16 Haziran 2018 Cumartesi

İçimizdeki Canavarlar 3Merhaba ben, EleştirmenAdam. Sakarya’nın Sapanca ilçesinde yaşanan “Ben İnsanım” diyenleri hüzne ve kedere boğan, dört ayakları kesilip ormana atılan yavru köpeği yazmak istedim. Daha önce de hayvanlarla ilgili İçimizdeki Canavarlar ve İçimizdeki Canavarlar 2 yazısı yazmıştım. O yazılara ulaşmak için üzerilerine tıklayabilirsiniz.

Bu yazımda fark ettim ki ilk yazdığım İçimizdeki Canavarlar yazımda köpeklerin kulübesi yakılmıştı, ikinci İçimizdeki Canavarlar yazımda yavru köpekleri kafasını taşla ezmişlerdi, bu yazımda ise köpeğin dört ayağını ve kuyruğunu kesip ormana atmışlar. Anlayacağınız yavaş yavaş suçlar büyüyor, işkenceler ağırlaşıyor. Bu şerefsiz ve ruhsal bozukluğu olan insanlar tespit edilip tedavi görmedikçe bu olaylar daha çok olur. Köpeklere işkence eden insanlar öyle ibret verici bir ceza almalıdır ki sadece Türkiye’de değil bütün dünyada ki insanlar ibret almalıdır.

Bu tür olayları bir Türk insanının yaptığını düşünmek beni gerçekten en derinden kahrediyor. Çünkü biz bu kadar pislik bir millet değiliz. Biz merhamet duygularını kaybetmiş milletlerden değiliz, biz vicdanını kullanmayı bilen bir milletiz. Bu olayın benim memleketimde olması da ayrı üzdü.

Bir yavru köpeğin ayaklarını ve kollarını keserek nereye varmak istemişler. Nasıl bir zevk almışlar. Nasıl bir psikoloji ve ruh hali içindeydiler. Gerçekten bir parça dahi olsa anlayamıyorum.

Vali Bakanoğlu şöyle bir açıklama yapmış:
"Orada çalışan insan önce etrafı kolaçan edip, ondan sonra çalışmaya başlar. En azından bunlara karşı önlem alınabilir. Onda bile ihmal vardır ki görgü tanıkları olabilir. Arkadaşlar hemen jandarmadan bir ekip kurdular, araştırıyorlar. Yasal olarak en ağır ceza verilecektir. İbretlik bir şey olmalı. Böyle bir şeyin bir daha yaşanmaması için. Çünkü biz de evimizde hayvan besliyoruz. Aynı bizim gibi can taşıdıklarını ve bizim gibi dünyada yaşamayı hakkı olduğuna inananlardanız. Hayvana merhamet etmeyen hiçbir şeye merhamet edemez. Ramazan Bayramı geçirdik, hadisi şerif vardır 'merhamet etmeyen, merhamet bulamaz'. Yasalarımız da bunu suç sayıyor. Bu şahıslar yakalanacaklar, bizzat ben takipçisiyim olayın merak etmesinler."

İlk olarak iş makinelerinin köpeğin ayaklarını kestiğini ileri sürmüşler fakat Bakanoğlu buna inanmadığını belirtmiş. Yukarıda ki açıklamasıyla içimi rahatlattı. Çünkü bu canavara verilecek ceza ibret olmalı cümle aleme.

İçimi rahatlatan diğer açıklamada Bekir Bozdağ’ın açıklaması oldu:
"Seçimden sonra hükumet bu konuda (hayvan hakları konusunda) ciddi bir adım atacaktır. Sahipli ve sahipsiz hayvanların öldürülmesi, işkence ve eziyete muhatap olması suç olarak kabul edilecek ve ağır cezai yaptırımlar getirilecektir. Hükumetimizin ana gündemlerinden bir tanesidir. Seçimden sonra yapacağımız öncelikli işler arasında Hayvanları Koruma Kanununda yapılacak değişiklikler yer alacaktır.”

Umarım Vali ve Başbakan yardımcısının sözleri samimi ve gerçektir, umarım bu sefer büyük bir önlem alırlar.

Bu zalim hareketi yapan insanın psikoloji açık ve net bozuktur. Bulunduğu gibi ceza vermek yerine, önce psikolojik tedavi görmelidir. İyileştikten sonra ceza verilmelidir. O zaman yaptığının yanlış olduğunu anlar ve acı çekerek, vicdanı sızlayarak cezasını çeker.

Ülkemizde hayvan hakları olsa da yeterince değil. Bu konuda devletin daha büyük şeyler yapması gerekir. Öncelikle anayasanın anlamını “Halkın Barış İçinde Yaşaması” olarak değil de “Canlıların Barış İçinde Yaşaması” diye kendi beyinlerinde değiştirmelidirler.

Bu dünyada insanların olduğu kadar hayvanların da bu yüzden eğer çevrenizde hayvan düşmanı (Hayvanları ciddi anlamda döven, öldürmeye teşebbüs eden veya öldüren) varsa ihbar etmelisiniz. Çocuklarınızı iyi tanıyın, böyle bir psikolojik hastalığın erkenden önüne geçebilirsiniz.

İnşallah bu son İçimizdeki Canavarlar yazım olur.

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
Kötü insanların çoğaldığı bu dünyada gereklisin! (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.) EleştirmenAdam
Paylaş:

6 yorum:

 1. Merhametsiz insanlar.! Küçük bir yavru nasıl bir zarar verebilir.? İnanmak istemsekte var böyle cahil , pis insanlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Psikolojisi bozuk insanlar tedavi edilmedikçe devam edecek. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Yazdıklarınızın her bir kelimesine katılıyorum. Bu vahşet o kadar korkunç ki... Kelimelerle anlatamıyorum hüznümü. Mutlaka bu konuda bir şeyler yapılmalı ve işin ne kadar ciddi bir boyuta geldiğini herkes görmeli. Bu ve bunun gibi iğrenç insanlar mutlaka tedavi görmeli. Umarım tatmin edilir bir sonuç ile karşımıza çıkarlar ve herkese örnek olur yaşananlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah fazla ümitli olmasam da Hayvanları koruma amaçlı ciddi bir çalışma yapılmalıdır. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Her geçen gün insanlık maalesef insanlığından uzaklaşıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet maalesef. Yorumunuz için teşekkür ederim

   Sil

Google+

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.