28 Mayıs 2018 Pazartesi

Ne Kadar Özgürüz?


Ne Kadar Özgürüz?

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Uzun zamandır yazmayı düşündüğüm, Ne Kadar Özgürüz? ya da Özgürlük Nedir?  Yazımı yazdım ve sizinle paylaşıyorum. Keyifli okumalar dilerim.

Öncelikle Özgürlüğün kelime anlamına bakalım:
1. Herhangi bir koşulla sınırlanmama, zorlamaya, kısıtlamaya bağlı olmaksızın düşünme ve davranma durumu. (Eşanlamlısı: Hürriyet)
Felsefe Terimi: İnsanın, her türlü dış etkiden bağımsız olarak kendi istencine, kendi düşüncesine göre karar vermesi durumu.

Özgürlüğün birinci tanımına göre:
Bu tanıma göre; Zorla okula gönderilen çocuk, sevmediği bir işi yapan insan, istemeyerek işe giden insan, babasının emirlerini yerine istemese de yerine getiren çocuk, istemeyerek yaşayan insan, istemeyerek kurallara uyan insan… diye bir sürü sıralayabiliriz. Zorla okula giden çocuk özgür değildir diyoruz, isteyerek okula giden çocuk özgür değil mi? İşine severek giden, babasına isteyerek hizmet eden, kurallara severek uyan insanlar özgür mü peki? Tabi ki de özgür, o zaman diyebiliriz ki özgürlük (öznel) görecelidir.

Felsefede ki özgürlüğün tanımına göre; Din, Devlet, Kurallar, Yasa ve Ahlak gibi kuramların insanın özgürlüğünü kısıtladığını anlarız. Felsefenin tanımına göre eğer insan özgür olmak istiyorsa: Her şeyden bağımsız olacak, bir şey yaparken aklına ahlak yasasını, din kurallarını ve devlet yasaklarını getirmeyecek ve yaptığından dolayı da ceza almayacaktır. Felsefeye göre siz eğer severek kurallara uyum sağladığınızda değil, kurallar olmadığında özgür olursunuz.

Eğer felsefenin tanımına göre ahlak yasası veya din kuralları olmasa ve özgür bir ülkede yapılanlardan dolayı ceza alınmasaydı o zaman da otomatik olarak özgürlük olmayacaktı. Neden mi? çünkü siz özgürlük adı altında, her şeyi yapabilirim deyip tecavüz, hırsızlık gibi bir sürü suç işlerseniz bu sefer diğer insanların özgürlüğünü kısıtlamış olursunuz.

Bana göre eğer özgürlük istiyorsak dini yasalara ve ahlak yasalarına uymamız gerekmektedir. Diğer türlü özgürlük adına bencilce işler yapıp diğer insanların özgürlüğünü düşünmeyiz çünkü. Maalesef dünyada düşünemeyen çok insan var ve sadece kendi özgürlüklerini düşünüyorlar.  

Kendi efendisi olmayan hiç kimse özgür olamaz.” demiş Epictetus. Kendi iradesine hakim olamayan, nefsine yenilen, düşünemeyen kısacası kendini bilmeyen hiç kimse özgür değildir. Bir insan özgür olmak istiyorsa eğer kendine hakim olabilmeli ve düşünmelidir. 

Sopheclus da “Vücudum köle olsa da düşüncelerim özgürdür.” Demiş, demek ki sadece bedensel ve somut bir şey değil özgürlük. Özgürlük düşüncelerde de olmalıdır. Eğer düşünmeyip başkalarının düşüncelerine körü körüne inanıyorsanız o zaman sizlerde birer kölesiniz.

Dünyada hiçbir şeye minnet etme, özgürlüğünü ancak bu şekilde koruyabilirsin.İslam dünyasının büyüklerinden Hz. Ali'nin sözü eğer birisine minnet borcunuz varsa o zaman özgür değilsiniz, o insana bağlısınız demektir. O insan sizden bir iyilik istediğinde, siz kabul etmek istemeseniz de minnet borcu yüzünden kabul edeceksinizdir. 

Dünyaya fazla önem verme ki, hür yaşayabilesin.” Bu sözde Hz. Osman’ın sözüdür. Dünya malına ne kadar bağlanırsan o kadar özgürlükten mahrum kalırsın. Eğer bir telefon almak için günlerini harcıyorsan, eğer giysi için kuyruklara giriyorsan, araba için insanları kıskanıyorsan, bir kişi sana akşam buluşalım dediğinde istemesen de tamam diyorsan, istemeden her teklife evet diyorsan, o niye yok, şu niye yok diye dünya malları için uğraşıyorsan, özgür değilsin demektir.

Bana göre: Sevdiği işi yapan, insanlara iyilik yapan, DÜŞÜNEN, diğer insanların özgürlüğüne karışmayan, eğlenen, okuyan, müzik dinleyen, sadece ahlak kurallarına uyan, hayal dünyası geniş olan, kendi düşünceleri olan, gerektiğinde yalnız kalabilen, ağaçları, yaprakları, rüzgarı, güneşi, ayı, yıldızı, evreni ve Tanrıyı(Allah) hissedebilen, kim ne der diye düşünmeden kendine iyi geleni yapan, kendini tanıyan, kendi olan, kendine hakim olan, kendi özgürlüğü tehlikeye girdiğinde savaşan, dünya malında gözü olmayan, şükreden, insanlar özgürdür.

Diğer insanların özgürlüğü tek nedenle görmezden gelebilirsiniz; o insanlar sizin özgürlüğünüze tehlike arz ettiklerinde.

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine değer ver.
Özgür ol, özgür DÜŞÜN! Özgür yaşa, Özgür öl. 
Bol bol kitap oku, ülken için gereklisin. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.) EleştirmenAdam.

KAYNAKÇA


Paylaş:

2 yorum:

  1. Allah’ın bize verdiği en güzel özgürlük islamiyettir. Çünkü bir insan kendi özgürlüğünü yaşarken başka bir insanı kısıtlamıyor. Bu şekilde kısıtlandığını düşünen insanlar ise sadece düşüncelerini başka insanların çıkmaz düşüncelerine kaptırdıkları içindir...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet İslamiyet her insanın özgür olmasını sağlar. Çoğu dinde bu şekildedir.

      Sil

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.