17 Mayıs 2018 Perşembe

Oruç Tutmak Hakkında Düşünceler #2


Oruç Tutmak Hakkında Düşünceler #2

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugün yine Ramazanla ilgili bir yazıyla karşınızdayım. Kendimce Oruç nasıl tutulmalı ve oruç tutarken sadece yeme-içmeyi mi kesmeliyiz sorunu cevaplayacağım.

Günümüzde çoğu insan orucu sadece yemesini-içmesini keserek tutuyor. Bazıları gerçekten orucun o şekilde tutulduğunu sanıyor, bazıları ise orucun nasıl tutulacağını bildiği halde her zaman nefsini tutamayanlar. Orucu yeme-içmeyi keserek tutulduğunu sanan insanlar, insanların bakılmaması gereken yerlerine bakar, küfür ederler, çok ve boş konuşurlar, açım-susadım gibi sözlerini günün çoğunda kullanır (düşünür demiyorum, günlük hayatında bu sözleri söyler diyorum.), eline-diline-beline sahip çıkamaz. Bu genellemedir, herkes için geçerli değildir. Orucun nasıl tutulduğunu bilip ama nefsini tutamayanlar ise çok konuşmaya başladıklarında oruç akıllarına gelir ve susarlar, açıktım-susadım derler bazen onda da yaptıkları hatayı anlarlar dememeye çalışırlar, orucu uykuya tutturmayan insan olmaya çalışırlar, küfür etmemeye çalışırlar, sabırlı olmaya çalışırlar, sakin olmaya çalışırlar. Anlayacağınız oruç gerçekte nasıl tutulması gerekiyorsa o şekil tutmaya çalışırlar. İnsan dediğimiz varlıkta öyledir zaten, bir şeyi yüzde yüz kusursuz yapamasa da en azından pürüzü en aza indirmeye çalışır.

Bizde oruç nasıl tutulur bunu bir kavramalıyız ilk önce, oruç sadece yeme-içmeyi bırakarak tutulmaz. Oruç tutarken yeme-içmeden, uykudan, tembellikten, küfür etmekten, sinirlenmekten, isyan etmekten, cinsel istekten uzak durmalıyız ve harama bakmamalıyız. Sakın ben bazen sinirleniyorum, küfür ediyorum, tembellik yapıyorum o zaman benim orucum kabul olmuyor diye düşünmeyin. İnsanız hepsini kusursuz bir şekilde yapamayız, en azından kusursuz yapmaya çalışmalıyız. Sinirlendiğimiz de hemen oruç gelmeli aklımıza ve sakinleşmeye çalışmalıyız. Oruç tutuyorsanız sizi sinirlendirecek, sizi tembelliğe sürükleyecek, sizi hayattan bıktıracak çok insan karşınıza çıkacak ve sınav olacaksınız bu tür şeylerden. Fakat siz sakinliğinizi korumaya çalışın unutmayın bunun bir sınav olduğunu.

Oruç tutuyorsanız eğer tutmayan insanlara kötü gözle bakmayın, onara kâfir, ateistmiş gözüyle bakmayın. İslam hoşgörü dinidir ve yaptığını ibadetler sadece sizleri kurtarır, sizleri hikmete ulaştırır. Karşınızdaki insan oruç tutmuyorsa ya da karşınızda yemek yiyorsa onun günahı size işlemez. Sokakta yemek yiyen, su içen insan gördüğünüzde o insanlara bağırmayın ya da o insanları aşağılamayın. Onlara kötü sözler söylemeyin, unutmayın biz hoşgörü dininin mensuplarıyız. Eğer biz o insanları aşağılarsak ve oruç tutmayan inşalara kötü sözler söylersek o zaman İslam dinini de kötü göstermiş oluruz. Çoğu insan: “İslam kusursuzdur, kusurlu olan insandır.” Bu gerçeği bilmediği için Müslüman bir insan günah işlediğinde bunun nedenini hemen İslam dinine atıyor. Bu yüzden dikkat etmeliyiz.

Daha öncede yazdığım Ramazan ile ilgili yazımda orucun düşünmeye yaradığını yazmıştım okumak için TIKLA Allah bizleri orucun gerçek hikmetine ulaşmamızı nasip etsin.

Herkese Hayırlı Ramazanlar…

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
Benim için değerlisin, kendine iyi bak.
Görüşmek üzere, kitap okumayı unutma… (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.)
EleştirmenAdam.

Paylaş:

9 yorum:

 1. Güzel bir deneme yazısı olmuş, güzel noktalara değinmişsin. Tebrikler👏

  YanıtlaSil
 2. Hoşgörü ve insanların birbirine saygı duyması önemli velhasıl...

  YanıtlaSil
 3. Saygı önemli saygı. Önyargıları da atarsak kenara süper olacak.

  YanıtlaSil
 4. Gerçekten ramazan orucu hakkında iyi,doğru ve nitelikli bir tespit olmuş kısa ve mana yüklü tebrik ederim. insanların feyz alması dileğiyle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel ve aciklayici bir yazi olmus. Birbirine saygi göstermek cok önemli.

   Sil
 5. Faydalı ve güzel bir yazı olmuş. Oruçlu insan sadece aç ve susuz kalmamalı, aynı zamanda kendini tüm kötü şeylerden sakınmalıdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haklısınız, yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.