9 Haziran 2018 Cumartesi

Toplu Eleştiri - 1


Toplu Eleştiri - 1

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Birazdan okuyacağınız eleştiriler benim görüşümdür. Eğer size karşı bir düşünce varsa, lütfen önce sakinleşip sonra düşünüp en sonda yorum yapabilirsiniz.

Başörtülü – Başörtüsüz Kadın

İnsanların söylediklerine ve yaptıklarına anlam veremediğim bir konu. Başörtüsüz kadınlar çıkıyor, kendini aydın ve entel sanarak başörtü giyen insanları küçük gören yazılar paylaşıyor. Bu kendini entel ve aydın sanan kadınlar ayrıca başörtülü kadınlara yobaz diyerek onların geri kafalı olduğunu ileri sürüyor. Yine bu entel ve aydın insan çıkıyor ve çarşaf giyen kadınlarımıza Arap diyor. Bunu diyen insanlara sorarım: üzerinizde giydiğiniz İsrail marka giysileri giydiğinizde İsrail vatandaşı mı oluyorsunuz? veya Türk olmayan insanlar gibi giyindiğinizde, yabancı mı oluyorsunuz? Bunu cevabını ben size vereyim hayır. Siz nasıl yabancı marka veya yabancı insanlar gibi giyindiğinde yabancı olmuyorsanız, çarşaf giyen insanlar da Arap olmuyor. (Bu yazı bütün başörtüsüz insanlara değildir sadece yukarıda bahsettiğim başörtüsüz insan modelinedir.)

Başörtülü insanda aynı şekilde, başörtüsüz kadınlara hakaret edici yazılar paylaşıyor. Onlara göre sanki başörtüsüz insan dinsiz insan, Allah’ı tanımayan insan. Hatta affedersiniz, Hayat kadını bile diyen var. Bunu yapan insanlar da sadece başını örttüğü için kendini Müslüman (Gerçek bir Müslüman olmak için örtünmek yetmez) sanan insanlardır. Çünkü gerçek bir Müslüman karşısındaki insanı tanımadan onun hakkında yorumda bulunmaz. Gerçek Müslüman insan karşısındaki insan onun yaptıklarını yapmıyor diye ona hayat kadını, dinsiz demez.

Kısacası artık uzlaşmamız gerekiyor bu konuda. “Ne giydiğime karışamazsınız” diyen kadınlar tesettürlü kadınlara Arap dememeli, yobaz dememelidir. Diğer taraftan da Ahlakını bozmadan giyinen kadınlara, başörtülü kadınlar bir şey dememelidir. Birbirleri aralarında anlaşıp barışmalıdılar. Kadınlar olarak tek bilek olmalıdırlar. Birbirlerini ayırmamadırlar. Başörtülü Başörtüsüz insan ayrımı yapmayın, iyi kötü insan ayrımı yapın.

Minareye Asılan Akp Pankartı
Yukarıda gördüğünüz bu camii Bitlis’te bulunan Ulu Cami’nin minaresi…             
“Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız. Bu ilahi ordu dinimi bekler” – Ziya Gökalp 

Yazarımız Ziya Gökalp’in mısralarını Cami’ye asan insanlar dini kullanan insancıklardır. Hangi parti olursa olsun, kim olursa olsun. Pankartını hiçbir Cami'nin duvarına, camına, minaresine kısacası Cami'nin hiçbir yerine asamaz. İnsanlarımızı en can alıcı noktadan yani dinden manipüle etmeye çalışıyorlar. Koltuk sevdasına böyle şeyler yapılmamalıdır. Din böyle boş beleş siyasetin eline düşmemelidir. Allah'ın evi olarak nitelendirdiğimiz Camilerimize bu tür dünyevi şeyleri asmamak gerekir. En kısa zamanda siyasetçiler dini kullanmayı bırakmalı ve artık somut bir şeyler yapmalıdır, diye düşünüyorum.

Hain, şerefsiz, alçak ve namussuz pkk tarafından öldüren #AybükeYalçın öğretmenin 1. yıl dönümünde saygı ve sevgiyle anıyorum. Ruhu şad mekanı cennet olsun…

Mürekkep kokan ellerin, kan kokan elleri bir gün yenmesi dileğiyle, hoşça kal…

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
Kimsenin canını yakmasına izin verme, kendine değer ver. (Bu mesaj sadece iyi insanlar için yazılmıştır.)
EleştirmenAdam.


Paylaş:

16 yorum:

 1. Tesettür konusunda diyeceğim tek söz var. kimse kimsenin hayatına ka-rı-şa-maz! Siyaseti adam gibi yapsalar keşke. Biri ırk üzerinden prim yapar biri din üzerinden... Yahu arkadaşım siz bize vaad ettiklerinizi yapacaklarınızı anlatsanıza? Ay içim şişti Sinan Abi ya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sözlerinizde haklısınız. Bu arada ben sizden küçüğüm galiba yaşım 17 :)

   Sil
  2. Ayrıca yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
  3. yaaa djshj kusura bakma minik bir pot kırdım :D :D

   Sil
 2. Siyaset Türkiye'de din üzerinden gidiyor. Kişiler siyasi emellerine dini alet etme gayreti taşıyorlar. Kesinlikle yanlış ve dini anlayışla bağdaşmayan şeyler. Bu durumun düzelmesi için zihniyet değişkiliği şart :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız, zihniyetin değişmesi gerekiyor. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Açık insanlar eğer müslümansa, günahkar müslümanlardır. Tesettür Hz. Allah'ın farz kıldığı bir şeydir çünkü.
  Kapalı olupta diğerlerine hakaret edenlerde de kibir hastalığı vardır. Kibir de Hz. Allah'ın büyük günah olarak saydığı davranışlardandır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir yorum olmuş, gerçekten. İki yanlış davranışı bırakıp orta yolu bulmalı. Ya da bu konuda iki insanda kibiri ve kendini beğenmişliği bırakmalı.

   Sil
 4. Her insan kendi hayatını “özgürce yaşar.” Kimileri doğruları yanlış , kimileri yanlışları doğru olarak görebiliyor. Kendi içinde inandığı şeyi insanlara “patavatsızca” yansıtıyor. Yan komşumun eşi ona kapalı giyindiğini ve bu şekilde yaşamasının bir sakıncası olmadığını , memnun kaldığını söylemiş. Kadın başörtüsüz ve açık .:) işte kime göre doğru , kime göre yanlış

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiçbir insan başkasını kendinden düşük görmemeli, fikirlerini kırıcı bir şekilde karşısındakine söylememeli. Kibiri ve kendimizi beğenmişliği bırakmalıyız. Kadınlar birbirlerini dışlamak yerine birbirlerine kenetlenmelidir.

   Sil
 5. Insanımız böyle düşünsün diye dış guclerin asırlık emeği var.
  Türk sinemasına bir bakın mesela bizim kutsal olan aylar peygamber ısimleri hep alay konisi edildi akıllar yıllarca hasar gördü mantık işlev dışı yani insanımız bir günde böyle düşünmeye başlamadı oysa yurt dışında bunu ek yapmazlar ama yurt dışında da Türk mesela Türke kibirli davranır demek ki bu çok derin bir yara.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yabancılar Türklerin ancak elinden tarihi, dini ve kültürü aldığında yenileceğini bildiği için bu tür oyun oynadılar üzerimizden. Halan daha da devam ediyor.

   Sil
 6. Bu mesele yıllardır çözülemedi. Çözüleceğini de sanmıyorum kardeşim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamamen ortadan kaldırılmasa da azaltılabilir. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 7. Kesinlikle size katılıyorum. İnsanlar belirli bir kesimi dışlamaya ve kendini bir şey sanmaya (kibirli olmaya) bayılıyorlar..

  YanıtlaSil

Takip Et

Günün Sözü

Yemek bedenin, açlık ruhun gıdasıdır.

Öne Çıkan Yayın

Ara Veriyorum

Merhaba ben Sinan Acar. Liseden bu sene mezun oldum ve meslek lisesi okuduğum için gerek okul ve gerek staj yaparken üniversite sınavı...

Bu Hafta En Çok Okunanlar

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Sinan Acar. Blogger tarafından desteklenmektedir.