8 Mayıs 2018 Salı

Martı Kitap İncelemesi


Martı Kitap İncelemesi

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugün Anton Çehov’un MARTI adlı Tiyatro Oyunu kitabını incelediğim makaleyi yayınladım iyi okumalar dilerim. Bu makalede: MARTI kitabın yazarı, Martı kitabının konusu, Martı kitabının sayfa sayısı, Martı kitabının Yayınevi ve Martı Kitabının Çevirmeni gibi konuları bulabilirsiniz.

Kitap Adı: Martı
Yazar Adı: Anton Çehov
Türü: Tiyatro
Sayfa Sayısı: 112
Çeviren: Sima Baktaş         
Yayın Evi: Kent Yayıncılık (Star Gazetesinin Hediyesi)
Baskı Tarihi: İstanbul / 2012

Kitabın Konusu

Göl kenarındaki bir çiftlikte bir araya gelen insanların çoğu sanattan anlamaktadır. Genç ve yaşı büyük iki yazarın birbirlerine zıt karakterleri vardır. Genç yazar yazmaya heveslidir ve yeni biçemler kullanmayı, bir kalıba girmeyi seven ve Sembolist yazardır. Yaratığı karakterler yaşamaz. Diğer yaşı büyük yazar ise özgürce yazmayı, bir kalıba girmeden içindekileri yazmayı savunan bir yazardır ve karakteri yaşar. Genç yazarın annesi aktristir ve yaşı büyük olan yazarla sevgilidir. Bu da yetmezmiş gibi genç yazarın sevgilisi olan ve babasının hiçbir yere göndermediği Nina da yaşı büyük olan yazara aşık olur.

Kitap Hakkında Düşüncelerim

Beni etkileyen kitaplar hangileridir diye sorsalar başta bu kitap derim. Tabi bu şimdilik Kader önüme daha güzel ve beni daha derinden etkileyecek bir kitap çıkartana kadar. Anton Çehov’un nasıl bir yazar olduğunu tartışacak değiliz. Kitap severlerinde bildiği gibi Anton Çehov gerçekten büyük bir yazar. Bu tiyatro eseri de onun kalemine yakışacak bir eser. Martı, Anton Çehov'un dört büyük tiyatro oyunu kabul edilenler arasında ilk yazılmış olanıdır. Bu da bu eserin ne kadar büyük olduğunun kanıtıdır. Tiyatro türü kitap okumayı sevenler bu kitabı okumalı ayrıca komedi ve dramın bir arada ne kadar ustalıkla ve ne kadar güzel bir şekilde birleşimini görmek isteyenlerde bu kitabı okumalıdır. En sonunda beni hüzünlendiren ya da “Vay be!” dedirten kitaplar çok hoşuma gider ve bende derin bir etki bırakır bu kitap da aynen o türde bir kitap. Yazmaya hevesli, edebiyat ve yazın dünyasına girmek isteyen insanlar için önemli bir eser. Mutlaka ama mutlaka okumanız gereken bir kitap gerçekten en içten söylüyorum ki okumalısınız.

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
Kendine değer ver, benim için değerlisin. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.)
EleştirmenAdam.

Paylaş:

3 yorum:

 1. Bu ayda sanatçı ile ünlü insan hakkında bir tartışma başlatmıştım kendi kendime. Tiyatro üzerine yoğun bir araştırmaya girdiğim şu saatlerde incelemenizi görmek ayrı bir ilham oldu. Tiyatro eseri olarak ne okunmalı diye düşünürken ilaç gibi oldu. Emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yanlışlıklar komedyası - Shakespeare, Hastalıklar hastası - Moliere ve Yahudiler - Lessing tiyatro oyunlarını da okumanızı tavsiye ederim incelemelerini yaptım. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
  2. Asıl ben teşekkür ederim bakacağım :)

   Sil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.