31 Mayıs 2018 Perşembe

Şehir Işıkları Film İncelemesi


Şehir Işıkları Film İncelemesi

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugün Charles Chaplin’in hem senaristi hem yönetmeni hem de başrol oynadığı Şehir Işıkları filmini inceleyeceğim.

Film Adı: Şehir Işıkları
Film Orijinal Adı: City Lights
Süre: 1 Saat 30 Dakika
Yönetmen: Charles Chaplin
Tür: Dramatik Komedi, Romantik
Ülke: ABD – 1931
Türkiye Vizyon Tarihi: Nisan 1931
Renk: Siyah/Beyaz
Dil: Sessiz

Imdb Puanı: 8,6/10
Sinemalar.com Imdb Puanı: 8,7/10
Beyazperde Imdb Puanı: 4,2/5
Benim Puanım: 5/5

Filmin Konusu

Sokaklarda yaşayan fakat her şeye rağmen mutlu bir adamın kör çiçekçi bir kıza aşık olur. Aynı gün aşk sarhoşluğuyla deniz kenarına gider ve orada boynuna ip bağlayıp kendini denize atacak olan bir adam görür. Adamı hemen durdur ikna eder, adam zengindir, Chaplin’i arkadaş olarak kabul eder. Fakat zenginler iki kişiliklidir, sarhoşken Chaplin’i tanısa da ayıldığında onu yanından kovmaktadır. Zengin adam hem iki yüzlüdür hem de intihara meyillidir. Bir gün Zengin adam sarhoşken Chaplin’i tanır ve onu tekrar evine davet eder. Bu sırada Chaplin aşık olduğu kızın durumunu anlatır ve ondan para ister. Fakat zengin adamın iki kişilikli bir insan olduğunu unutur.

Film Hakkında Düşüncelerim

Filmin sessiz ve renksiz olduğuna bakıp:” Ben bunu izlemem” demeyin. Film ne kadar eski zamanda yapılsa da günümüzde bu kadar kaliteli bir eser bulamayabilirsiniz. Hayatımda şu ana kadar izlediğim en komik film diyebilirim. (Charles Chaplin’in diğer filmlerini izlemedim.) Günümüzde komik film diye önümüze sundukları filmler ne kadar sesli olsa da bu kadar komik değil. Bu filmi izledikten sonra anladım ki küfürsüz, sözsüz de insanlar güldürebiliyor, ağlatabiliyor. Chaplin, Dramla komediyi o kadar güzel harmanlamış ki anlatılmaz izlenir diyebilirim sadece… Yine günümüzle kıyaslama yaparsak Charles Chaplin bu filmin Yapımcılığını, Yönetmenliğini, Başrolünü üstlenmiştir ve Müziklerini de kendi bestelemiştir. Bu filmde dikkatimi çeken bir kısım da Fakir olan Chaplin’in hayat dolu olması, hayatı sevmesi; Zengin olan adamın ise her an intihara meyilli ve hayatı sevmemesi. Günümüzde ise yüzlerce farklı kişinin yaptığı film bu kadar kaliteli olmayabiliyor. Kemal Sunal'ın filmlerinde de Charles Chaplin'in esintilerini görebilirsiniz. Kaliteli bir film izlemek ve sinema kültürünü geliştirmek isteyenler bu filmi mutlaka izlemelidir.

Yazarın Notu:” Zengin ve gürültülü bir hayat istemeyin, mütevazi ve huzurlu bir hayat isteyin.

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
Her gün kendini geliştir, Ülkene gereklisin. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.)
EleştirmenAdam.  
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.