27 Mayıs 2018 Pazar

Oruç Tutmak Hakkında Düşünceler #3


Oruç Tutmak Hakkında Düşünceler #3

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugün Oruç Tutmak Hakkında Düşünceler yazımın üçüncü bölümünü sizlerle paylaşıyorum.
Oruç Tutmak Hakkında Düşünceler #1 okumak için TIKLA
Oruç Tutmak Hakkında Düşünceler #2 okumak için TIKLA
Birazdan okuyacağınız yazıdaki düşünceler bana aittir. Sizi yansıtmaya bilir, küfür veya hakaret etmeden önce düşünün ve sonra yorumda kendi fikirlerinizi yazın.

Çok acıktım – Çok susadım

Daha öncede defalarca bahsettiğim bir konuyla başlamak istiyorum. “Acıktım-Susadım” gibi kelimeleri kullanan insanlar. Bu insanların bu kelimeleri söylemelerinin nedeni “Bende oruç tutuyorum”, “Oruç tutuyorum”, “Bak ben oruç tutuyorum” diye kendilerini gösterme çabası olarak görüyorum. Diğer insanlara kendini kanıtlama çabalarından biride budur. Millete ne, senin oruç tutup tutman? Ya da diğer insanlara bende oruç tutuyorum demek zorunda neden hissediyorsun kendini. Belki de şu şekilde düşünüyorlar “İnsanlara oruç tutuğumu bir şekilde göstereyim ki beni dışlamasınlar.” Gibi de düşünüyor olabilirler. Sen orucunu tut, toplum içinde “Açım-Susuzum” diyerek insanlara da açlık susuzluğu hatırlatma. Eğer sen açım-susuzum diye toplumun içinde konuşursan kusura bakma o oruç, zor kabul olur(Oruç kabul olmaz demiyorum, onu Allah bilir). Oruç tut fakat şikayet etme. Hem Allah rızasıyla oruç tutuyorum sanıyorsun hem de açım diye haykırıyorsun. Yanlış bir davranıştır, düzeltilmelidir.

Oruç Tutuyor Musun?

Metin Şentürk’ün “11 ay boyunca kimseye "Aç mısın?" diye sormadıysanız, şimdi "Oruçlu musun?" diye sormayın…” sözüne katılıyorum. 11 ay boyunca hiç kimseye “kardeşim aç mısın?” diye sorduk mu? Çoğumuzun cevabı: Hayır. Peki o zaman Ramazan ayında neden insanlara “Oruç tutuyor musun?” diye soruyoruz. “Oruç tutuyor musun?” diye sorduğumuz insan oruç tutmasa da ona kötü gözle bakma ya da onu dışlama diye yalan söyleyebilir. Unutup bazen bende soruyorum bu soruyu, fakat yanlış bir davranış düzeltilmelidir.

Saçma Sapan Sorulan Sorular

Bu konu başlı başına bir saçmalıktan ibaret. Hadi çocuklar neyse daha küçükler sorabilirler saçma sorular, kızılmamalıdır, çocuk sonuçta. Fakat yaşı büyük olan insanların sorduğu sorulara da sorabilirler çocuk sonuçta diyebilir miyiz? Tabi ki de hayır.  Sakız çiğnemek orucu bozar mı? hocam ağzımıza suyu aldık, çalkaladık bademciğe su değdiğinde oruç bozulur mu?  Sigara içsek orucumuz bozulur mu? makyaj yapmak orucu bozar mı? Diş fırçalamak orucu bozar mı? Oruç tutarken cinsel ilişki oruç bozar mı? Bu sorular gibi bir sürü saçma sapan sorular soruluyor. Az bir şey düşünse şu soruları soran insan sakız çiğnemenin orucu bozduğunu aklıyla ve mantığıyla anlayabilir. Oruç nasıl tutulmalıdır:
1- Yemeyeceksin, içmeyeceksin.
2- Haramdan uzak duracaksın.
3- Cinsel İlişkiden uzak duracaksın.
4- Zinadan uzak duracaksın. (Göz zinası, el zinası…)
5- Kötü söz söylemeyeceksin.
6- Boş konuşmayacaksın.
7- İnsanları rahatsız etmeyeceksin.

Bu maddeyi kendimce yazdım, bu maddelere başka şeylerde eklenebilir. Kısaca insan mantığını ve aklını kullanarak neyin orucu bozacağını bilir. Allah bizi orucu hakkıyla tutanlardan eylesin.
Bir daha ki Oruç Hakkında Düşünceler yazımda orucun sağlık ve psikolojik faydalarını yazacağım. Görüşmek üzere…

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
Şiir yaz, öykü yaz, kendi hislerini yaz. Yeter ki yaz… (Bu mesaj iyi insanlar için yazılmıştır.)
EleştirmenAdam.


Paylaş:

15 yorum:

 1. 1. Oruç tutan kimse tuttuğunu ispat etmek istemez susadığı ve acıktığı için duygularını ifade eden her insan gibi o an ne hissediyorsa onu söylüyor.
  2. Ayrılması gereken o -de/-da'ları lütfen ayırın.
  3. Oruç kabul olmaz ya da zor kabul olur diye fetva vermek alimin bile işi değilken haddimiz olduğunu pek sanmıyorum.
  Bunlar da eleştirmen adama benim eleştirilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1- Her hissettiğimizi söyleseydik, vay halimize. Bir adamın kadın hakkında hissettikleri ya da, bir kadının adam hakkında hissettikleri(ne olursa, olsun) söylemesi normal bir şey o zaman. Ayrıca "Susadım-Acıktım" diyerek insanların aklına bu ihtiyaçları sokmaya hiçte hakkımız yok.
   2- Evet haklısınız en kısa zamanda bunun üzerine çalışıp düzeltmeye çalışacağım. Hatırlattığınız için sağ olun.
   3- Oruç tutmanın da "Namaz" kılmak gibi bir takım kuralları vardır. Eğer Oruç tutarken küfür etmenin ya da ilişkiye girmenin orucu zedelediğini anlamak için din alimi olmaya gerek yok -ki ben din alimi olmak hiç istemem. Tabi ki Allah karar verir orucunun kabul olup olmadığını, bizlere sadece düzeltilmesi için söylemek düşüyor.
   Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
  2. Bu arada şunu eklemeden de içim rahat etmeyecek
   1- Eleştiriniz için: Ben bu eleştiriyi isteyerek, bilerek ve üstelemeyerek açıktım-susadım diyenlere yapmadım. Üsteleyerek birkaç kez bunu tekrarlayanlar için yazdım. Birbirimizi bu konuda da yanlış anlamayalım.
   (Size karşı bir kabalığım dokunduysa lütfen söyleyin.)

   Sil
 2. "Oruç tutuyor musun?" konusuna Metin ŞENTÜRK harika cevap vermiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bende çok beğendim :) Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Her sene bu soruları sormak yerine, kapsamlı bir ilmihal kitabı alıp okumak gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet haklısınız, yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 4. Güzel bir yazı tabi ki aynı düşünen de olacak farklı düşünen de
  Fatih KABACA | www.fatihkabaca.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki de bunlar benim kendi düşüncelerim.

   Sil
  2. Bir şeyin doğrusunu söylemek için alim olmaya gerek yok, aklımızı kullanmamız yeterli.

   Sil
 5. Herşey eleştirilmemeli bence yani kınamaya çok yaklaşabilir insan bu da kınadığını yaşamadan ölmemesine neden olabilir Allah muhafaza.
  Saçma sapan sorulan bölümüne katılıyorum yalnız,her yıl her yıl aynı sorular sorulacağına bir ilmihal alıp bilgilerimizi tazelemekte fayda var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her yıl sorulan, tekrarlanan sorular bu.

   Sil
  2. Yazımda bir eleştiri ya da kınama yok aslında. Sadece orucu diğer insanları rahatsız etmeden tutmamak için yanlışlara değindim düzeltilmesi için.
   1- Toplumda açıktım veya susadım demeyerek insanların aklına susuzluk ve açlık hissiyatını getirmekten sakınmalıyız.
   2- Oruç tutmayan insanları kötü hissetmemeleri ya da yalan söylemeye teşvik etmemek için herkese oruç tutuyor musun diye sormamalıyız.
   3- Saçma sapan sorular sorup insanların beynini bu saçmalıklarla doldurmamalıyız.

   Sil
  3. Yorumum sizi rahatsız etmiş gibi bir his var içimde ama bundan ötürü düşüncemi belirtmeden sırf yorum yazmak için de yazmak istemedim.

   Susayana ve sorana gelince bu nedir biliyor musunuz?
   İmandaki kalite miktarı.

   Sil
  4. Evet haklısınız, yorumunuzu geç gördüğüm için üzgünüm. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.