20 Mayıs 2018 Pazar

Kral Oidipus Kitap İncelemesi


Kral Oidipus Kitap İncelemesi

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Daha yeni okuyup bitirdiğim ve çok değerli olduğunu düşündüğüm usta kalem Sophokles’in eseri olan bahtsız geçen hayatıyla o dönemin insanlarının dilinde ve kaleminde olan Kral Oidipus adlı Tiyatro Oyununu inceleyeceğim.  

Kitap Adı: KRAL OİDİPUS
Orijinal Adı: King Oedipus
Yazarı: Sophokles
Çeviri: BEDRETTİN TUNCEL
Yayınevi: MEB YAYINLARI
Sayfa Sayısı: 120
Baskı: 1992
Tür: Tiyatro - Trajedi

Kitabın Konusu:

Labdakos’un oğlu Laios, Thebai’de kraldır. Karısı İokaste bir çocuk doğurur. Tanrı Apollon, çocuğun babasını öldüreceğini haber verir. Laios ile karısı, böyle korkunç bir felaketten kurtulmak için, ayaklarını bağlatıp çocuğu Kithairon dağına attırırlar. Böylelikle ondan kurtulduklarını sanırlar. Dağda sürülerini otlatmakta olan bir çoban, çocuğu, kurtarır, Korinthos kralı Polybos ile karısı Merope’ye verir; çocukları olmadığı için onu evlat edinirler. Bağlarının tesiriyle ayakları şiştiğinden, çocuğuna Oidipus adını verirler. Çocuk, Korinthos’ta Polybos’un sarayında büyür. Günün birinde, bir tartışma sırasında, kendisine “Uydurma evlat” diye hakaret edildiğinden, içine şüpheler düşer, kalkıp Delphoi’ye, Apollon’un kahinine başvurur. Kahin ona kimin oğlu olduğunu söyleyemez, ama babasını öldüreceğini, anasıyla evleneceğini haber verir. O da Polybos ile Merope’nin sarayından kaçar. Asıl felaketleri işte bundan sonra başlar… ( Bu yazı MEB yayınlarının açıklamasından alınmıştır ve merak uyandırıcı olması için bütün bir efsane yazılmamıştır. Kitabın kendisinde bu efsanenin tamamını okuyabilirsiniz veya İnternet de bulabilirsiniz. )

Kitap Hakkında Düşüncelerim:

Sophokles Oidipus’un bahtsız hayatını o kadar usta bir kalemle yazmıştır ki, o zamanın insanları Oidipus’un bu bahtsız hayatını anlatan efsaneyi bilseler de Sophokles’in yazdığı bu eseri çok beğenmişler, hatta okurlarken Oidipus için her an hayatı düzelecek diye beklemişler. Tiyatro sevenlerin mutlaka okuması gereken bir eser. Çok eskiden yazılmış olsa da hiçbir zaman eskimeyecek bir eser olduğuna inanıyorum, bu zamana kadar eskimemiş olması da bunu kanıtlıyor.  Tiyatro konusunda kendisini geliştirmek isteyenlere bu eseri canı gönülden tavsiye ederim.

Okuduğun için teşekkür ederim. Kendine iyi bak.
Dünya’ya gereklisin, bol bol kitap oku. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.)
EleştirmenAdam.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.