6 Haziran 2018 Çarşamba

Macbeth Kitap İncelemesi


Macbeth Kitap İncelemesi


Kitap Adı: Macbeth
Yazarı: William Shakespeare  
Teknik Uygulama: Ökkeş Köse
Yayınevi: Kenta Yayınları
Sayfa Sayısı: 144
Baskı: Star Medya Yayıncılık A.Ş.
Tür-Önemi(varsa): Tiyatro - Trajedi
Fiyatı: Star Gazetesinin Hediyesidir.

Ustaların ustası Hamlet, Romeo ve Juliet gibi tiyatro dünyasında epeyce bir iz bırakmış eserlerin yazarı Wiliam Shakespeare’in kitabı olan Macbeth Shakespeare’in en kısa tiyatro eseri olmasına rağmen en önemlilerinin arasındadır. Usta tiyatro yazarının daha önce Yanlışlık Gecesi adlı Tiyatro eserini okuyup incelemiştim onu da web sitemde bulabilirsiniz.

Kitabın arka kapağındaki yazı: Oyun, şimşek ve gök gürültüleri arasında, Üç Cadı’nın bir sonraki buluşmalarının Macbeth’le olmasına karar vermeleriyle başlar. Bir sonraki sahne, yaralı bir asker, İskoç Kralı Duncan’a, Macbeth (Glasmis Baronu) ve Banquo’nun ayaklanan Macdonald tarafından yürütülen Norveç ve İrlanda güçlerini bozguna uğrattıklarını bildirir.
Macbeth ve Banque, bir açıklıkta gezinirken, Üç Cadı onları bazı kehanetlerle karşılarlar. Her cadı Macbeth’i ayrı selamlar: ilki, Glamis baronu; ikincisi, Cawdor baronu; sonuncusu da, bir sonraki kral diye. Cadılar, aynı zamanda Banque’nun bir kraliyet hanedanına babalık edeceğini bildirirler. İki adam bunlar hakkında düşünürlerken, Cadılar kaybolur. Kral’dan mesaj getiren ve başka bir baron olan Ross, o anda gelir ve Macbeth’in yeni rütbesinin Cawdor Baronluğu olduğunu bildirir. Böylece ilk kehanet yerine gelmiş olur. Diğer kehanetlerinde yerine geleceğine inanan Macbeth’te, kral olma hırsı oluşmaya başlar. Kitabın arka kapağında yazan yazı bu kadar.

Kitaptan çıkarttığım ders: İnsan hırsa kapılıp; Yiğitliğini, iyiliğini, onurunu, gururunu, adamlığını, karakterini, insanlığını ve saygısını yitirmemelidir. Gayet açık bir şekilde ders niteliğinde bir kitap. Bir hırs yüzünden sevdiklerine düşman olan Macbeth’in sonunu okuduğunuzda anlayacaksınız. Kitapta okuduğunuz her karakterin ruh haline bürünebiliyorsunuz, sıkıcı bir yeri yok. Al ve oku şeklinde bir kitap.

Kitabın genel özelliklerine gelecek olursak kitap çok eski basım gibi gözükmüyor. Kapak tasarımı idare normal, kapak karton. Arkadaki açıklamayı beğendim. Kitabın sayfaları kalitesiz fakat kolay bir şekilde okunabilir. Kitabın başında Shakespeare hakkında çok uzun bilgi verilmiş. Kısa ve öz bilgi verilmeliydi böylece insanlar sıkılmadan o sayfaları atlamazlardı. Kitabın çevirisinde bir tuhaflık veya yanlışlık göremedim. Çeviren kişi çok güzel çevirmiş, eline sağlık.

Bütün gençlere, okumayı sevenlere, kendilerine bir şeyler katmak isteyenlere, tiyatro eseri okumayı sevenlere öneriyorum.

Alıntılar

Lady Macbeth – Daha önce üzerine giydiğin umut sarhoş muydu? Uyuyor mu o zamandan beri? Ve şimdi uyanıp özgürce bakıyor yaptığına solgun bir yüzle kusacak gibi. Şu andan itibaren öyle sayacağım aşkını da. Eylem ve cesaretinde, istediğinde istediğin gibi olmaya korkuyor musun? Yaşamın süsü gibi görünen şeye sahip misin, ya bir korkak olarak yaşamaya razı mısın kendi gözünde, “Cesaret edemiyorum”lara bırakarak “Yaparım”ın yerini, balığı çok seven ama ayaklarını ıslatamayan kedi gibi.

Başka bir alıntı
Yaşlı Adam – Tanrı sizi korusun ve kötüyü iyi, düşmanı dost sanan herkesi…

Başka bir alıntı
Macbeth – Sandım ki” Artık uyuma! Macbeth uykuyu katletti” diye bir ses duydum. O masum uykuyu, Arap saçı olmuş dertler yumağını çözen uykuyu, her günün ölümü, en zor işlerin yorgunluğunu alan banyoyu, huzursuz dimağlara merhem olan uykuyu, yüce doğanın ikinci öğünü, hayat şöleninin ana besini uyuyu…

Başka bir alıntı
Ross – (…) Olaylar gelebilecekleri en kötü hale gelince durur ya da önceki halini alır. (…)

Başka bir alıntı
Macbeth – Bu ses de nereden geliyor? Bana ne oldu, en ufak bir ses bile korkutuyor beni? Kimin elleri bunlar? Ah! Çekip çıkarıyorlar gözlerimi. Yetecek mi koca Neptün’ün okyanusu bu kanı ellerimden temizlemeye? Hayır, benim ellerim bütün yeşil denizleri kızıla boyamaya yeter.

Başka bir alıntı
Çocuk – Babam bir hain miydi anne?
Lady Macduff – Evet, öyleydi.
Çocuk – Hain ne demek?
Lady Macduff – Yakan yere yemin eden demek.
Çocuk – Böyle yapan herkes hain midir yani?
Lady Macduff – Böyle yapanların hepsi haindir ve asılmalıdır.
Çocuk – Yalan yere yemin eden herkes asılmalıdır yani?
Lady Macduff – Herkes.
Çocuk – Onları kim asmalıdır?
Lady Macduff – Dürüst adamlar.
Çocuk – Yalan yere yemin edenler aptallar o zaman, çünkü onların sayısı dürüst adamları dövüp asmaya yeter.

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
Kimsenin canını yakmasına izin verme, bol bol kitap oku! (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.)
EleştirmenAdam.

Paylaş:

4 yorum:

 1. 'Bir erkeğe yakışan her şeyi yapmayı göze alırım ama daha fazlasını göze almak erkeklik değildir.' İlk Shakespeare kitabımdı. Takibe aldım bana da beklerima arada

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende sizi takibe alıyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
  2. Ben sizi takip ediyormuşum zaten :)

   Sil
 2. Shakespeare en sevdiğim yazarlardan. Yazardan en sevdiğim kitap Hamlet'tir. Macbeth'in hem film hem tiyatro uyarlamasını izledim ama kitabını okumak henüz kısmet olmadı. Mutlaka okumak istiyorum. Seveceğime eminim :-)

  YanıtlaSil

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.