4 Mayıs 2018 Cuma

Herkes İstediğini Yapabilir mi?


Herkes İstediğini Yapabilir mi?

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugün Herkes İstediğini Yapabilir mi? sorusunu kendimce cevaplamaya çalışacağım ve Herkes istediğini yapabilir, kimse karışamaz diyen insanlara Eleştiri yapacağım. Burada okuyacağınız her bir duygu, düşünce ve fikir bana aittir. Bu yüzden duygunuza, düşüncenize ve fikrinize zıt bir cümle görürseniz küfürler savurmayınız. Eğer kendi fikrinizi belirtmek isterseniz yorumlara güzel bir üslupla fikrinizi belirtebilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim.

Çoğu insan:” Herkes istediğini yapabilir.” Düşüncesindedir -ki bende yakın bir zamana kadar aynı düşüncedeydim. Fakat fark ettim ki bu dünyada iyi insanlardan daha çok kötü insanlarda var. Sonra kendime sordum kötü insanlar hiçbir şey istemez mi? cevapladım ardından hemen sorumu: Evet, tabi ki kötü insanlarda bir şeyler yapmak ister. Demek ki dedim Her insan istediğini yapmamalı yoksa dünya bir çöplük, ahlaksız bir yer, pislik bir yer olur.  

Bunu düşündükten sonra tekrar bir soru sordum kendime: Peki kötü insanların istekleri nelerdir? Tekrar aklıma ilk gelen kötü insanların isteklerini sıraladım. Mesela teröristlerin bomba patlatması, teröristler sözde kendilerine bir devlet kurmak için isteyerek savaşıyorlar. 

Diğer örnekler:

Tecavüzler: kendi nefislerine hâkim olamıyorlar ve bile isteye tecavüz ediyorlar.
Tacizler: yine aynı şekilde isteyerek insanları taciz ediyorlar.
İnsanlara ve çevreye zarar veren eylemler: insanlar inandıkları yol yanlış da olsa en içten şekilde bu eylemleri gerçekleştiriyorlar.
Kadın cinayeti: Bazı şiddetten hoşlanan insan sıfatlı canavarlar zevk için karılarını dövüyor ve öldürüyorlar.
Hayvan tecavüzleri: Aptal, sapkın ve insan olmayan yaratıklar bilerek ve isteyerek hayvan tecavüzleri yapıyorlar.
İntiharlar: Bu aralar oyun yüzünden bile intihar eden çocuklar var. Bunlarda isteyerek intihar ediyorlar sonuçta, çünkü her sorunun bir çözümü vardır, intiharı seçmese ve sabır etse sorunu çözülecektir. Fakat o intiharı seçer.
Kendine zarar vermeler: Mazoşist inşalar var bildiğimiz gibi bu inşalar bilerek isteyerek kendilerine eziyet ettiriyorlar ya da kendilerine eziyet etmekten hoşlanıyorlar.

Zil zurna sarhoş olup millete saranlar: Bu olayda çok rahatsız edici bir olaydır. Eğer içiyorsan adam gibi içmelisin, bir pislik gibi değil. İçiyorsan tanımadığın insanlara musallat olmayacaksın. Bu insanlarda bilmeden fakat isteyerek insanlara sarıyorlar.
Hırsızlık: Ülkemizde hırsızlığı zevk için bile yapan var.
Dolandırıcılık: Daha taze taze, yeni yeni gördüğümüz çiftlik bank dolandırıcılığı, dolandıran kişi hiç utanmadan sıkılmadan yüzlerce insanı dolandırıp kaçtı.
Gibi… bir sürü örnek var. Bu insanlarda isteyerek, severek bu işleri yapıyorlar, fakat yaptıkları doğrumu? Tabi ki de hayır.

Bu yüzden benim görüşüm Her insan her istediğini yapamaz şeklindedir. Eğer istediğiniz şey dünya ahlakına uymuyorsa, diğer insanların özgürlüğünü kısıtlıyorsa, diğer insanlara psikolojik olarak etkileyecek bir şeyse, onur kırıcıysa, şeref düşürücüyse, kısacası dünya standartlarına göre kötü taraftaysa yapılmamalıdır.

Şunu da ekleyip yazımı bitirmek istiyorum. Eğer istediğiniz şey dünya da kötü biçimde bakılıyorsa fakat insanların yararına bir şeyse bu yapılmalıdır. Devlet adamları, sizin insanlığın ilerleyişi, gelişmesi ve doğru yolu bulması için yaptığınıza karşı çıkıyorsa, siz devletli değil İNSANLIĞI seçin.  

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
Görüşmek üzere, kendine değer ver. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.)
EleştirmenAdam.

Paylaş:

12 yorum:

 1. Bizim inançlarımız var. O sebepten her istediğimizi yapamayız. Ayrıca toplum içinde yaşamak için belli kurallara uymak gerekir. Hayvanlar aleminde dahi böyle başıbozukluk yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet biz inançlarımız nedeniyle her şeyi yapamayız, inancı olmayan insanlarda toplum içi kurallarına uymak zorunda.

   Sil
  2. Yorumlarınızı çok beğendim. Herkes istediğini yapamaz, yaparsa hayvanlardan daha alçak bir varlık olunur. Ama bazı insanlar, bu kadar alçalmayı iş biliyorlar..

   Sil
  3. Haklısınız bazı insanlar kendilerini alçatmayı bir yükselme olarak görüyor.

   Sil
 2. Vallahi öyle ya da böyle,
  dünya artık herkesin istediğini yaptığı bir yer haline geldi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok haklısınız, "Herkes istediğini yapabilir." sözü o kadar yaygınlaştı ki önüne geçilebilir gibi değil.

   Sil
 3. Daha neler var...hele medeni ülkelerde' öyle çirkin şeyler var ki müfred kardeşime katılıyorum iman yoksa bunlar ve hatta daha fazlası bile olacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim ülkemizde yine yapılan yanlışı ayıplıyoruz ama dediğiniz gibi yabancılar bunu doğruymuş gibi yapıyorlar.

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  3. Asırlardır bizi onlardan ayıran iki şey var çünkü birisi edep diğeri iman.
   Insanımız Peygamber ahlakı taşır edebimiz ondandır,bu değerler bizi farklı kıldı hep,bunları canlı tutup sürdürmek de büyük bir görev.

   Sil
 4. Herkes istediğini yapabilir düşüncesini savunan insanlar (bazıları) yaptıklarını kötü olduğu halde örtmek için kullaniyor bence.
  Bu arada yazınız güzel olmuş elinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız, yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.