18 Mayıs 2018 Cuma

Her Şeyi Allah'tan Beklemek


Her Şeyi Allah'tan Beklemek

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Yakın tarihlerde İnternet'te sosyal medyada gezinirken, her insanın Allah’tan beklediği onlarca, yüzlerce istediği olduğunu fark ettim. Kimi hayırlı bir eş, kimi Allah’ın kötü insanları kahretmesini, Allah'ın zalimleri yok etmesini, mazlumlara yardım etmesini, başarılı olmayı, sınavlardan geçmeyi, zengin olmayı ve benzeri şeyleri istiyor insanlar. Her şeyi Allah'tan Beklemek bakalım ne kadar doğru.

Evet, Allah’tan istemekte haklılar, çünkü Allah mutlak güç sahibi ve istediğine verir, istediğinden alır. Buraya kadar normal fakat birde o insanların Allah’tan istedikleri şey için hiçbir çaba harcamadığı gerçeği ortaya çıkınca işler değişiyor. Bu olay o zaman tam bir cehalete giriyor diyebilirim. Otur ve iste isteklerin olsun kusura bakmayın ama Allah bizim haşa hizmetçimiz değil. Eğer istediğiniz bir şey için sadece dua etmekle yetiniyorsanız kusura bakmayın ama duanız kabul olmadığında şaşırmayın.

Allah’ım lütfen zayıflayım” dedikten sonra kalorisi fazla yemekler yerseniz, “Allah’ım zalimleri yok et” dedikten sonra neden o duayı ettiğinizi unutursanız, “Allah’ım Müslümanlara yardım et” dedikten sonra o yardım dilediğin insanlara 1 kuruş yardım parası, giysi, yeme-içme gibi yardımlarda bulunmazsan. Ya da en azından yardım istediğin Müslümanların dili olmazsan, “Allah’ım sınavlardan geçeyim” dedikten sonra eline bir daha kağıt kalem almazsanız, “Allah’ım üşengeçliğimi üzerimden al” dedikten sonra yatakta yatmaya devam ederseniz, “Allah’ım nefsimi kontrol etmemi nasip eyle” dedikten sonra nefsini kontrol etmek için hiçbir girişimde bulamazsan, kusura bakma ama duan kabul olmaz.

Önce sen istediğin şey için çabalayacaksın, mesela insanlara bir şeyler öğretmek istiyorsun, yazar olmak istiyorsun, “Allah’ım beni yazar yap” demekle yazar olamazsın. Bunun için önce yararlı kitaplar okumalısın. Sadece roman değil; Roman, Şiir, Tiyatro… gibi bir sürü türden eser okumalısın. Sonra küçük küçük yazmaya başlayacaksın, sadece bir tür yazmayacaksın ama Roman yazacaksın sonra şiir yazacaksın, deneme yazacaksın, birden çok türde yazılar yazacaksın. İşini seveceksin işte bunları yaptıktan sonra “Allah’ım ben çabalıyorum sende beni hayırlı bir yazar olmayı nasip eyle” diye bilirsin.

Diğer türlü hiçbir çaba harcamadan, hiç sabır göstermeden gidip Allah’a isteklerini sıralarsan bu arsızlık olur. Arsızlığı geçtim duanız kabul olmaz. Siz gördünüz mü hiç fakir bir insanın Allah’a her gün zengin olmak için yalvardıktan sonra gökten para yağdığını. Ne zaman fakir insan kalkar hayatını kurtarmaya çalışır (bu fakir insan sömürülen insan değil, kendini sömüren insandır.) o zaman Allah’ta onun duasını kabul eder.

Bende eskiden şu an eleştirdiğim insanlar gibiydim diyebilirim, hatta şunu da itiraf etmeliyim ki halan daha bazen yapıyorum bu arsızlığı… Bu gibi insanlar -eskiden öyle olduğum için kendimden biliyorum- istekleri için hiçbir çaba harcamazlar, harcasalar bile çok az bir çaba harcalar sonra Allah'a dua ederler Allah'ım şunları bunları istiyorum. Doğal olarak da dua kabul olmaz. O zaman da isyan ederler, şirk koşarlar.

Kısacası eğer hiçbir çaba sarf etmeden Allah’tan dualarımızı kabul etmesini beklersek, daha çok bekleriz. Çalışmalıyız, çabalamalıyız daha sonra Allah’tan istemeliyiz.
Allah hepimize dini anlamayı ve doğru yorumlamayı nasip etsin.

Enam Suresi 104: Rabbinizden size gerçekleri gösteren deliller geldi. Artık kim gözünü açar hakkı idrak ederse kendi yararına, kimde (hakkın karşısında) körlük ederse kendi zararınadır. Ben başınıza bekçi değilim.

Suresinden şu çıkarımları elde edebiliriz: Allah bizlere Kur’an-ı Kerim’i yani en mükemmel kitabı yolladı. Bundan sonra kim gerçekten gözünü açar ver gerçeği anlarsa kendi yararına, kimde gerçeğin karşısında körlük ederse kendi zararınadır. Allah bizlere Kur’an-ı Kerim kitabıyla her şeyi anlatmıştır, Allah bizim başımıza bekçi değildir. Bundan da anlayacağımız şu: zulüm altında olan “İNSANLAR” için sadece dua etmek yetmez. Allah'ın emrettiği gibi Zulme karşı çıkmalıyız, zulmü duyurmalıyız.

Şu sözü hiç ama hiç unutmayın “ÖNCE ÇABA SONRA DUA

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
Allah'a emanet ol, Kendine değer ver.
Boş insanları umursama, takma kafana. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.)
EleştirmenAdam.
Paylaş:

6 yorum:

 1. Herşeyi Hz. Allah'tan bilmeli. Fakat olmasını istediğimiz şeyler için bir şeyler yapmalıyız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte benim de tam anlamak istediğim şey budur. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. 'Önce çaba sonra dua' parolamız bu olmalı. İnsanlar hem zulüm yapana destek veriyor hem de zulüm bitsin diye ediyor. Öyle bir hale geldi insanlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok haklısınız, yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Ben hemen hic bir sey dilemem. Sükrederim ama hem de her gün. Olmasini iszedigim seyler icin calisirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru yapıyorsunuz, "Önce çaba sonra dua" unutmayalım :))

   Sil

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.