4 Haziran 2018 Pazartesi

Gizemli Öyküler Kitap İncelemesi


Gizemli Öyküler Kitap İncelemesi

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bu inceleme yazımda İngiliz yazar ve toplum eleştirmeni Charles John Huffan Dickens’in kitabı olan Gizemli Öyküler kitabını inceleyeceğim.

Kitap Adı: Gizemli Öyküler
Yazarı-Editörü(Varsa): Charles Dickens – Egemen Berköz
Çeviri: Saadet Akıcı
Yayınevi: Cumhuriyet
Sayfa Sayısı: 80
Yayımlanma tarihi: Ocak 2001
Tür-Önemi(varsa): Kısa Öykü
Fiyatı: Cumhuriyet gazetesinin hediyesidir.
Baskı: Çağdaş Matbaacılık yayıncılık Ltd. Şti.

Charles Dickens, çoğu insanın bildiği Oliver Twist’in yazarıdır. 1812 yılında Portsmouth yakınlarında ikinci çocuk olarak dünyaya gelmiştir. Yeni aldığı çiftlik evinin daha zevkini çıkartamadan 1870 yılında, fazla çalışmaktan meydana gelen kalp krizi nedeniyle ölmüştür.
Kitaba gelecek olursak, Kitap dört hikayeden oluşuyor. Bu hikayelerin adları sırasıyla; Asılmış Adamın Gelini, Sinyalci, Cinayet Davası ve Bir Hapishanede Bulunan İtiraflar. Kısaca bu hikayelerin içeriğine de değinecek olursak:

Asılmış Adamın Gelini: Kendi çıkarları için yetiştirdiği kıza ıstıraplar çektirerek öldürmüş adam daha sonra yakalanıp asılır. Fakat asılan adam arafta kalır ve bu hikayeyi uyanık iki insana anlatırsa araftan çıkacaktır. Ayrıca arafta kalmış adam saat bir de başlayıp her geçen bir saate kedinden bir kişi daha oluyor ve acıları katlanıyor. Aralarında en çok beğendiğim hikaye buydu.
Sinyalci: Pek tekin olmayan bir yerde Sinyalcilik yapan adamın biraz ürkütücü, biraz şaşırtıcı ve tuhaf hikayesi. Aralarında en çok şaşırdığım ve hoşuma giden hikaye buydu.
Cinayet Davası: Rastlantısal olarak ölü bir adamı gören adamın, ölü adamı öldürenin mahkemesine yargıcılar arasında çağırılması. Tuhaf, merak uyandırıcı bir hikaye.
Bir Hapishanede Bulunan İtiraflar: Öldürdüğü çocuğu ne kadar saklamaya çalışsa da av köpekleri tarafından öldürüldüğü çocuk bulunan adamın hapishanedeki itirafları.

Bu kitaptan Çok şey öğrenebiliriz. Benim bu kitaptan çıkarttığım ders, yaptığımız her kötülük cezasız kalmaz. Hikayelerde işlenilen her suçun bir bedeli vardı. Bir tek sinyalci hikayesinde yoktu, zaten onda da bir suç yoktu. Suç işleyenlerin hepsi daha sonra pişman oluyordu, ama iş işten geçiyordu tabi. Yapılan suçları hiçbir şey gizleyemiyordu. Kimi arafta kalıyordu, hikayesini uyanık iki kişiye anlatmaya çalışıyordu ve her bir saate çoğalarak ıstırap çekme acıları fazlalaşıyordu. Kiminin gömdüğü cesedi inceleme yapan bilim adamları buluyordu, kiminin gömdüğünü de av köpekleri buluyordu. Bu hikayelerde ilahi adaleti tekrar hatırlıyoruz. Şunu da eklemekte yarar var kitabı okurken suçu işlenmiş insanların ruh haline bürünüyorsunuz ve bu okuyucuya büyük zevk ve ürperti katıyor.

Kitabın genel özelliğine bakarsak, Kitap 2001 yılında basıldığı için baya eski, sayfaları ve kapağı kalitesiz olsa da içindeki yazılar çok kaliteli. Güzel bir çevirisi var, bu yüzden Saadet Akıcı’nın eline ve çevirisine sağlık diyorum. Kitabın girişinde de Dickens’ten bahsetmeleri güzel olmuş, okuyucu bu sayede yazarı biraz da olsun tanıyor.

Kısa öykü sevenlere, gizemli öykü sevenlere, klasiklerden okumayı sevenlere, öğretici hikayeler okumayı sevenlere öneriyorum.

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine değer ver.
Benim için önemlisin, kimsenin kalbini kırmasına izin verme.
Kitap okumayı sakın unutma! (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.)
EleştirmenAdam.
Paylaş:

4 yorum:

 1. Arthur Conan Doyle'un Tekinsiz hikayeler kitabını anımsadım, kitap yorumunu okuyunca. Orada da hep suçluların cezalanma durumu vardı orada da.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsana ders niteliğinde kitapları seviyorum. Bence kitap dediğin insana bir şeyler katmalı. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Maalesef yok fakat 2. el olarak temin edebilirsiniz sanırım.

  YanıtlaSil

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.