3 Haziran 2018 Pazar

Platonik Aşk Nedir?


Platonik Aşk Nedir?

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugün Platonik Aşk hakkında birkaç şey söyleyeceğim. Öncelikle Platonik aşkın vikipedi açıklamasına bakalım:
Platonik aşk, sekülerlikten çıkarak tinsele dönüşen aşk anlamına gelir. Ünlü düşünür Platon'un adından gelir. Günlük Türkçede, karşılığı sorgulanmayan aşk anlamında kullanılır. Aslına göre gerçek sevgidir.

Cümleyi anlamaya ve açıklamaya başlamadan önce çoğu insana yabancı olan iki kelimeyi açıklayalım.
Sekülerlik: Toplumda ahiretten ve diğer dini, ruhani meselelerden ziyade dünya hayatına odaklanılması yönündeki hareket. TDK, sekülerizm kavramına karşılık olarak dünyacılık sözcüğünü önermiştir.
Tinsel: Ruhsal, maddeyle ilgili olmayan, özdeksel niteliği bulunmayan, manevi.

Bundan çıkaracağımız sonuç Platonik aşkın ruhani olduğudur. Tanrı sevgisi gibidir. Platonik aşk içten, ruhtan, özden sevmektir. Bilinenin aksine karşılıksız sevgi değildir. Çoğu insan platonik aşkı karşılıksız aşk olarak bilir, eğer birini seviyorsanız fakat o sizi sevmiyorsa; birini seviyorsanız ve o sizin onu sevdiğinizi bilmiyorsa, birini seviyorsanız fakat bu aşk imkansızsa Platonik aşk diyoruz ve yanılıyoruz.

Gerçek aşk platonik aşk olabilir. Çünkü sevdiğiniz insandan hiçbir beklentiniz olmuyor, onunla birleşme ihtiyacı duyumsamıyorsunuz. İnsanın bedeninden daha çok ruhunu seviyorsunuz. Dünyasal aşktan çıkıp ruhsal aşka yükseliyorsunuz.

Aşk benim açımdan Aşık Veysel’in dediği gibidir. “Seversin, kavuşamazsın, aşk olur.” demiş büyük usta. Benim görüşümce de aşk budur. Her gün görüştüğünüz insana aşık olmazsınız. İki aşık her gün görüşüyorsa aşk biter, sevgi ve bağlılık kalır. Eğer sevdiğinize uzaksanız ve her gün görecek imkanınız yoksa özlem duyarsanız ve o insanın değerini daha çok anlarsınız. Sizin de farkında olduğunuz gibi insan gözünün önündekine değer vermiyor, gözünün önündeki kaybolunca önem vermeye başlıyor. Yani kısacası sevdiğinizden uzaksanız ve özlüyorsanız buna aşk denir.

Son olarak: Birini sevip acı çekmek değildir Platonik aşk, birini beklentisiz, sorgulamadan sevmektir.

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine değer ver.
Ülken için gereklisin, bol bol kitap oku. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.)
EleştirmenAdam.

Yararlanılan Siteler

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.