28 Haziran 2018 Perşembe

Hayal İçinde Kitap İncelemesi


Hayal İçinde Kitap İncelemesi

Merhaba ben EleştirmenAdam. Bugün Tanzimat döneminin önemli yazarlarından Hüseyin Cahit Yalçın’ın önemli eseri olan Hayal İçinde kitabını inceleyeceğim.

Kitap Adı: Hayal İçinde
Yazarı-Editörü: Hüseyin Cahit Yalçın – Gökhan Tunç
Yayınevi: Orion Kitabevi
Sayfa Sayısı: 191
Yayımlanma tarihi: Ekim 2012
Tür-Önemi: Roman
Fiyatı: 10,50
Baskı: Öncü Matbaası
Alınan Kitapçı: Kitap Yurdu


Kitabın Konusu

İlk başlarda aşka inanmadığını söyleyen Nezih’in bir gün Tepebaşında Diyapulolara rastlar. Diyapulolar zevk düşkünü, para avcısı üç kızdır. Bu kızların birine âşık olur sonra adının Alis olduğunu öğrenir. Romanın ilerleyen yerlerinde kızın adının Alis değil İzmaro olduğu anlaşılır, fakat Nezih bundan da emin olmaz. Nezih İzmaro’ya çok âşık olur, onun için parasızlık, yorgunluk gibi birçok dert çeker. Romanın sonlarına doğru bu kızların sadece eğlenecek kızlar olduğunu anlar ve bu kızlardan birine âşık olan Behçet’in haline bakıp acır.

Kitabın Arkasında Yazan Açıklama

 Hüseyin Cahit Yalçın, uzun sayılabilecek yaşamında, muhalif kimliği, çıkardığı gazeteler, fikir yazıları ve siyasetle yakın ilişkisi nedeniyle siyaset bilimciler ve tarihçiler açısından dikkate değer bir figür olarak görünmüştür. Bunun yanı sıra Yalçın, özellikle Servet-i Fünun topluluğu içinde yazdığı edebi yazılar, roman ve hikayeleriyle Türk Edebiyat tarihinde de yadsınamayacak bir öneme sahiptir.
 Edebiyat tarihçileri tarafından Yalçın’ın en önemli romanı olarak kabul edilen Hayal içinde, merkezi kişi olan Nezih’in “Fena” kitaplar okuması neticesinde hayal dünyasında yaşamasını ve gayrimüslim bir kızı zihninde idealize etmesini konu edinir. Ancak Nezih, romanın ilerleyen sayfalarında hayal dünyasından, hayatın hakikatlerini anlayarak ve olgunlaşarak uzaklaşır. Bu olgunlaşma sürecinin sonunda Nezih’in platonik aşkın yerine koyduğu değer ise vatana karşı vazifesidir. Bu bağlamda söz konusu roman Nezih’in hayalden hakikate olan yolculuğunu anlatır. Diğer taraftan Nezih’in sevdiği kızı takip etmesi ile okur da roman aracılığıyla dönemin İstanbul’unun ve Büyükada’nın caddelerinde, kültürel atmosferinde bir gezintiye çıkma olanağı kazanır. Bu şekilde roman, tarihsel ve kültürel bir belge olma niteliğine bürünür.
 Bu kitapla, Servet-i Fünun’un önemli romanlarından biri olan Hayal İçinde 1901 yılından sonra ilk defa yeni harflere aktarılma imkanı bulmuştur.

Ana fikir

Olmayacak Hayaller İçinde yaşamak insana ıstırap verir. İnsan hayalden çıkıp hakikati görmelidir ve ona doğru yürümelidir.

Kitap Hakkında Düşüncelerim

Kitapta çok eski Türkçe kelime var, yaşımdan dolayı ve daha önce bu kelimeleri görmediğim için çoğu kelimeyi anlamayarak okudum. Fakat tuhaftır ki bu eski Türkçe ile yazılmış kelimeler hikayeyi bütünlemiş yani o kelimeleri okuduğumda bir şey anlamasam da bir şeyler hissettim. Kitabın konusu çok iyi, eğer eski Türkçe değil de günümüz Türkçesine çevrilseydi o zaman daha çok zevk alarak okuyacağımı düşünüyorum. Fakat günümüz Türkçesine çevirdiğimizde anlamını yitirebilirdi, bunu çeviren kişi anlamış ve bu şekilde çevirmiş olabilir. Eski Türkçe kelimeleri anlayabilen varsa eğer bu kitabı zevkle okuyabilir. Eğer bilmiyorsanız yine zevkle okunabilecek bir kitap. Kitabın en sevdiğim tarafı ise öğretici bir kitap olması. Öğretici romanları sevenler, Klasik kitap sevenlere, edebiyatın büyüklerini okumayı sevenlere bu kitabı tavsiye ediyorum.

Kitabın genel olarak özelliğini ele alırsak: Kapak tasarımı gayet güzel, önsöz uzun, arka kapağındaki yazı yeterli ve güzel. Sayfaları, yazısı ve basımı çok iyi bu yüzden Orion Kitabevi ve Öncü matbaasının bastığı kitapları tavsiye ederim. Kitaba gerekli değeri verip basmışlar. Kaliteli bir kitap. Okuyacak olanlara şimdiden iyi okumalar.

Alıntı

(…) Bir kadın insanın gözü önünden kaybolunca hatırasından, kalbinden de kaybolmazsa o adam mesut olamaz.

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
Bol bol kitap oku, ülken için gereklisin! (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.)
EleştirmenAdam.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.