23 Mayıs 2018 Çarşamba

Don Kişot Kitap İncelemesi


Don Kişot Kitap İncelemesi

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugün çoğu insanın okuduğu fakat benim yeni okuduğum yazarının CERVANTES olduğu, DON KİŞOT kitabını okudum ve inceledim.

Kitap Adı: DON KİŞOT
Yazarı: CERVANTES
Yayına Hazırlayan: Ayşe MİHRİMAH
Yayınevi: MUM YAYINLARI
Sayfa Sayısı: 95
Baskı: Aralık 2015
Tür: Roman (Modern Romanın İlk Örneği Kabul Edilmektedir.)


Kitabın Konusu

Manj vilayetinin köylerinin birinde eski bir mızrağı, paslı bir kalkanı, zayıf bir atı ve bir de tazısı olan bir asilzade yaşıyordu. Aşırı şövalye hikayesi okumaya bağımlı olmuş hatta bazı eşyalarını satıp şövalye hikayelerine yatırım başlamıştı. O kadar şövalye hikayesi okudu ki en sonda kafayı bozdu ve kendini şövalye olarak görmeye başlar. Alonso Kijano olan adını şövalyelere layık bir isimle, La Manşalı Don Kişot olarak değiştirir. Yanına komşusu Sanço Panzo’yu da silahtarı olarak alır ve maceralara atılır. Kimi zaman bir yel değirmenini dev sanacak, kimi zamanda koyun sürüsünü bir ordu olarak görecektir.

Kitabın Arkasında Yazan Açıklama

Don Kişot; yaşlılar için hayatın hakikatlerini keşfeden bir bilge, gençler için elindeki yetersiz araçlarla haklılığı ve adaleti savunan bir idealist, çocuklar içinse gülünç bir budaladır. Bu yönleriyle eser, gerçek bir klasiktir.

Kitap Hakkında Düşüncelerim

Kitap okumayı seven ve okuduğu kitaptan da bir şeyler kapmak isteyen insanlara bu kitabı öneririm. Zaten kitap elinize aldığınız gibi bitirebileceğiniz bir kitap. MEB tarafından 100 temel eseri olarak alınmıştır, bu yüzden çocuklarınıza da okutmanızı öneririm. Ayrıca kitabın kaliteli ve önemli yapan diğer özelliği de Don Kişot romanının ilk modern roman örneği olarak kabul edilmesidir. Kitabın arkasında yazan açıklama aslında kitabı tamamen açıklamıştır. Kitap gayet güzel çevrildiğine inanıyorum ve 7’den 70’e herkesin okuduğunda anlayacağı sade bir dilde çevrilmiştir. Okuyacaklara şimdiden iyi okumalar dilerim.

Alıntılar

-          Benim bu çabam dünyanın, şövalyelik dönemindeki mutluluğa tekrar kavuşmasıdır. Haklının ve haksızın ayırt edildiği, öksüz ve yetimlerin korunduğu, alçak gönüllülerin ödüllendirildiği ve kibirlilerin cezalandırıldığı çağlar…

-          Unutma ki dostum, fazilet yüksek derecede bulunduğu zaman, ezilmeye çalışır. Geçmişteki kahramanlarda kötülerin iftirasından kurtulamamışlardı…

-          Bak dostum Sanço, talih kuşu senin başına benim tahminimden daha önce kondu. Aslında sen tembelin tekisin. Hep kendi çıkarını gözetip durdun. İşte şimdi hiçbir çaba göstermeden vali oluverdin. Ama sakın bütün bunları kendinden bilme. Sana bu ödülleri veren Allah’a şükretmeyi unutma ve gezgin şövalyeliğin nimetlerini asla inkar etme. Bak evladım, yüksek mevkiler, fırtınalı denizlere benzer. Her şeyden önce Allah’tan kork. Çünkü bilgeliğin temel şartı Allahtan korkusudur. İkinci olarak kendini iyi tanı ve öküze özenen kurbağa gibi, yapamayacağın işlere kalkışma! Erdem sahibi ve alçak gönüllü ol. Soyunu inkar etme ve çiftçi olduğunu kimseden gizleme. Kendine yol olarak erdemi seç. Unutma ki erdem, kana bağlı soyluluktan daha değerlidir. Vali olduğun zaman akrabalarını hor görme. Karını yanına al ve onu biraz eğit. Rüşvete kapı açma ve her işte adaletli davran. Merhameti elden bırakma. Ruhunu süsleyecek olan bu nasihatlerimi iyi tutarsan, hayat boyunca başarılı olursun.

-          Efendisinin kendisini valiliğe layık görmediğini düşünen Sanço, ruhunu bedenine feda etmeyeceğini ve vali olup kötü işler yaparak cehennemde gitmektense, soğan ekmekle yaşayıp cennete gitmek istediğini söyledi.

-          Savulun bakalım, ben vali olup düşman saldırısından korunmak için doğmadım. Eski hürriyetimi istiyorum. Ben kanunlarla, kurallarla değil, toprakla uğraşmayı seviyorum. Dük efendiye söyleyin, çıplak doğdum, çıplak yaşarım. Vali olmadan önce meteliksizdim, şimdi de meteliksizim. Her koyun kendi sürüsünde rahat eder. “Haydi sağlıcakla kalın.”

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
İnsanlık için gereklisin, bol bol kitap oku. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.) EleştirmenAdam.
Paylaş:

6 yorum:

 1. Çok meşhur bir kitap ve hatta karakterleri de bir o kadar meşhur oldu. Fakat ben hala okumuş değilim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende okumamıştım. Herkes okudu artık bende okumalıyım deyip okudum. Sizde bir gün okursunuz umarım :) Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. okul yıllarına okuduğum ama hayatımıza işleyen tam bir klasik.. değerlendirme güzel olmuş.
  sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Cok severim birkac kez okudum 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her okunduğunda ayrı güzellik görülebilecek bir kitap :) Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.