6 Mayıs 2018 Pazar

Deniz Gezmiş Ve Devrim


Deniz Gezmiş Ve Devrim

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugün twitter’da dolaşırken Deniz Gezmiş’e edilen hakaretleri gördüm ve bu yazıyı yazma kararı verdim. Birazdan okuyacağınız düşünceler bana aittir, sizin düşüncelerinize karşı olabilir. Bu yüzden sinirlenmeden kendi düşüncelerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. İyi okumalar dilerim. (Bu bir düşünce ve deneme yazısıdır.)

Ben devrimci değilim, belki şimdilik. Bence ülkesinin daha özgür daha hür olması için devrim yapan insanlar çok cesurdur. Kim bütün hayatını ülkesi için adayabilir ki ya da bu zamanda kim ülkesindeki yanlışları düzeltmek için devlete karşı gelecek kadar cesur olabilir? Sosyal medyaya bakıyorum Deniz Gezmiş hakkında dalga amaçlı gönderiler paylaşanlar var. Bu insanlar evlerinde oturmuş, çaylarını içerken, evden çıkmaya, ekmek almaya bile üşenen insanlar, hayanı ülkesini düzeltmeye içi adayan insanlara hakaretler ediyorlar. Arkadaşlarıyla buluştuklarında: “Çok vergi veriyoruz ya”, “benzin ve mazot çok pahalı.”, “Elektrikten ve sudan, her şeyden vergi kesiyorlar.”, “Sigaraya çok zam geldi.”, “Her şeye zam geliyor, artık yaşanmıyor bu ülkede.”, “eğitim sistemi çok kötü.” Gibi bir sürü sorunu dile getirip söylüyorlar, sadece söylüyorlar… sonrada bu sorunlara karşı gelen insanlarla dalga geçiyorlar. Ayaklanıp Deniz Gezmiş gibi devrim yapsalar ya sıkı mı? “Bu ülke artık yaşanacak halden çıktı, her şey pahalı” deyip Türkiye’den başka bir ülkeye gitme hayali kuracağınıza sizin olan Türk toplumunun olan bu ülkeyi düzeltmeye çalışsana. Ama bunu twitter da facebook da yapma! Sen bir sorunu yazarsın diğer insanlar da sadece senin gönderini beğenip paylaşır, hani nerede icra? Yok. İki gün önce yönetimi kötüleyen insanlar şimdi aynı şekilde Deniz Gezmiş’i kötülüyor. Komik bir ironi gerçekten. Deniz Gezmiş zamanında yaşan insanlar köle durumundaydı. Belki hala öyleyiz kim bilebilir? Deniz Gezmiş’in hataları yok muydu? Tabi ki de vardı. Mesela bence üniversitelerde üst üste iki yıl kalındığında okuldan atılmak mantıklı bir durum. (Şu an bu kural yok, üniversitede iki yıl kalındığında atılmıyorsunuz.) Deniz geçmiş ve arkadaşları o zaman da bu duruma karşı çıkmış.

Bir insanı bir iyiliğiyle yüceltmemeliyiz, bir kötülüğüyle yermemeliyiz. Uzun lafın kısası ülkedeki yanlışları görüp susacak kadar korkaksanız, ülkeyi düzeltmeye çalışan insanları oturduğunuz yerden yermeye çalışmayın.

Okuduğun için teşekkürler, kendine iyi bak.
Benim için değerlisin, kendine değer ver. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.) EleştirmenAdam.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.