ya da üzülmeyelim çünkü güzellik ve çirkinlik gelip geçicidir. Asıl kalıcı olan ise fikir ve düşüncedir.

Gerçek beni aramak istiyorsanız boy boy aynada kendinize bakmak yerine ruhunuza, özünüze dönün. Özüme nasıl döneceğim diye soruyorsanız eğer, okuyarak ve düşünerek dönebilirsiniz.

Başkalarının; nasıl olduğunu, ne yaptığını, ne düşündüğünü, ne dinlediğini, ne okuduğunu, kim olduğunu düşünmekten kendimize vakit ayıramıyoruz. Kendimizin nasıl olduğunu bilmiyoruz, ne yaptığımızı bilmiyoruz, ne düşündüğümüzü bilmiyoruz. Sizce de ruhumuza(kendimize) dönmenin zamanı gelmedi mi?

Ruh halimiz iyi olsa da sosyal medyaya bir giriyoruz herkes dertli, herkes kötü bunu görüyoruz ve bizde otomatik olarak o ruh haline giriyoruz. Aslında o ruh hali başkasının bizim değil bunu bilmiyoruz.

Hep beden bizim değil, beden bizim değil dedim ama hepten de bedeni çöpe atmamalıyız. Beden dünyanın en güzel nimetlerindendir. Onun sayesinde düşündüklerimizi aktarırız, yazarız, çizeriz, konuşuruz, koşarız…

Beden biz değiliz; Beden ruhumuza giydirilmiş bir giysidir, içindeki seni bulamazsan kaybolup gidersin bir giysinin içinde.

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
Kendine değer ver, benim için değerlisin… (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.)
EleştirmenAdam.
Paylaş:

9 yorum:

 1. Aslında dış görünüş önemli çünkü herşey bir bütünün parçasıdır şöyle ki hayatı boyunca iyimser olan bir insanın yüzüne benzersiz bir tatlılık yerleşir veya hayatı boyunca güzel bir yüze sahip bir insan itici davranışları yüzünden yalniz kalabilir bir başka açısı da var diye düşünüyorum,insan ne gözünün rengini ne boyunun uzunluğunu kısaca hiç bir özelliğini seçme imkanına sahip değildir dünyaya gelmek nasıl onun kararı değilse nasıl görüleceğine dair seçimler yapma lüksüne de sahip değildir.Dış görünüş kaderdir ama davranışlarımız ve karakterimiz tamamen bize bağlıdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bedeninde tabi ki önemi var, fakat verdiğiniz örneği ele alalım: iyi, akıllı, iyi bir insan çirkin olduğu için yalnız kalıyor. Birde mesela hayatı boyunca güzel bir yüze sahip olan bir insan eğer davranışları iticiyse bu bedenin sorunu değil, onu yönetenin suçudur. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Kardeşim iyi yazıyorsun, devam.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba, içeriklerinizi Blog World üzerinden takip ediyorum. Yazılarınız için hem sizi tebrik etmek, hem de kaliteli yayınlarınız için başarılarınızın devamını dilemek için uğradım. Kaleminize sağlık.

  YanıtlaSil
 4. Blogunu yeni keşfettim. Yazı dilin çok güzel gerçekten de insanı sıkılmadan okumaya itiyor. "Beden biz değiliz; Beden ruhumuza giydirilmiş bir giysidir, içindeki seni bulamazsan kaybolup gidersin bir giysinin içinde." ne kadar da haklı bir serzeniş. Her zaman savunduğum şey bu olmuştur. Zayıflıklarımız bedenimize değil ruhumuzun işlenmemişliğine ait. Sevgilerle :))

  YanıtlaSil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.