1 Haziran 2018 Cuma

Oruç Tutmak Hakkında Düşünceler #4

Oruç Tutmak Hakkında Düşünceler #4

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Oruç Tutmak Hakkında Düşüncelerim 4. Yazımda Oruç Tutmanın sağlık ve psikolojik faydalarını yazacaktım. Fakat bundan daha çok Oruç tutmak hakkında 3. Yazımda yanlış  anlaşılan ya da eleştirilen konulara değinip daha da açıklayacağım.
Oruç Tutmak Hakkında Düşünceler #1 okumak için TIKLA
Oruç Tutmak Hakkında Düşünceler #2 okumak için TIKLA
Oruç Tutmak Hakkında Düşünceler #3 okumak için TIKLA
Birazdan okuyacağınız yazıdaki düşünceler bana aittir. Sizi yansıtmaya bilir, küfür veya hakaret etmeden önce düşünün ve sonra yorumda kendi fikirlerinizi yazın.

Çok acıktım – Çok Susadım

Bu başlık altında eleştirilen konu oruç tutan insanların “açıktım ve susadım” demesinin nedeni duygularının dışarıya vurumu olduğu üzerineydi. Burada belirtiğim acıktım ve susadım dememeliyiz sözü “TOPLUM” içindeydi. Siz kendi kendinize ya da ev ortamınızdayken ne derseniz deyin, bu insanları hiç ilgilendirmez. Ama bir metrobüste veya toplum içinde açıktım ve susadım derseniz(Ramazan Ayında) o zaman sizi duyan insanlarında açlık ve susuzluk ihtiyacını hatırlatırsınız. O da kötü bir davranış olur. Şunu da eklemekte yarar var, biz bütün duygularımızı dışarıya vurmak zorunda değiliz örneğin tanımadığımız halde birinden hoşlanmadığımız da durup dururken “senden hoşlanmadım” demeyiz, ya da tam tersi birinden tanımadan hoşlandığımız da “ben senden hoşlanıyorum da demeyiz.” Bir diğer örnekte insanın tuvaleti geldiğinde toplum içinde duyguları açıklayarak “Tuvaletim geldi” de demeyeceğini çok iyi biliyoruz. Bu yüzden bazı duygularımızı içimizde tutmanın yararı var. Diğer yazımda orucunuz zor kabul olur demiştim, evet bunu diyerek hata yaptım. Bu yüzden özür dilerim. Kabul olup olmayacağını ben bilemem Allah bilir. Fakat şu sözümün arkasındayım: Toplum içinde acıktım-susadım diyerek diyerek diğer insanlara da açlık ve susuzluk ihtiyacını hatırlatmak kötü bir davranıştır. Toplum içinde acıktım ve susadım demek kesinlikle yasaktır demiyorum, insanız bazen yanlışlıkla da olsa Ramazan ayında ağzımızdan kaçırabiliriz. Bu cümleleri toplum içinde kullanmamamız gerekmektedir. Dediğim gibi kötü bir davranıştır.

Oruç Tutuyor Musun?

Oruç tutmayan insanları kötü hissetmemeleri ya da yalan söylemeye teşvik etmemek için herkese oruç tutuyor musun diye sormamalıyız.

Saçma Sapan Sorulan Sorular

Diğer yazımda da belirttiğim bu sorular ve daha niceleri her sene önümüze çıkıyor. Bu yüzden Saçma sapan sorular sorup insanların beynini bu saçmalıklarla doldurmamalıyız.

Başkası için değil, kendiniz için Oruç Tutun

Bu yazımda kısaca değinmek istedim. Orucu kendi nefsinizin hakimi olmak için, kendinizi yönetebilmek için, bir düzene, bir disipline girmeniz ve sorumluluk üstlenmeniz için tutun. Daha önceki yazılarımda da değindiğim gibi oruç ruhsal bir diriliştir ve insanı düşünmeye teşvik eder. Bu yüzden orucu önce Allah rızası için sonra da ise kendi gelişiminiz için tutun.

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
Ülkene gereklisin, Bol bol kitap oku. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.)
EleştirmenAdam.
Paylaş:

4 yorum:

 1. Orucu anlamak lazım. Neden tuttuğumuzu hissetmek lazım. Şu oruçlu musun? olayına bende sinir oluyorum. Herkesin orucu kendisine. Bize ne. İster tutsun. İster tutmasın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim, haklısınız.

   Sil
 2. Oruç tutmak sadece açlığı farkedip,aç insanların halini anlamak için değil. Kurbanın da et alamayanlara et dağıtmak gayesi olduğunu düşünmek gibi. Bu ibadetlerin pek çok hikmetleri var. Diğer yazılarınıza yaptığım yorumdaki gibi nefs terbiyesidir. Her türlü kötülüklerden uzaklaşmaya vesiledir oruç. Ramazan-ı şerifi nasıl geçirirseniz tüm sene öyle geçer derler. Bir ay boyunca düzgün bir şekilde yaşayan insan, alışkanlık haline getirip hayatının diğer zamanlarında da bunu sürdürmeye devam edecektir. Şeytan ve nefs boş durmayacaktır elbette. Allah yardımcımız olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin. Haklısınız insan bir şeyi 20 gün boyunca aynı şeyi yapınca 21. gün alışkanlık haline geliyormuş. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.