18 Haziran 2018 Pazartesi

Cezmi Kitap İncelemesiKitap Adı: Cezmi
Yazarı-Editörü: Namık Kemal – Hasan İlhan
Yayınevi: Alter Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 295
Yayımlanma tarihi: Ekim 2010
Tür-Önemi: Tarih, Aşk – İlk Tarihi Roman
Fiyatı: 6,75
Baskı: Girişim Ajans Matbaa Tic. Ltd. Şti.
Alınan Kitapçı: Kitap Yurdu

Namık Kemal büyük vatan şairidir. Koyu bir Türk’tür ve vatan severdir. Bu yüzden Türk milliyetçisi ve Genç Osmanlı mensubudur. Tanzimat devri yazarlarındandır. Kendisi hala daha Türk insanları tarafından ve milliyetçiler tarafından sevilmektir. İlk edebi roman olan İntibah’ı da Namık Kemal yazmıştır. Düşünceleri yüzünden Midilli adasına sürülmüştür, oradan da Sakız adasına gönderilmiştir. Namık Kemal Sakız Adasında Tarih 2 Aralık 1888’i gösterdiğinde üzüntüden ölmüştür.

KISA ÖZET

Roman Sokullu Mehmet Paşa döneminde geçer. Yiğit, vatansever, cesur ve yetenekli olan Cezmi adındaki bir asker kısa sürede büyük makamlardaki adamların gözüne girer. Cezmi ayrıca savaşlarda gösterdiği yeteneğiyle Kırım şahı Adil Giray’ın da gözüne girmeyi başarır. Kırım ile İran çarpışırlar. Yiğitçe ve mertlikle ne kadar dayansa da Adil Giray ve Kardeşi Gazi Girayı İran şahının oğlu Hamza Mirza esir alır. İran’a götürüldüklerinde Hamza Mirzanın anası Şehriyar Adil Giraya aşık olur. Şehriyar namussuz, çirkin, yaşlı ve şehvet düşkünü bir kadındır. Bu yüzden Adil Giray’ı sarayda güzel bir oda da esir tutarken kardeşi Gazi Girayı “Kahkaha zindanına” atar. Şehriyar Adil Giray’ı görmek için kocası İran şahını kandırarak (Bu arada İran şahı kördür.), güya İran’ın güvenliği ve İran’ın iyiliği için Adil Giray’la görüşmeye başlar. Şahın kız kardeşi, Perihan Şehriyara zıt olarak namuslu, genç ve güzel bir kadındır. Bir gün Şehriyarla birlikte Adil Giray’ın yanına Devlet meselesi konuşmak için gider ve Adil Giray’a aşık olur. Perihan güzel ve hoş bir kadın olduğu için normal olarak Adil Giray da ona aşık olur. İş böyle olunca üçlü bir aşk yaşanmaya başlar. Adil Giray ve Perihan birbirlerini seviyorken, Şehriyar Adil Girayı sever. Adil Giray ve Perihan anlaşarak İran’ı ele geçirmek için Cezmi’ye ve Perihan’ın dayısına mektup yazarlar. Cezmi mektubu alır ve İran’a gider. Şehriyar Perihan’la Adil Giray’ın aşklarını öğrenince kafayı yer ve ikisini birden öldürmek ister. Ya Adil Giray, Perihan ve Cezmi üçlüsü kazanacaktır ya da güvenilmez, cadı, kötü kalpli ve bin bir hileci Şehriyar kazanacaktır. Şehriyar vezirle iş birliği yapar ve Perihan Adil Giray’ın odasındayken ikisini de öldürmek için plan yaparlar. Şehriyar bir askerin eline tüfek verir ve Perihan Adil Giray’ın odasına girdiğinde ateş etmesini söyler. Emir alan askerler ateş sesini duyduklarında Adil’in odasına girip orada bulunan herkesi öldürecektir. Şehriyar son defa Adil Giray’ı ve Perihan’ı öldüreceğini ve onunla alay etmek için Adil’in odasına gider. Şehriyarı Perihan sanan asker tüfekle ateş eder. O sırada Adil ve Perihan’ı kurtarmak için gelen Cezmi’yi silahtan çıkan mermiler vurur. Şehriyar korkar ve odadan kaçar, Adil’in odasından çıkarken askerlere yakalanan Şehriyar Şahın odasına kaçar. Şah onu ne kadarda askerin eline vermek istemese de askerler zorla Şehriyarı alırlar ve paramparça edip öldürürler. Şehriyardan sonra sıra Perihan ve Adil Giray’a gelir. Perihan Adil Girayın odasına girer, Perihan’ı seven askerler odanın kapısını tutsalar da çok geçmeden askerler odaya da girmeyi başarır. Perihan ve Adil yiğitçe ve mertçe savaşırlar fakat öldürülürler. Cezmi küçük sıyırık aldığı için ölmez, yardımcısı Abbas ile muhafız kıyafeti giyerler ve öldürülenleri gömerler.

Ana fikir

İnsan öleceğini bilse bile ne Vatanından vazgeçmeli ne de aşkın vazgeçmelidir. Çünkü ikisi de insanı insan yapan şeydir ve ikisi de kutsaldır.

Karakter Değerlendirmesi

Cezmi: kuvvetli, cesur, şair, yetenekli, vatansever ve yakışıklı bir asker.
Adil Giray:
Akıllı, zeki, şair yaratılışlı, girişken, Kültürlü, Ahlaklı, iyi yürekli, sürekli yükselen, mert ve güçlü bir asker.
Perihan:
Allah’ın özene bezene yarattığı güzel, namuslu, ahlaklı ve iyi yürekli İran şahının kardeşi.
Şehriyar:
Kötü kalpli, şehvet düşkünü, hain, namussuz, İran şahının karısıdır.
İran Şahı:
Gözleri kör olduğu gibi hissiyatları da kördür, Şehriyar ona istediği yaptırır, iyi niyetli, yaşlı
Hamza Mirza:
Mert ve sanki savaş için yaratılmış bir asker, Şehriyarın oğlu ve tahtın veliahttı.
Abbas:
Cezmi’ye para karşılığında yardım eden Sünni bir asker.


Kitap Hakkında Düşüncelerim

Bu kitap sadece Tarih romanı değildir, ayriyeten içinde saf ve temiz bir aşk hikayesi de vardır. Vatanseverliği, Milliyetçiliği ve temiz aşkı insana aşılayan bir roman. Namık Kemal kendini geliştirmek isteyenler için en büyük yazarlardandır. Atatürk’ün “Bedenimin babası Ali Rıza Efendi, hislerimin babası Namık Kemal, fikirlerimin babası ise Ziya Gökalp'tır” adlı sözünde de Namık Kemal’in büyük bir yazar olduğunu anlayabilirsiniz.

Kitabın içeriğine gelirsek; Kapak sade fakat güzel, ama kitabın düzenleme şekline hiçte güzel diyemeyeceğim. Çünkü bu kitabı hazırlayan editör çok fazla yazım yanlışı yapmış. Tek tük olsaydı bunu yazımda yazmazdım fakat tek tük değil maalesef çoğu sayfa da yazım yanlışı görebilirsiniz. Bu yanlışlar “de da”ların yanlış yazımı değil kelimelerin yanlış yazılmasıdır. Düzenleyen kişi gözü kapalı düzenlemiş desem yeridir. Önsöz bulunmuyor, arka kapağında Namık Kemal’in kısa hayatı ve eserlerini yazmaları güzel olmuş. Kitap 10 bölümden oluşuyor.


Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
Kendine değer ver, benim için değerlisin. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.)
EleştirmenAdam.
Paylaş:

4 yorum:

 1. Maalesef Namık Kemal den hiç bir eser okumadım. Nitelikli bir inceleme yazısı olmuş. Tebrik ederim.

  YanıtlaSil
 2. ben İNTİBAH kitabını okudum o biraz yeşilçam filimlerine benziyordu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O da ilk edebi roman çok değerli. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.